Co by to bylo za Vánoce bez kouzelných příběhů, které v nás probudí tu pravou vánoční atmosféru? Nezbytnou součástí tohoto kouzla jsou filmové lokace, které můžete navštívit i vy.
Vydejte se s námi na hrady Kokořín, Křivoklát nebo Český Šternberk, které obývali hlavní hrdinové příběhů. Anebo si spolu s námi projděte scény, které se natáčely ve skanzenu v Přerově nad Labem, v prostředí lomu Velké Ameriky či zámku Kačina.
Elixír Křivoklátska a Kokořínska, na který nezapomenete
I když se děj pohádky Korunní princ točí kolem elixíru zapomnění, nabízí tato pohádka bystrému oku diváka i krásné lokality, na které rozhodně nezapomenete!
Prvním lákadlem je majestátní hrad Kokořín, který v pohádce obývá rodina krále Alexandra, včetně jeho synů Jana a Karla. Právě odtud se oba princové vydávají na cestu do Zapovězeného lesa, jenž se nachází v Brdcích u Horního Bezděkova. Tento les, do kterého po vypití elixíru zapomnění bloudí princ Jan, jej zavede až ke kouzelné zahradě čaroděje Kruciata.
Janova cesta pokračuje lesem až do vsi u rybníka, který se nachází v obci Střemy. Zde se setkává s nešťastným Cecilem, jehož statek vyhořel a snoubenka mu zrušila zasnoubení. Společně pokračují dál do vsi k Mlýnu Štampach, který v pohádce představuje hostinec, v němž jim paní hostinská vypráví o osudu krásné princezny Viktorie, která má být obětována drakovi.
V Zapovězeném lese stojí chalupa čaroděje Kruciata, kterému slouží němý dědeček Zahradníček. Do role Kruciata byl obsazen Josef Abrhám, zatímco Ladislav Mrkvička přijal roli dědečka Zahradníčka. I když není jasné, zda to byl záměr režiséra, oba herci si spolu zahráli podobnou dvojici již v pohádkovém seriálu Pohádky z lesa z roku 2001.
Domov princezny Viktorie se nachází na hradě Křivoklát, kde se do ní na první pohled zamiluje princ Jan a osvobodí ji ze spárů draka. Romantický rytířský turnaj o ruku princezny Viktorie se natáčel pod hradem Točník. A i když nechceme prozrazovat rozuzlení celého příběhu, prozradíme alespoň to, že pohádka končí tam, kde začala – opět na Kokoříně.
A co by byl film bez hudby a Vánoce bez koncertů? Vždyť i hudba je zásadním prvkem, který vytváří atmosféru a my pro vás máme jeden aktuální tip přímo z hradu Křivoklát. V pátek 27. prosince se v prostorách hradu uskuteční Vánoční koncert na Křivoklátě. Vstupenky jsou stále k dispozici.
Dál než za hradní bránu se můžete dostat nejen v rámci koncertu, ale klidně po celý rok. I v zimě tu probíhají pravidelné prohlídky prvního návštěvnického okruhu. Ten vás zavede na místa, kudy v minulosti kráčeli panovníci z rodu Přemyslovců, Lucemburků i Jagellonců.
Na stříbrných plátnech i televizních obrazovkách se objevila téměř všechna jeho zákoutí a vystřídaly se tu štáby českých i zahraničních produkcí. Pohádky Anděl Páně a Třetí princ, snímky Tři veteráni a Bathory.
Kde žijí draci? V Lomu Velká Amerika!
Traduje se, že o Vánocích zvířata rozmlouvají lidskou řečí. I v pohádkách existují postavy, které se zvířaty umí mluvit – jednou z nich je čarodějka Micimutr. Pamatujete si na okamžik, kdy zachmuřená princezna Karolína projíždí v kočáře mezi skalisky směrem k drakovi? I bez nápovědy asi poznáte lom Velká Amerika v Mořině, kde se odehrává celé drama záchrany princezny, která je přivázána ke kůlu a čeká na příchod chrabrého zachránce, který draka přemůže. Princezna je nakonec zachráněna s pomocí loutkáře Vítka.
Vydejte se v prosinci na výlet do Mořiny, v neděli 22. prosince se nedaleko lomu Velká Amerika v Kostele sv. Stanislava uskuteční vánoční adventní koncert. V kostele bude také přítomný plamínek betlémského světla, který si můžete odnést do svých domovů.
Micimutr je zároveň poslední filmovou pohádkou, ve které si zahrála nekorunovaná královna českých princezen, Libuše Šafránková.
Tajemství hrnčířovy chalupy ve skanzenu Přerov nad Labem
Kdo by neznal příběh Tajemství staré bambitky a příběh loupežníka Karaby, který se rozhodl uložit svou bambitku do truhly a stát se hrnčířem, aby mohl vychovat ze své dcerky poctivou ženu. Jeho hrnčířskou chalupu najdete ve skanzenu Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem. Celý skanzen v pohádce znázorňuje ves, ve které z Karabovy dcery Aničky vyrostla nebojácná žena, která se rozhodla pomstít bezpráví, které na vesničanech páchají úředníci ze zámku.
Do Polabského národopisného muzea můžete zavítat i během prosince. Skanzen bude otevřený i po vánočních svátcích, od 27. do 29. prosince 2024.Právě tady si užijete Lidové Vánoce v Polabí, během nichž nahlédnete do interiérů devíti chalup, kde ožívají scény ze života našich předků. Ty vám přiblíží starodávné tradice a zvyky spojené s obdobím adventu, vánočních svátků i Tří králů.
Role prince byla velkým přáním herce Tomáše Kluse. Ještě jako student DAMU a populární zpěvák si veřejně postěžoval Karlu Šípovi v pořadu Všechnopárty, že by si rád zahrál prince. Ten ho vyzval, aby svou výzvu zopakoval do kamery s tím, že se nějaký režisér ozve a do role prince ho obsadí. Výzva byla úspěšná a do roka byl obsazen do role prince Jakuba.
Hrady Páně? Křivoklát a Český Šternberk!
V pohádkovém prostředí českých hradů se odehrává další vánoční klasika – Anděl Páně. I když pohádka působí velmi skromně, objeví se v ní hned dva středočeské hrady! Úvodní část děje se odehrává na nádvoří hradu Křivoklát, které představuje adventní trh, na kterém pana Klíčnice s Dorotkou nakupují věci a suroviny na Vánoce, zatímco rychtář tudy veze kradené hraběcí stromky. Křivoklát se v pohádce objeví ještě jednou, a to ve chvíli, kdy Petronelovi s Uriášem pomáhá svatá Barbora dostat se ven z hradního vězení.
Maxmiliánův hrad, v němž se většina příběhu odehrává, naleznete na Českém Šternberku. Právě zde se odehrává scéna, kdy Dorotka věší jmelí a podklouzne jí žebřík. Do náruče ji chytne Maxmilián, který si tak všimne, jak velmi půvabná Dorotka je. Příběh končí samozřejmě svatbou. Kdo si koho vezme, vám ale raději neprozradíme. Jediné, co vám prozradíme, je, že svatba se odehrává opět na Českém Šternberku.
Chtěli byste také zažít atmosféru vánočního Českého Šternberku, jak ji znáte z Anděla Páně? Máte jedinečnou příležitost, protože hrad patří k těm, které mají celoroční provoz. Správa hradu pro návštěvníky připravila adventní a povánoční prohlídky. Otevřeno bude každý víkend, a to až do začátku ledna.
Anděl Páně byl první filmovou pohádkou, kterou natočil režisér Jiří Strach. Zároveň je to jediná česká filmová pohádka, která se odehrává v prostředí nebe a biblických postav.
Vánoční Kačina a Žleby
Tradičním symbolem Vánoc bývá hvězda, a tak není divu, že několik pohádek právě o hvězdách vzniklo. Kromě hvězd však k Vánocům patří i sníh a příběhy plné poselství a naděje – přesně to nabízí pohádka O vánoční hvězdě. Nebeský palác, v němž přebývají hvězdy a v noci září na hvězdné obloze, představuje zámek Kačina. Když se hvězda Denička zřítí z nebe na zem, začíná pomalu vyhasínat. Brzy pochopí, že před vyhasnutím ji může zachránit jedině upřímná láska. A tak se drží blízko učitele Václava, který je zamilovaný do princezny Amálky. Její zámek, v němž se odehrává několik klíčových scén, představuje zámek Žleby. Na nádvoří tohoto zámku se natáčela i scéna, v níž Václav diriguje dětský sbor zpívající vánoční koledu: „Zase jsou tu Vánoce“. V zámku se koná i ples, na kterém se očarovaný učitel Václav opět zamiluje do princezny Amálky.
Vánoční atmosféru zámku Kačina si můžete vychutnat i vy. Zámek připravil pro své návštěvníky krásný vánoční program, který bude probíhat každou adventní neděli. Přístupný bude i zámecký skleník, výstava betlémů, nebo si můžete pochutnat na výtečném vánočním punči.
Pohádka je na české poměry ojedinělá svým výtvarným pojetím. Kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší čerpala inspiraci pro tvorbu kostýmů i z děl Josefa Lady. Látky se objednávaly z celého světa a jejich výroba byla pečlivě kontrolována po celou dobu výroby. Krásu kostýmů si nakonec pochvalovali nejen herci, ale i samotní diváci.