Go to content
Vinice, gastronomické akce

Buďte v obraze

Přehled vinobraní aneb kam na sklenku i na burčák

31. 8. 2022

Hola hola, víno volá! A zatímco se dítka opět vrací do školních lavic, vy se nechte inspirovat, kde oslavit začátek školního roku po svém. Jako správný dospělý přeci víte, že oslavovat se má se sklenkou vína v ruce. Tak proč se na vinobraní nevydat do středních Čech?

Rozmanitost středních Čech nezná mezí. A tak tomuto kraji, kterému dominují spíše pivovary, není pěstování vinné révy cizí. Vinice naleznete například v okolí Mělníka, Karlštejna a Kutné Hory, kde se také každoročně konají bohatá vinobraní. A rozhodně se nejedná o nějaký moderní trend. Vždyť vinice ve středních Čechách zakládali již čeští králové v čele s Karlem IV.

Vinobraní a dožínky na Kačině už 10. září

Zámek Kačina v létě
i
Letecký pohled na zámek
Autor: Jiří Jiroušek

Vinobraní není jen slavnost, ale také těžká dřina. Sklizeň hroznů je nejnáročnější částí vinařského roku, o čemž se budete moci přesvědčit už 10. září na Kačině, kde se uskuteční Krajské vinobraní a dožínky. Letošní 11. roční bude věnován matce Zemi.

Ochutnáte vína z celého světa i hrozny a čerstvě vylisovanou vinnou šťávu, prohlédnete si vystavenou zemědělskou techniku, uvidíte polní robot a změříte své síly v soutěži v poznávání vinných odrůd. Nebudou chybět oblíbené řemeslné trhy, slámohraní ani hudební a kulturní doprovod po celý den.

Pro zájemce o návštěvu samotného empírového zámku, někdejšího chotkovského sídla, jsou na den slavnosti vinobraní připraveny dva tematické prohlídkové okruhy.

Když za vínem, tak na Mělník!

Mělnické vinné sklepy
i
Vinné sklepy Mělník
Autor: Shutterstock/ACOBA

Mělník hraje v českém vinohradnictví prim. Každoročně se tu koná nejstarší a zároveň jedno z největších vinobraní v celé republice. Letos se ve dnech 16.-18. září uskuteční již 83. ročník a vy se můžete těšit nejen na víno, ale také na tři dny plné živé muziky, pouličního divadla, historie a gurmánských zážitků. Na své si přijdou milovníci vína, rodiny s dětmi, obdivovatelé folklóru, novocirkusových performancí, historických soubojů i fanoušci moderní hudby.

Mělnické vinobraní je největší akcí v mělnického regionu, ve kterém vinice zakládala už svatá Ludmila a o vinohrady se staral její vnuk Václav, oba patroni vinařů. Když se změnily klimatické podmínky a vínu se přestalo dařit, sám císař Karel IV. údajně přivezl nové odrůdy přímo z Burgundska. Nejstarší vinice pod zámkem, nedaleko soutoku řeky Labe a Vltavy, by o tom mohla mnohé vyprávět…

Užijte si tradiční mělnické vinobraní a vydejte se za poznáním historie místního vinařství i města samotného. Bývalo věnným majetkem českých královen. Zámek postavený nad pěkně rostlou vinicí je v majetku Lobkowiczů, stejně jako některé gotické vinné sklepy přímo pod ním, kde se pořádají degustace. Od zámku se naskýtá krásný pohled na posvátnou horu Říp. Za nejhezčím výhledem na soutok Labe a Vltavy si vyšlápněte na věž kostela sv. Petra a Pavla. Do působivého podzemí se dostanete také při exkurzi do Regionálního muzea, které sídlí v bývalém kapucínském klášteře na náměstí. Vinařská expozice vás s historií místního vinařství dopodrobna seznámí.

Vinobraní u Lobkowiczů

Food festival
i
Food festival, víno
Zdroj: Unsplash

Vydat ve stopách šlechtické rodiny Lobkowiczů můžete v Praze, v Roudnici nad Labem i v Nelahozevsi. A právě na posledním zmiňovaném místě si budete moci pochutnat na široké nabídce vín z Lobkowiczkého zámeckého vinařství. V sobotu 17. 9. se vydejte na Vinobraní na zámku Nelahozeves. Oblíbený festival pro celou rodinu doplní odpolední a večerní koncerty interpretů zvučných jmen v zámecké zahradě. Vrcholem slavností bude koncert legendární skupiny Mňága a Žďorp.

Kromě vína si nenechte ujít ani prohlídku rodného domu hudebního skladatele Antonína Dvořáka, který stojí v sousedství zámku. Přímo na vlakové zastávce naleznete nové informační centrum, kde zakoupíte také regionální produkty z nedalekých Velvar či Kralup nad Vltavou. Zážitek z návštěvy Nelahozevsi prohloubí projížďka lodí, kterou si zapůjčíte v Marina Vltava.

Vinobraní jako ze středověku na Točníku a Karlštejně

Karlštejnské vinobraní
i
Karlštejnské vinobraní

Co takhle vydat se na cestu časem? Žádný problém! Do středověku vás přenese XXIV. Karlštejnské vinobraní i Královské vinobraní na Točníku. Na Točníku se ve dnech 17.-18. září podíváte na dvůr krále Václava IV., který se svou chotí Žofií Bavorskou na svůj oblíbený hrad přijíždí. Těšte se spolu s ním na ochutnávku letošního vína, burčáku i na zábavu se šermíři, kejklíři, tanečnicemi a hudebníky. Očekávány jsou návštěvy českých velmožů a poselstvo králova bratra Zikmunda Lucemburského, uherského krále.

Na vědomost se dává, že sám císař Karel IV. se zúčastní slavného vinobraní na Karlštejně ve dnech 24.-25. září. Užijte si spolu s ním tradiční vinobraní i středověkou atmosféru. Na nádvoří hradu bude po celou dobu otevřen královský šenk, každý den se od 14.30 chystá také slavnostní průvod císaře a jeho choti Elišky Pomořanské. Pro malé i velké jsou připraveny pohádky a další program na dětském hřišti u školy. Na náměstí pod hradem císař promluví k lidu a vinařům, na prostranství před vinařskou stanicí zazní slavnostní fanfára od Karlštejnských trubačů a v prostoru za mostem se uskuteční rytířský turnaj. Těšte se na bílé i červené víno a také na středověkou hudbu, loučový průvod či představení s ohněm.

Udělejte si výlet do Kutné Hory a dopřejte si posezení u vinice Pod Barborou v samém srdci města. Jak jinak než se skleničkou v ruce… V sobotu 24. září se v klášteře sv. Voršily navíc uskuteční největší výstava českých vín.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články