Go to content
Vinice, gastronomické akce

Buďte v obraze

Přehled vinobraní aneb kam na sklenku i na burčák

28. 8. 2023

Hola hola, víno volá! A zatímco se dítka opět vrací do školních lavic, vy se nechte inspirovat, kde oslavit začátek školního roku. Jak je známo, nejlépe se oslavuje se sklenkou vína v ruce. Vydejte se na vinobraní do středních Čech, my vám řekneme proč.

Rozmanitost středních Čech nezná mezí. Ani tomuto kraji, kterému dominují spíše pivovary, není pěstování vinné révy cizí. Vinice naleznete například v okolí Mělníka, Karlštejna a Kutné Hory, kde se také každoročně konají bohatá vinobraní. Rozhodně se nejedná o nějaký moderní trend, vždyť vinice ve středních Čechách zakládali již čeští králové v čele s Karlem IV.

Zámek Kačina v létě
i
Letecký pohled na zámek
Autor: Jiří Jiroušek

Vinobraní a dožínky na Kačině už 9. září

Vinobraní není jen slavnost, ale také těžká dřina. Sklizeň hroznů je nejnáročnější částí vinařského roku. Plody tvrdé práce budete moci ochutnat už 9. září na Kačině, kde se uskuteční Krajské vinobraní a dožínky. Letošní 12. ročník bude věnován Našemu regionu.

Ochutnáte vína z celého světa i hrozny a čerstvě vylisovanou vinnou šťávu, prohlédnete si vystavenou zemědělskou techniku, uvidíte polní robot a změříte své síly v soutěži v poznávání vinných odrůd. Nebudou chybět oblíbené řemeslné trhy, slámohraní ani hudební a kulturní doprovod po celý den.

Pro zájemce o návštěvu samotného empírového zámku, někdejšího chotkovského sídla, jsou na den slavnosti vinobraní připraveny dva tematické prohlídkové okruhy.

Mělnické vinné sklepy
i
Vinné sklepy Mělník
Autor: Shutterstock/ACOBA

Když za vínem, tak na Mělník!

Mělník hraje v českém vinohradnictví prim. Každoročně se tu koná nejstarší a zároveň jedno z největších vinobraní v celé republice. Letos se ve dnech 15.-17. září uskuteční již 84. ročník a vy se můžete těšit nejen na víno, ale také na tři dny plné živé muziky, pouličního divadla, historie a gurmánských zážitků. Na své si přijdou milovníci vína, rodiny s dětmi, obdivovatelé folklóru, novocirkusových performancí, historických soubojů i fanoušci moderní hudby.

Mělnické vinobraní je největší akcí v regionu, ve kterém vinice zakládala už svatá Ludmila a o vinohrady se staral její vnuk Václav, oba patroni vinařů. Když se změnily klimatické podmínky a vínu se přestalo dařit, sám císař Karel IV. údajně přivezl nové odrůdy přímo z Burgundska. Nejstarší vinice pod zámkem, nedaleko soutoku řeky Labe a Vltavy, by o tom mohla mnohé vyprávět…

Užijte si tradiční mělnické vinobraní a vydejte se za poznáním historie místního vinařství i města samotného. Bývalo věnným majetkem českých královen. Zámek postavený nad pěkně rostlou vinicí je v majetku Lobkowiczů, stejně jako některé gotické vinné sklepy přímo pod ním, kde se pořádají degustace. Od zámku se naskýtá krásný pohled na posvátnou horu Říp. Za nejhezčím výhledem na soutok Labe a Vltavy si vyšlápněte na věž kostela sv. Petra a Pavla. Do působivého podzemí se dostanete také při exkurzi do Regionálního muzea, které sídlí v bývalém kapucínském klášteře na náměstí. Vinařská expozice vás s historií místního vinařství dopodrobna seznámí.

Král Karel IV. s manželkou a svou družinou na Karlštejnském vinobraní
i
Král Karel IV. s manželkou a svou družinou na Karlštejnském vinobraní
Autor: Karlštejnské vinobraní

Vinobraní jako ze středověku na Karlštejně

Co takhle se vydat na cestu časem? Žádný problém! Do středověku vás přenese 25. ročník Karlštejnského vinobraní. Na vědomost se dává, že sám císař Karel IV. se zúčastní slavného vinobraní ve dnech 23.-24. září. Užijte si spolu s ním tradiční vinobraní i středověkou atmosféru. Na nádvoří hradu bude po celou dobu otevřen královský šenk, každý den se od 14.30 chystá také slavnostní průvod císaře a jeho choti Elišky Pomořanské.

Pro malé i velké jsou připraveny pohádky a další program na dětském hřišti u školy. Na náměstí pod hradem císař promluví k lidu a vinařům, na prostranství před vinařskou stanicí zazní slavnostní fanfára od Karlštejnských trubačů a v prostoru za mostem se uskuteční rytířský turnaj. Těšte se na bílé i červené víno a také na středověkou hudbu, loučový průvod či představení s ohněm.

Food festival
i
Food festival, víno
Zdroj: Unsplash

Vinobraní na zámku

Znáte zámek Domousnice na Mladoboleslavsku, kde pobývali i Ema Destinnová či Enrico Caruso? Během letošního 10. ročníku Na Vinobraní na zámku Domousnice budete mít jedinečnou příležitost prohlédnout si ho i s novou expozicí o historii vinařství.

Vinařská, vinohradnická a kulturní akce probíhá v zámeckých zahradách a přináší odpoledne plné špičkového domovnického vína, legendárního červeného burčáku, skvělého jídla a doprovodného programu. Těšit se můžete na stálé prodejce i řadu těch nových.

 

Udělejte si výlet do Kutné Hory a dopřejte si posezení u vinice Pod Barborou v samém srdci města. Jak jinak než se skleničkou v ruce. V sobotu 30. září se v klášteře sv. Voršily navíc uskuteční největší výstava českých vín, a to u příležitosti oslav sv. Václava, zakladatele české země a ochránce českých vinařů.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat