Go to content
Interaktivní expozice ve Včelím světě Hulice

Inspirace

Pokladnice nápadů: Kam s dětmi, když prší?

6. 9. 2022

Ani když venku lije jako z konve, ve středních Čechách není nuda. Přinášíme vám plno tipů, kam s dětmi, když prší, a kde si užít plno zábavy.

Protože inspirace není nikdy dost, vybrali jsme pro vás na dvě desítky tipů, kam se vydat. Třeba zjistíte, že se vám deštivé počasí vlastně náramně zamlouvá. Připraveni vyrazit? Nechte se nalákat k cestám plným zábavy, poznání, tradic i nevšedních zážitků.

Zábavní parky: znáte je všechny?

virtuální realita v Kvantariu Benešov
i
Kvantario
Autor: Kvantario

Už jste byli v Majalandu, pohádkovém světě včelky Máji a největším krytém zábavním parku v Čechách? Mezi tematickými atrakcemi v Tuchoměřicích u Prahy objevíte také impozantní 220 metrů dlouhou horskou dráhu, na které závratnou rychlostí profrčíte územím Vikinga Vika.

Nudit se rozhodně nebudete v Kvantariu v Benešově. Největší a také nejmodernější svět sci-fi a virtuální reality u nás nabízí unikátní možnost navštívit světovou přehlídku moderních technologií v bezpočtu zábavních sektorů. Jste připraveni na cestu do vesmíru či pod mořskou hladinu, na expedici do safari, do ulic světových metropolí nebo na let horkovzdušným balonem nad divokou přírodou?

V Červeném Újezdě zavítejte do legendární retro arkádové herny ArcadeHry. Vyzkoušíte si hry z odlišných dekád vývoje hracích automatů.

Kdo by nechtěl získat truhlu s pirátským pokladem?! Jenže abyste si úlovku skutečně vážili, musíte si ho zasloužit. V TEPfactoru v Chotilsku u Slapské přehrady moc dobře vědí, jak důležité je posilovat týmového ducha. Váš rodinný tým si v zákoutí pirátské jeskyně prověří svoji vytrvalost, vynalézavost, odvahu i trpělivost při plnění zapeklitých, ale zábavných úkolů.

Hrady a zámky speciálně pro děti

Dětská prohlídka na zámku Loučeň, knížecí tabule v zámecké jídelně
i
Zámek Loučeň
Autor: Veronika Zelendová

Máte rádi dobrodružství? Následujte komtesu, která vás a vaše děti zavede do sklepních prostor zámku v Mníšku pod Brdy. Ukrývají se tam víly, pomáhající vládci brdských kopců Fabiánovi, čert i vodník. Při pohádkových prohlídkách se děti setkají také s drakem, Sněhurkou a trpaslíky, Růženkou a Popelkou. Prohlídka vás zavede do míst, kde se natáčelo Tajemství staré bambitky.

Hrady a zámky nikdy neomrzí. Na prohlídku zámku Radim se můžete vydat celoročně a vybrat si hned ze tří prohlídkových okruhů včetně jednoho speciálního pro děti. Nahlédnete do ložnice princezen i do ložnice pro černokněžníka. Děti si navíc budou připadat jako šlechtici, na Radimi totiž před prohlídkou půjčují dobové kostýmy.

Zážitkem jsou speciální dětské prohlídky na zámku Loučeň, ve kterém si malí návštěvníci mohou zazpívat v hudebním salonku, usednout ke knížecí tabuli, hledat ztraceného kocourka z princovy ložnice, nalézt dveře do tajné zámecké chodby a když kněžna, kníže či Bílá paní mají svůj den, vezmou děti i na zámeckou půdu.

Na první pohled by se mohlo zdát, že hrad Červený Újezd na svém místě stojí po staletí. Nenechte se zmást. Je starý pouhých 20 let. Doslova od základů byl postaven v letech 2001-2002, aby mohl dnešní generaci přibližovat životní styl našich předků. Po prohlídce rozsáhlého muzea českého venkova jistě přijde vhod občerstvení v dobové krčmě.

Ve Zruči nad Sázavou se před deštěm ukryjete klidně na celý víkend. Místní zámek totiž nabízí plno zábavy. Zaměřte se na místní Vodácké muzeum anebo na Svět kostiček a panenek v podkroví zámku: ocitnete se v zemi dětství, her a radosti. Ukrýt se před deštěm doporučujeme také v Kolowratské věži, kde si děti vyzkouší projít zdí. O tom, že učení není nuda se s dětmi přesvědčíte na okruhu s názvem Příběh řeky Sázavy.

Zvířátka z jiného úhlu

Interaktivní expozice ve Včelím světě Hulice
i
Interaktivní expozice
Autor: Včelí svět Hulice

Další tip vede opět do Tuchoměřic, tentokrát do tajemného světu dinosaurů. Poznejte je všechny! Obdivovat budete originální, až 154 milionů let staré, kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti i unikátní sbírku minerálů. Dinosauria navíc nabízí zážitek v podobě špičkové virtuální hry Dinosauři VR.

Ještě jednou se vydáme také za Májou. Dovedete si svět bez včelky Máji a Vilíka vůbec představit? Chcete se o včelách, které jsou nezbytnou součástí životního koloběhu, dozvědět víc? Navštivte Včelí svět v Hulicích, kde se projdete vnitřkem obřího úlu, na dotykových monitorech si prohlédnete anatomii včel a na vlastní uši se přesvědčíte, jak to v úlu zní. V Hulicích se ukrývá ještě jedno super místo, více si o něm přečtete níže.

 

Objevte kouzelný svět autora slavného Krtka, Zdeňka Milera. V Kladně, kde se výtvarník narodil, si na zámku prohlédnete jedinečnou expozici pro děti i dospělé. Ponořte se do Krtečkova světa v mile zpracované herně a v pohádkách se potkejte s jeho kamarády. Dozvíte se, proč se vlastně autor rozhodl přímo pro krtka a jak Krteček vznikl. Zjistíte, že na uhlí na Kladensku podle legendy našel krtek, a na výstavě se podíváte také do simulované Důlní štoly.

Svět aut, letadel i vojenské techniky

Škoda muzeum
i
Škoda muzeum Mladá Boleslav
Autor: Veronika Zelendová

Obdivujete auta a chcete se ocitnout v ráji? Navštivte Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi. Je moderně koncipovanou výkladní skříní slavné a tradiční české značky. Těšte se na pestrou, poutavou, interaktivní a multimediální procházku historií firmy a světa automobilů. Zázemí pro děti je tu samozřejmostí.

Vedle mladoboleslavského letiště navštivte také Muzeum Metoděje Vlacha – Letecké muzeum v Mladé Boleslavi, kde uvidíte desítky exponátů letadel a dozvíte se, jak se dříve létalo. Věděli jste, že Metoděj Vlach byl první Čech, který sestrojil letadlo vlastní konstrukce, poháněné automobilovým motorem, a sám na něm vzlétl? Nejen pro děti je tu připravená obří skluzavka z dopravního letadla i simulátory pro piloty.

Škodovky se prohánějí všude a někde se proháněly dost rychle. Zajeďte se podívat do Mrače u Benešova, kde je vystavena největší ucelená sbírka originálních závodních a okruhových speciálů. Svět Škodovek vítá velké i malé návštěvníky. A jako bonus si tu vyzkoušíte autoškolu jako z minulého století.

A teď trochu bojové techniky. Expozici Vojenského technického muzea Lešany tvoří přes 700 tanků, kanonů, motocyklů, obrněných nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika a mnoho dalšího. Některé exponáty jsou navíc v pohybu. Nebudete vědět, kam dřív koukat! Sbírky jsou návštěvníkům všech věkových kategorií prezentovány v 10 halách, pod šesti přístřešky i na volném prostranství.

Muzea dávno nejsou nuda

Muzeum Benátecka pro děti, zámek Benátky nad Jizerou
i
Muzeum Benátecka
Autor: Veronika Zelendová

Viděli jste někdy pohromadě přes 3000 modelů z lega? Nejsou jen tak ledajaké, najdete mezi nimi třeba model Jiřího náměstí v Poděbradech – to když zavítáte do Muzea LEGA v Poděbradech. Další Muzeum LEGA, s modelem slavné sedlecké kostnice a chrámu sv. Barbory, na vás čeká v Kutné Hoře. V obou je připraven také speciální dětský koutek.

Kutné Hoře si také od sklepa až po půdu projděte Dačického dům. Děti se v něm díky dotykovým obrazovkám, čidlům pohybu a různým herním prvkům dozvědí, v čem jsou hodnotné památky UNESCO a proč je chráníme.

Úkryt před deštěm slibují i doly. Zadejte si do výletního hledáčku Hornické muzeum Příbram, kde vás do místních dolů dovezou důlním vláčkem i výtahem. Pro děti je připravena také hornická skluzavka. To bude zážitek!

Líbit se vám i vašim dětem bude v Benátkách nad Jizerou. Na místním zámku se totiž ukrývají hned dvě muzea. V tom prvním uvidíte sbírku hraček z let 1860-1945 z Evropy, Spojených států amerických i Japonska. Druhé se nazývá Muzeum Benátecka a na děti tu čekají kostýmy princezen, rytířů i Keltů. Díky interaktivní expozici si děti vyzkouší osedlat koně, ražbu keltské mince a řadu zdolají řadu dalších zajímavých úkolů.

Převleky dětem zapůjčí také v Podbrdském muzeu, jehož součástí je Stodola plná řemesel: interaktivní expozice, dokumentující typická místní řemesla. Součástí expozice Jak se žilo na Podbrdsku je i hrací kout s velkými dřevěnými kostkami, omalovánkami se zvířaty i panenkami. Mimochodem – lákalo by vás vyzkoušet si místní pranýř?

Stále máte málo?

Aquapalace Praha
i
Aquapalace Praha
Autor: Aquapalace

Jak že to ten kouzelník dělá? Nejspíš vám to neprozradí, ale určitě vás nadchne a vtáhne do svého tajuplného světa. Udělejte si výlet do Divadla kouzel Pavla Kožíška v Líbeznicích, jehož pilotním přestavením je kouzelnická show pro celou rodinu Magická esa.

Vezměte děti do prostředí moderního umění do kutnohorské Galerie Středočeského kraje GASK. Děti tam nadchnout nejen vizuální dílny přímo v galerii, ale také zdejší barevné kostky, počitadla či lezecká stěna.

A jsme zase u vody. Nebo spíš ve vodě – tak hurá do plavek! Ocitli jsme se v největším akvaparku v České republice, v Aquapalace Praha v Čestlicích, kde se dá hodiny a hodiny dovádět za každého počasí. Těšte se na dobrodružství, relax, adrenalin a spoustu legrace.


Podobné články

Berounka

Řeky středních Čech: Přírodní klenoty i turistické lákadlo

V přírodě plní nenahraditelnou funkci. Rozvádějí vodu po krajině, zásobují území vodou. Řeky se však stávají také oblíbeným turistickým cílem. Ve středních Čechách narazíme hned na naše dva největší a nejznámější vodní toky, z nichž jeden se stal slavnou symfonií a druhý důležitou lodní cestou. Vltava a Labe ovšem nejsou jediné řeky, které si zaslouží pozornost.

Prozkoumat