Go to content
Cyklisté

Inspirace

Skvělý cyklovýlet aneb daleko i bez auta!

19. 9. 2023

Nechte auto doma a procestujte střední Čechy jen se svým kolem. Nemusíte přitom jezdit pouze „kolem komína“. Hustá síť vlakových spojů a cyklobusů vám s dopravou po středních Čechách pomůže. Díky blízkosti Prahy a integraci dopravy je cestování hromadnou dopravou jednodušší než kdy dřív i než kdekoliv jinde v republice.

Při výletech na kole vám budou dobrými pomocníky jak speciální cyklovlaky a cyklobusy, tak i obyčejné vlakové spoje, umožňující přepravu jízdních kol. Jejich využití může být navíc příjemným zpestřením i dobrodružstvím, protože jak se říká: cesta je cíl! A co víc? Na konci výletu se můžete s klidným svědomím osvěžit oroseným pivkem z některého ze středočeských pivovarů nebo si vychutnat sklenku vína, aniž byste se dohadovali o roli řidiče. Co víc si přát?

Cyklisté v CHKO Brdy
i
Bývalá dopadová plocha Jordán
Autor: Ondřej Burda

Svezte se cyklovlakem

Milujete přírodu? Užijte si Brdy a Podbrdsko. Cyklovlak Českých drah s příznačným jménem Brdy vás zaveze do chráněné krajinné oblasti, kde k prozkoumávání láká nedotčená příroda bývalého vojenského újezdu a nekonečné asfaltové cesty. Spěšný vlak na trase Praha, hl. n. – Beroun – Zdice – Příbram – Březnice – Blatná vyjíždí každý víkend a o státních svátcích od března do října a je přizpůsoben pro přepravu většího množství jízdních kol.

Kam se vydat?

Víkendový turistický vlak je jako stvořený pro naplánování si cesty na vrcholky naší nejmladší chráněné krajinné oblasti. Vydejte se z Příbrami k Padrťským rybníkům, k hájovně Tři trubky nebo na vrchol Třemšín. V samotném královském městě nevynechejte ani návštěvu největšího hornického muzea u nás či výšlap k poutnímu místu Svatá Hora. Pokud vystoupíte v Jincích můžete si vybrat zda se vydáte na jih do srdce CHKO Brdy, nebo na sever do Hřebenů s barokním areálem Skalka.

K dalším cyklovýletům se inspirujte na stránkách Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko.

Zřícenina hradu Valečov
i
Zřícenina hradu Valečov
Autor: Pavla Bičíková

Cyklobus už frčí!

Ke vstupním branám CHKO Brdy se dá dostat také cyklobusem. Prozkoumat Hřebeny umožňuje pravidelný víkendový cyklobus z Dobřichovic (kde navazuje na vlaky linky S7 z Prahy) přes Mníšek pod Brdy do Kytína. Jezdí každoročně od března do října a platí v něm tarify PID.

Do Českého ráje cesta cyklobusem příjemná je! Linka z Mladé Boleslavy přes Mnichovo Hradiště až do Sobotky staví i na zastávce Boseň Pod Valečovem. Zdejší zřícenina se může stát ideálním výchozím místem zajímavého cyklistického okruhu. Anebo se nechte dovézt až do obce Branžež ke Komárovskému rybníku, kde se po výletě můžete i ubytovat v místních kempech a v létě se vykoupat. Na území Středočeského kraje v autobusech platí tarify PID.

V červenci a srpnu jezdí cyklobus také do CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Doveze vás na hrady Kokořín a Houska, k Máchovu jezeru i na spoustu dalších atraktivních míst. Svezte se například ze zastávek na Mělníku nebo ve Mšeně.

Cyklisté u vlaku ČD CityElefant
i
Vlakem na cyklovýlet je vždy dobrý nápad
Autor: ČD a. s.

Z Prahy vlakem do všech směrů: klasickým i nostalgickým

I když žádný další z vlaků ve středních Čechách nenese speciální označení cyklovlak, možnosti cestování s kolem ještě zdaleka nejsou vyčerpány. Většina běžných spojů totiž umožňuje přepravu jízdních kol, ať už se jedná o osobní vlaky, spěšné vlaky nebo rychlíky. Zejména u dálkových vlaků si dejte pozor na rezervaci místa pro jízdní kolo, kapacita pro jejich přepravu je omezená.

Kde naopak místo najdete vždy? Ve velkokapacitních vlacích CityElefant. Jezdí z Prahy do všech světových stran a vy si tak můžete vyrazit na kole, kam se vám jen zachce, a až vám síly dojdou, prostě jen nasednete na zpáteční vlak. Tarif PID myslí i na přepravu jízdních kol po středních Čechách: za 30 Kč pořídíte jízdné pro kolo na 2 hodiny, za 80 Kč na celý den. V Praze je ve vlacích v rámci PID přeprava kol dokonce zdarma.

Historie ožívá

Kolo vám převezou i pravidelné historické vlaky vypravované rovněž z Prahy. Jeden takový jezdí do Mšena a na Kokořínsko. Speciální výletní historický Kokořínský rychlík provozuje Klub železničních cestovatelů (KŽC). Pěkný výlet si můžete udělat ze Mšena do hlubokých lesů a ke skalním útvarům. Uvidíte jedinečný přírodní útvar Pokličky, skalní hrad Nedamy a Kokořín. Užijete si Harasov i Lhotku u Mělníka, kde se dochovala skalní obydlí. Možná je znáte z některé z našich pohádek. Ze Lhotky už je to jen kousek do Mělníka, kde můžete výlet pěkně zakončit a vlakem se vrátit domů.

Takzvaný Rakovnický rychlík, provozovaný rovněž KŽC, vás i s kolem doveze do Rakovníku, odkud se můžete vydat na cyklojízdu zpět podél trati a Rakovnického potoka. Potěší vás klidná příroda i projížďka malebnými vesničkami. Největší odměnou vám bude hlavní cíl této trasy: hrad Křivoklát. Pokračovat však můžete ještě dál s proudem řeky Berounky a zakončit výlet v Nižboru či Berouně.

Vlak Cyklohráček
i
Vlak Cyklohráček
Autor: ČD a. s.

Cyklohráček: speciální výletní vlak pro děti i cyklisty

A teď něco pro děti! Z Prahy je v sezóně pravidelně vypravován speciální vlak pro cyklisty a děti – Cyklohráček. Je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií. V provozu je od konce března do konce října o víkendech a svátcích na trase Praha hl. n. – Praha-Smíchov – Hostivice – Středokluky – Podlešín – Slaný – Zlonice. Pro cyklisty je přednostně určen speciální cyklovůz. Ve vlaku platí standardní jízdné PID i Českých drah.

Na kole z Prahy do Slaného můžete vyjet z Veleslavína přes přírodní park Divoká Šárka, Přední Kopaninu, Tuchoměřice až na Okoř a Budeč u Zákolan s pozůstatky slovanského hradiště a rotundou sv. Petra a Pavla z roku 895. V Zákolanech odbočte směrem na Koleč, Nebusice a Podlešín, odkud vás cyklotrasa 8254 dovede kolem ovocných sadů do královského města Slaný.

Tak výletům zdar!

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Berounka

Řeky středních Čech: Přírodní klenoty i turistické lákadlo

V přírodě plní nenahraditelnou funkci. Rozvádějí vodu po krajině, zásobují území vodou. Řeky se však stávají také oblíbeným turistickým cílem. Ve středních Čechách narazíme hned na naše dva největší a nejznámější vodní toky, z nichž jeden se stal slavnou symfonií a druhý důležitou lodní cestou. Vltava a Labe ovšem nejsou jediné řeky, které si zaslouží pozornost.

Prozkoumat