Go to content
Vinice, gastronomické akce

Buďte v obraze

Přehled vinobraní aneb kam na sklenku i na burčák

2. 9. 2024

Hola hola, víno volá! A zatímco se dítka opět vrací do školních lavic, vy se nechte inspirovat, kde oslavit začátek školního roku. Jak je známo, nejlépe se oslavuje se sklenkou vína v ruce. Vydejte se na vinobraní do středních Čech, my vám řekneme proč.

Rozmanitost středních Čech nezná mezí. Ani tomuto kraji, kterému dominují spíše pivovary, není pěstování vinné révy cizí. Vinice naleznete například v okolí Mělníka, Karlštejna a Kutné Hory, kde se také každoročně konají bohatá vinobraní. Rozhodně se nejedná o nějaký moderní trend, vždyť vinice ve středních Čechách zakládali již čeští králové v čele s Karlem IV.

Zámek Kačina v létě
i
Letecký pohled na zámek
Autor: Jiří Jiroušek

Vinobraní a dožínky na Kačině už 7. září

Vinobraní není jen slavnost, ale také těžká dřina. Sklizeň hroznů je nejnáročnější částí vinařského roku. Plody tvrdé práce budete moci ochutnat už 7. září na Kačině, kde se uskuteční Krajské vinobraní a dožínky. Letošní 13. ročník bude věnován bohyni Démétér. Ochutnáte vína z celého světa i hrozny a čerstvě vylisovanou vinnou šťávu, prohlédnete si vystavenou zemědělskou techniku, uvidíte polní robot a změříte své síly v soutěži v poznávání vinných odrůd. Nebudou chybět oblíbené řemeslné trhy, slámohraní, hudební a kulturní doprovod nebo soutěž O poznání odrůdy vína.

Pro zájemce o návštěvu samotného empírového zámku, někdejšího chotkovského sídla, jsou na den slavnosti vinobraní připraveny dva tematické prohlídkové okruhy.

Mělnické vinné sklepy
i
Vinné sklepy Mělník
Autor: Shutterstock/ACOBA

Když za vínem, tak na Mělník!

Mělník hraje v českém vinohradnictví prim. Každoročně se tu koná nejstarší a zároveň jedno z největších vinobraní v celé republice. Letos se ve dnech 20.-22. září uskuteční již 85. ročník a vy se můžete těšit nejen na víno, ale také na tři dny plné živé muziky, pouličního divadla, historie a gurmánských zážitků. Na své si přijdou milovníci vína, rodiny s dětmi, obdivovatelé folklóru, novocirkusových performancí, historických soubojů i fanoušci moderní hudby.

Mělnické vinobraní je největší akcí v regionu, ve kterém vinice zakládala už svatá Ludmila a o vinohrady se staral její vnuk Václav, oba patroni vinařů. Když se změnily klimatické podmínky a vínu se přestalo dařit, sám císař Karel IV. údajně přivezl nové odrůdy přímo z Burgundska. Nejstarší vinice pod zámkem, nedaleko soutoku řeky Labe a Vltavy, by o tom mohla mnohé vyprávět…

Užijte si tradiční mělnické vinobraní a vydejte se za poznáním historie místního vinařství i města samotného. Bývalo věnným majetkem českých královen. Zámek postavený nad pěkně rostlou vinicí je v majetku Lobkowiczů, stejně jako některé gotické vinné sklepy přímo pod ním, kde se pořádají degustace. Od zámku se naskýtá krásný pohled na posvátnou horu Říp. Za nejhezčím výhledem na soutok Labe a Vltavy si vyšlápněte na věž kostela sv. Petra a Pavla. Do působivého podzemí se dostanete také při exkurzi do Regionálního muzea, které sídlí v bývalém kapucínském klášteře na náměstí. Vinařská expozice vás s historií místního vinařství dopodrobna seznámí.

Král Karel IV. s manželkou a svou družinou na Karlštejnském vinobraní
i
Král Karel IV. s manželkou a svou družinou na Karlštejnském vinobraní
Autor: Karlštejnské vinobraní

Vinobraní jako ze středověku na Karlštejně

Co takhle se vydat na cestu časem? Žádný problém! Do středověku vás přenese 26. ročník Karlštejnského vinobraní. Na vědomost se dává, že sám císař Karel IV. se zúčastní slavného vinobraní ve dnech 28.-29. září. Užijte si spolu s ním tradiční vinobraní i středověkou atmosféru. Na nádvoří hradu bude po celou dobu otevřen královský šenk, každý den se od 14.30 chystá také slavnostní ceremonie – vítaní vladaře.

Pro malé i velké jsou připraveny pohádky a další program na dětském hřišti u školy. Na náměstí pod hradem císař promluví k lidu a vinařům, na prostranství před vinařskou stanicí zazní slavnostní fanfára od Karlštejnských trubačů a v prostoru za mostem se uskuteční rytířský turnaj. Těšte se na bílé i červené víno a také na středověkou hudbu, loučový průvod či představení s ohněm.

Rakovnický festival vína
i
Rakovnický festival vína

Užijte si Rakovnický festival vína

Gurmánský zážitek si odvezete z Rakovnického festivalu vína, který proběhne v sobotu 28. září 2024 na Husově náměstí. Tento festival vás vtáhne do světa skvělých vín, chutného streetfoodu a živé cimbálové muziky přímo v srdci Rakovníka.

Na festivalu najdete 18 stánků s nejlepšími víny z Čech a Moravy, které nabídnou jak klasické odrůdy jako Veltlínské zelené či Frankovka, tak i méně známé PIWI odrůdy.

Chybět nebude ani rozmanitá nabídka pokrmů z food trucků a stánků, ideální k vínu. Kulturní program zpestří hudební vystoupení Cimbálové muziky Vincúch, kapely Crossband a DJ Michala Pácalta. Celým dnem vás provede moderátor Luděk Holý.

Vstup na akci je zdarma, ale víno si vychutnáte pouze ve festivalových sklenicích, které budou k prodeji na místě za 120 Kč.

Udělejte si výlet do Kutné Hory a dopřejte si posezení u vinice Pod Barborou v samém srdci města. Jak jinak než se skleničkou v ruce. V sobotu 28. září se v klášteře sv. Voršily navíc uskuteční největší výstava českých vín, a to u příležitosti oslav sv. Václava, zakladatele české země a ochránce českých vinařů.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články