Go to content
Nový rok, Silvestr

Buďte v obraze

Silvestr a Nový rok na pohádkovém zámku a hradě? Proč ne!

27. 12. 2022

Užijte si konec roku stylově a do toho nového vstupte vskutku královsky: navštivte některý ze středočeských hradů a zámků, kde jsou pro návštěvníky připraveny mimořádné prohlídky.

Silvestr není (a nebyl) spojen pouze s bujarými oslavami. Na venkově se mu kdysi říkalo Babí den, protože babky ometačky obcházely domy a ometaly plotny, aby se na ně nelepilo neštěstí. Dveře do domu se nechávaly otevřené, aby všechno zlé mohlo odejít. Muselo být uklizeno a dluhy vráceny. Pro peníze se jedla čočka, pro štěstí ovar s křenem. I takové byly silvestrovské tradice. Dodržujete ve vaší rodině stále alespoň některé?

Návštěva zámku jako nová tradice

Zámek Mníšek pod Brdy, zima
i
Zámek Mníšek pod Brdy, zima
Autor: Jan Valečka

Vstupte ve svátečním období nejen do nového roku, ale také pomyslně do pohádky a do období první republiky. Na zámku v Mníšku pod Brdy po předchozí rezervaci hravě zvládnete obojí. Ve dnech 31. prosince a 1. ledna se tam totiž konají speciální pohádkové prohlídky i silvestrovské a novoroční prohlídky reprezentačních salonů.

Pohádkové prohlídky potěší zejména rodiny s dětmi, které se s průvodkyní v pohádkovém kostýmu podívají do prostoru Kouzelného sklepení, Z pohádky do pohádky a mezi princezny, krále a královny na výstavce o historii odívání. Mezi pohádkovými bytostmi ve sklepení potkáte i zdejšího čerta, který údajně místní zámek postavil. Zámek stojí na čtvercovém půdorysu, ovšem v rozích má pouze tři věže. Traduje se, že rytíř Servác upsal duši čertu, pokud mu postaví zámek, než kohout třikrát zakokrhá. Hned ráno si uvědomil, co způsobil, když viděl rychle postupující stavbu. Přiměl proto kohouta, aby si s kokrháním pospíšil, a čert už čtvrtou věž dostavět nestihl. Pravděpodobnější verze je taková, že stavitel zámku chtěl třemi věžemi uctít Svatou Trojici.

V poslední den starého roku a slavnostní první den roku nového si můžete užít také prohlídku reprezentačních prostorů zámku, slavnostní jídelny, společenských salonů, barokní kaple, knihovny i pracovny. Provázet vás bude průvodce v dobovém kostýmu.

Hledáte další tradiční/netradiční tipy? Vydejte se na silvestrovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, zažijte Retro Silvestr v Arcade Hry anebo buďte u plavání otužilců v Náklí.

Láká vás Posázaví? Přijďte se podívat na svátečně vyzdobený hrad Český Šternberk. I v povánočním období je zámek otevřen a vy se na něm dozvíte, jak se Vánoce slavily za první republiky a také jak tu svátky v dětských letech prožíval pan Zdeněk Sternberg anebo jaké dárky od rodiny Sternbergů dostávaly děti z podhradí. Průvodci vám o všem povypráví od 27. prosince vždy od úterý do pátku od 11 a od 14 hodin.

Poslední den v roce 31. prosince proběhnou speciální prohlídky na Českém Šternberku dokonce šestkrát za den, na Nový rok si je můžete užít opět od 11 a od 14 hodin.

zámek Loučeň s bludištěm
i
Labyrintárium na zámku Loučeň
Autor: Jan Přerovský

Jste nedočkaví anebo chcete Silvestra oslavit třeba nadvakrát? Užijte si Silvestr v jednu na zámku Loučeň – tradiční zámeckou oslavu, při které už odpoledne od jedné hodiny navštívíte tři na hony vzdálené země a přiblížíte si novoroční oslavy na dalších místech světa. Vhodnějšího místa než zámek Loučeň byste k tomu hledali marně – rodina Thurn-Taxisů, která ho obývala, byla velmi světácká, kosmopolitní a otevřená všemu novému.

Honosně zámecký bude i silvestrovský večer v Chateau Mcely, inspirovaný tanečním a hudebním filmem Pomáda. Rezervujte si svůj balíček a těšte se na francouzské delikatesy, taneční hudbu a čísla s nádechem jemného humoru i na parádní ohňostroj.

Říká se: Jak na nový rok, tak po celý rok! Také to vidíte tak, že návštěvy zámků a hradů budou vaší oblíbenou činností i v dalším roce? Ve středních Čechách se k ní naskýtá bezpočet příležitostí.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat