Go to content
Cyklostezka Ladův kraj

Inspirace

Plánujete cyklovýlet bez auta? U nás žádný problém!

22. 6. 2022

Nechte auto doma a vydejte se do středních Čech jen se svým věrným cykloořem. A nemusíte přitom jezdit jen "kolem komína". Hustá síť vlakových spojů, lodě, přívozy a cyklobusy vám s dopravou po středních Čechách pomohou. Díky blízkosti Prahy a integraci dopravy je cestování hromadnou jednodušší než kdy dřív i než kdekoliv jinde v republice.

Při výletech na kole vám budou dobrými pomocníky jak speciální cyklovlaky a cyklobusy, tak i obyčejné vlakové či lodní spoje, umožňující přepravu jízdních kol. Jejich využití může být navíc příjemným zpestřením i dobrodružstvím, protože jak se říká: i cesta je cíl! A co víc? Na konci (i během) výletu se můžete s klidným svědomím osvěžit oroseným pivkem z některého ze středočeských pivovarů nebo si vychutnat sklenku vína, aniž byste se dohadovali o roli řidiče. Co víc si přát?

Svezte se cyklovlakem nebo cyklobusem

Cyklisté v CHKO Brdy

Milujete přírodu? Užijte si Brdy a Podbrdsko. Cyklovlak Českých drah s příznačným jménem Brdy vás zaveze do chráněné krajinné oblasti, kde k prozkoumávání láká nedotčená příroda bývalého vojenského újezdu a nekonečné asfaltové cesty. Spěšný vlak na trase Praha, hl. n. – Beroun – Zdice – Příbram – Březnice – Blatná vyjíždí každý víkend a o státních svátcích od března do října a je přizpůsoben pro přepravu většího množství jízdních kol.

Kam se z vlaku vydat?

Víkendový turistický vlak je jako stvořený pro naplánování si cesty na vrcholky naší nejmladší chráněné krajinné oblasti. Vydejte se z Příbrami k Padrťským rybníkům, k hájovně Tři trubky nebo na vrchol Třemšín. V samotném královském městě nevynechejte ani návštěvu největšího hornického muzea u nás či výšlap k poutnímu místu Svatá Hora. Pokud vystoupíte v Jincích můžete si vybrat zda se vydáte na jih do srdce CHKO Brdy, nebo na sever do Hřebenů s barokním areálem Skalka.

K dalším cyklovýletům se inspirujte na stránkách Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko.

Ke vstupním branám CHKO Brdy se dá dostat také cyklobusy, a to hned dvěma! Prozkoumat Hřebeny umožňuje pravidelný víkendový cyklobus z Dobřichovic (kde navazuje na vlaky linky S7 z Prahy) přes Mníšek pod Brdy do Kytína. Cyklobus jezdí každoročně od března do října a platí v něm tarify PID.

Vydat se na cyklovýlet do Brd můžete i z druhé strany. O víkendech a svátcích zajišťuje Brdský cyklobus převoz kol i turistů z Plzně přes Rožmitál pod Třemšínem do Příbrami. Nepravidelný spoj doporučujeme před cestou prověřit.

Z Prahy vlakem do všech směrů: klasickým i nostalgickým

Cyklisté u vlaku ČD CityElefant

I když žádný další z vlaků ve středních Čechách nenese speciální označení „cyklovlak„, možnosti cestování s kolem ještě zdaleka nejsou vyčerpány. Většina běžných spojů totiž umožňuje přepravu jízdních kol, ať už se jedná o osobní vlaky, spěšné vlaky nebo rychlíky. Zejména u dálkových vlaků si dejte pozor na rezervaci místa pro jízdní kolo, kapacita pro jejich přepravu je omezená. Kde naopak místo najdete vždy? Ve velkokapacitních vlacích CityElefant. Jezdí z Prahy do všech světových stran a vy si tak můžete vyrazit na kole, kam se vám jen zachce, a až vám síly dojdou, prostě jen nasednete na zpáteční vlak. Tarif PID myslí i na přepravu jízdních kol po středních Čechách: za 30 Kč pořídíte jízdné pro kolo na 2 hodiny, za 80 Kč na celý den. V Praze je ve vlacích v rámci PID přeprava kol dokonce zdarma.

Kolo vám převezou i pravidelné historické vlaky vypravované rovněž z Prahy. Jeden takový jezdí do Mšena a na Kokořínsko. Speciální výletní historický Kokořínský rychlík provozuje Klub železničních cestovatelů (KŽC). Pěkný výlet si můžete udělat ze Mšena do hlubokých lesů a ke skalním útvarům. Uvidíte jedinečný přírodní útvar Pokličky, skalní hrad Nedamy a Kokořín. Užijete si Harasov i Lhotku u Mělníka, kde se dochovala skalní obydlí. Možná je znáte z některé z našich pohádek. Ze Lhotky už je to jen kousek do Mělníka, kde můžete výlet pěkně zakončit a vlakem se vrátit domů.

Takzvaný Rakovnický rychlík, provozovaný rovněž KŽC, vás i s kolem doveze do Rakovníku, odkud se můžete vydat na cyklojízdu zpět podél trati a Rakovnického potoka. Potěší vás klidná příroda i projížďka malebnými vesničkami. Největší odměnou vám bude hlavní cíl této trasy: hrad Křivoklát. Pokračovat však můžete ještě dál s proudem řeky Berounky a zakončit výlet v Nižboru či Berouně.

Cyklohráček: speciální výletní vlak pro děti i cyklisty

Vlak Cyklohráček

A teď něco pro děti! Z Prahy je v sezóně pravidelně vypravován speciální vlak pro cyklisty a děti – Cyklohráček. Je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií. V provozu je od konce března do konce října o víkendech a svátcích na trase Praha hl. n. – Praha-Smíchov – Hostivice – Středokluky – Podlešín – Slaný – Zlonice. Pro cyklisty je přednostně určen speciální cyklovůz. Ve vlaku platí standartní jízdné PID i Českých drah.

Na kole z Prahy do Slaného můžete vyjet z Veleslavína přes přírodní park Divoká Šárka, Přední Kopaninu, Tuchoměřice až na Okoř a Budeč u Zákolan s pozůstatky slovanského hradiště a rotundou sv. Petra a Pavla z roku 895. V Zákolanech odbočte směrem na Koleč, Nebusice a Podlešín, odkud vás cyklotrasa 8254 dovede kolem ovocných sadů do královského města Slaný.

Za zážitky na kolo i loď

Parník Vltava, Pražská paroplavební společnost

Spojte sportovní zážitek z kola s odpočinkem na lodi. Více informací o lodních linkách ve středních Čechách naleznete zde. A tady je pár tipů:

VÝLETNÍ LOĎ BLANICE

Pojedete-li na kole po oblíbené cyklostezce mezi Poděbrady a Nymburkem, spojte příjemné s užitečným, ušetřete si jednu cestu a užijte si vyhlídkovou plavbu lodí Blanice.

LODNÍ LINKA PRAHA–MĚLNÍK

Svezte se stylově kolesovým parníkem Vltava od Pražské paroplavební společnosti. Je vypravován jednou do měsíce od června do září. Až pak nasednete na kolo, počkejte si na proplutí parníku přes historickou plavební komoru Hořín se zdvižným kamenným obloukem, přes který vede i cyklistická trasa. Parník můžete sledovat také z dáli až pojedete podél Vraňansko-hořínského plavebního kanálu.

LODNÍ LINKA PRAHA–SLAPY

Z Prahy přímo pod hráz slapské přehrady vás sveze opět kolesový parník Vltava anebo motorová loď Cecílie. Linka je v provozu o víkendech od května do konce září a za příplatek rovněž přepravuje jízdní kola. Vydejte se do některého z letovisek na slapské přehradě a užijte si cestu lodí i na kole. Tu doporučujeme od hráze přes obec Slapy, odkud vás dále podél přehrady provede Vltavská cyklistická cesta.

LODNÍ DOPRAVA SLAPY

Zabrouzdáte-li na kole k přehradě Slapy, může se vám hodit i možnost přepravy parníkem. Ten vyplouvá každý den od července do konce srpna. Vozí cestující i jejich kola. Spojuje břehy a významná letoviska na přehradě. Vyjíždí od hráze slapské přehrady, pokračuje mimo jiné přes Skalici, Rabyni, Ždáň a Měřín až na Starou a Novou Živohošť. Jedete-li po Vltavské cyklistické cestě, můžete si díky využití lodě ušetřit část kopcovité trasy a dopřát si místo ní odpočinek na palubě lodi. Ušetřený čas pak můžete věnovat třeba koupání.

Na Starou Živohošť se na kole pohodlně dostanete z Dobříše po cyklotrasách 308 a 301. Cesta měří sotva 25 km, a tak vám zbyde dostatek času na návštěvu Chotilského muzea s expozicí o staré Vltavě, kde se dozvíte zajímavosti o životě obyvatelstva v oblasti středního Povltaví v dobách, kdy údolí řeky ještě nebylo zaplaveno vodou slapské přehrady.

ORLICKÁ LODNÍ DOPRAVA 

Svézt se lodní linkovou dopravou a nechat si přepravit kolo můžete také na Orlické přehradě. Pravidelná linka je v provozu od úterý do neděle, vyplouvá od přehrady Orlík a pokračuje dále přes Trhovky, Podskalí a Velký Vír až k zámku Orlík. K výchozí zastávce se na kole dostanete nejlépe z Příbrami po cyklotrase 302. Zpět se můžete vrátit vlakem z 10 km vzdálené vlakové zastávky Čimelice anebo z 28 km vzdálené Březnice.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články