Go to content
Černokostelecký pivovár

Inspirace

Pivo do sebe i na sebe – pivní turistika rozhodně není jen pití piva

24. 7. 2024

Pivní kultura není o lití množství piva do hrdla. Naopak - pivo se začíná vychutnávat a degustovat podobně jako víno. A stále další vznikající pivovary se snaží, abyste měli opravdu z čeho vybírat. Názvy jako IPA, APA, ALE, STOUT, NEIPA… už se zabydlely i na českých pípách.

Stejně tak pivní turistika není cesta houpavým krokem od výčepu k výčepu.

Co si tedy pod pojmem pivní turistika představit? Třeba aktivní víkend s přáteli v přírodě a návštěvou pivovaru. A k tomu pivní lázeň nebo exkurzi. V pivovarech už se totiž nejenom vaří pivo, ale dobře se tam i najíte, ubytujete, někde si dokonce užijete i wellness. A pivo? Samozřejmě, že nechybí. A díky delšímu pobytu můžete ochutnat celou nabídku.

budova pivovaru, Olivův pivovar
i
Olivův pivovar v Dolních Břežanech
Autor: Olivův pivovar

Olivův pivovar – pivní nebe kousek od Prahy

Přímo v centru Dolních Břežan, hned za zámkem, v sousedství moderního laserového centra, najdete v krásné historické stavbě moderní pivovar – Olivův pivovar.

V místní restauraci ve svěžím industriálním stylu si pochutnáte na sezónních jídlech inspirovaných českou klasikou a na čepu najdete čtyři druhy piv – stálice Dolnobřežanská 10° a 12° Laser Beer doplňují vždy dva speciály.

A vaří i speciality pro fajnšmekry. Najdete tu například piva typu BRAGGOT, GOSE i stále populárnější módní NEIPA. Celková nabídka pivovaru čítá třináct druhů piv. Nemůžete se rozhodnout, které si dáte? Pak zvolte degustační prkénko se sadou čtyř piv z aktuální nabídky.

A to není vše, co vás tu čeká. Přímo v budově pivovaru je i malý penzion a pivní lázně. Pro ty, co se chtějí dozvědět víc o výrobě piva je určena prohlídka pivovaru s následnou degustací a večeří. Provázet vás budou zdejší sládek i zakladatel pivovaru Miroslav Oliva.

pivní lázně
i
Pivní lázně v Olivově pivovaru
Autor: Olivův pivovar

Pivní lázně – zážitek na druhou

Pivní lázně – co víc si může milovník piva přát? Svoje tělo hýčká v příjemně teplé pivní koupeli a k tomu si čepuje zdejší vlajkovou loď – Dolnobřežanskou 10°. Pivo v kádi ale není rozmařilost – díky pivovarským kvasnicím a vitamínům, které jsou v pivu obsaženy, má tahle koupel omlazující efekt. Závěrečná masáž vás pak vynese do nebe.

Kam vyrazit v okolí

Co třeba lehká turistika? Jen pár kroků od pivovaru se napojíte na naučnou stezku Dolní Břežany, která vás dovede až k hradišti Závist, které bylo největším keltským oppidem u nás. Stejnojmenná dřevěná rozhledna vás okouzlí svým výhledem a architekturou, navíc je přístupná celoročně a zdarma.

Zdatnější turisté ocení posázavské turistické trasy. Ideálním výchozím bodem je blízké město Jílové u Prahy, kam se pohodlně dostanete autobusem – zastávka je jen dvě minuty od pivovaru. V Jílovém nezapomeňte navštívit Regionální muzeum na náměstí s expozicí věnovanou trampingu a od září k ní přibude i nová expozice zlata.

Nestačilo vám koupání v kádi pivních lázních? V nedalekém Aquapalace Praha v Čestlicích se vyřádí každý milovník vody.

Pivovar Lobeč, průčelí pivovaru
i
Parostrojní pivovar Lobeč
Autor: Hana Jampílková

Parostrojní pivovar Lobeč – znovuzrozený Fénix

Jiný typ zážitku najdete v Parostrojním pivovaru Lobeč v krásné krajině Kokořínska. Jak název napovídá, jeho historie je bohatá, přesto jako Fénix z popela povstal z ruin teprve nedávno. Díky architektům – manželům Prouzovým a fascinujícímu příběhu záchrany pivovaru.

Technická památka, pivovar i výstava. A taky restaurace s domáckou atmosférou kokořínského venkova. To vše v Lobči najdete. Jednoduché menu s jídly z lokálních surovin, vlastní bylinky, zelenina místních farmářů, sýry z mléka spokojených ovcí a koz přikrmovaných zdejším pivovarským mlátem. Pochutnáte si tu na čerstvých koláčích i škvarkových plackách s mlátem. Také na bylinných sirupech vlastní výroby i pivovarské pálence, exkluzivně destilované z jejich piva IPA.

Zvídaví návštěvníci určitě nevynechají prohlídku technické památky Parostrojního pivovaru, při které je majitel pivovaru Pavel Prouza seznámí s příběhem záchrany pivovaru a půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Závěrečná degustace přímo v ležáckém sklepě potěší každého pivomilce.

Chcete-li tu pobýt déle, ubytují vás v originálních podkrovních apartmánech pojmenovaných podle osobností z historie pivovaru.

výstava v pivovaru Lobeč
i
Parostrojní pivovar Lobeč
Autor: Pivovar Lobeč

A jaké že tu vaří pivo?

Vaří tu poctivě z místních surovin a s velkou mírou ruční práce. Základem je český ležák v několika provedeních, doplněný pivy typu IPA, STOUT a WITBIER. Sezónně a příležitostně se tu můžete potkat s mnoha specialitami jako třeba SUMMER ALE, SOUR ALE – „kyseláč“, suchý irský STOUT či divoká piva typu LAMBIC, celkem 20 různých druhů.

A jednou za rok, na podzim, tu najdete i jednu mimořádnost – tajemné medicinální pivo GRUIT. Na tohle bylinné pivo si sami v létě sbírají bylinky v Kokořínském dole a suší je na sladových půdách pivovaru. A které to jsou? Ochutnejte a zkuste je poznat, receptura je totiž tajná.

Kam vyrazit v okolí

Pro turisty pěší i cyklo je Kokořínsko rájem a možností je tu nepočítaně. Nejbližším cílem je rozhledna Vrátenská hora či nedaleké Mšeno se známým prvorepublikovým koupalištěm ve stylu art déco. V dosahu je i skalní město Bludiště a známé Pokličky. Výlet na nedaleký hrad Kokořín si můžete zpestřit cestou pod skalami až k malebnému rybníku a letovisku Harasov.

Pivovar eMBe
i
Pivovar eMBe
Autor: Jaroslav Kocourek

I v Pojizeří se pivu daří

V oblasti podél řeky Jizery najdete hned tři pivovary, které stojí za návštěvu.

eMBe pivovar

V centru Mladé Boleslavi, v budově bývalé barokní sladovny, vybudoval tým zkušených nadšenců moderní pivovar. Už název odkazuje na automobilovou historii města a výzdoba vás nenechá na pochybách. Celému historicko-modernímu interiéru pak vévodí naleštěná měděná varna, takže si na své přijdou všechny smysly.

Kromě klasických ležáků si tu pochutnáte také na pivech typu ALE a sezónně i na různých speciálech.  Co takhle experimentální kyseláč Margherita Pizza GOSE SOURE?

A to není vše. K dobrému pivu patří dobré jídlo. O to se postarají v pivovarské restauraci. A můžete si zde udělat i základní tábor pro objevování krás Pojizeří – součástí pivovaru je totiž i moderní Aparthotel Na Klenici.

pivovar Tahoun
i
Pivovar Tahoun Všejany
Autor: Pivovar Tahoun

GARP řemeslný pivovar

Pivovar s nezaměnitelným logem a etiketami se stylizovanou hlavou psa najdete v Bakově nad Jizerou. Přestože vznikl teprve před pár lety, vybudoval si zakrátko dobré jméno. A to nejenom kvalitou svých piv, mezi kterými najdete kromě ležáků i všechny možné ALE, ale i skvělým jídlem a různými akcemi, které se zde konají. Svým fanouškům nabízí i Pivní předplatné – každý měsíc zásilku piv z pivovaru Garp.

Pivovar Tahoun Všejany

V oblasti Svatojiřského lesa kousek od Milovic naleznete pivovar ještě mladší. Během pouhých dvou let se stal oblíbeným místem setkávání i zastávkou cyklistů. Vlajkovou lodí pivovaru je ležák Tahoun, ale dáte si tu také piva svrchně kvašená a na čepu je i černý ležák. Důvodem pro návštěvu je i skvělé jídlo. A pro ty, co nepijí pivo, připravují vlastní malinovou limonádu bez konzervantů a barviv.

Kam vyrazit v Pojizeří

Za prozkoumání stojí Mladá Boleslav. Projděte si ji po naučné Metalové cestě, aby vám nic neuniklo. V městském paláci Templ se dozvíte něco o zdejší historii, na náměstí vás určitě nadchne rozlehlá fontána Jizera a vynechat Muzeum Škoda je opravdu škoda. Stejně jako Letecké muzeum Metoděje Vlacha.

Za historií se vydejte do Bakova nad Jizerou na zříceninu Zvířetice či na zámek Mnichovo Hradiště, v jehož parku naleznete hrobku slavného politika a vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Jen kousek odsud můžete prozkoumat Příhrazské skály , součást Českého ráje.  Svatojiřský les na okraji Polabí, kromě mnoha turistických tras, ukrývá i zámek Loučeň se známým Labyrintáriem. A opravdu luxusní relaxaci si dopřejete v Chateau Mcely. Cyklisté jistě ocení hustou síť cyklotras a mírný terén.

Pivovar Všerad
i
Areál Dvoru Všerad
Autor: Pivovar Všerad

A co pivní turistika v Brdech, Podbrdsku a Berounsku?

Při toulkách čistou krajinou Brd a Českého krasu narazíte i na několik zajímavých pivovarů.

Pivovar Všerad

Dvůr Všerad ve Všeradicích je sportovně-oddechový areál v zrekonstruovaném bývalém zámeckém dvoře, ležící na samém okraji chráněné krajinné oblasti Český kras. A krasová voda z podzemního jezera je také jedním z tajemství chutě zdejších piv. K tomu ještě špičkové suroviny a zkušený sládek. Na čepu tu najdete jak klasické ležáky, tak i různé speciality. Třeba Levandulový ležák, vytvořený ve spolupráci s blízkým Levandulovým údolím v Chodouni.

Pivo bez dobrého jídla by byl poloviční zážitek. V hostinci si užijete českou kuchyni inspirovanou Magdalenou Dobromilou Rettigovou, slavnou kuchařkou, spisovatelkou a zdejší rodačkou.

Tím ale výčet zážitků nekončí. Dvůr Všerad skrývá i galerii a muzeum této autorky prvních kuchařek. A co teprve sport – využít můžete tenisové kurty, hřiště na míčové hry a především velké 18 jamkové hřiště na minigolf s mistrovskou certifikací. Je jasné, že za jeden den všechno nestihnete, proto možnost ubytování přijde vhod.

Pivovar Kytín
i
Pivovar Kytín
Autor: Dagmar Malinová

Pivovar Řevnice

Zodpovědný turista cestující vlakem k tomuhle pivu nemá daleko. Pivovar si totiž našel místo v budově bývalého řevnického nádraží. Tady na vás dýchne atmosféra starých časů – pivnice je zařízená v tradičním stylu počátku minulého století. Piva máte na výběr čtyři, základ tvoří ležák – Řevnická 10 a 12. Pivní klasiku doplňuje na talíři poctivá česká klasika a i pár návštěv ze světa. I vzhledem k umístění je tohle ideální zastávka na začátku či konci výletu.

Pivovar Kytín

Když se z Řevnic vydáte několika možnými turistickými trasami přes hřeben Přírodního parku Hřebeny, dojdete do vesničky Kytín se známým rodinným minipivovarem. Na čepu je obvykle několik ležáků a k nim i nějaký speciál. Vyhlášená kuchyně stojí za vyzkoušení. V Kytíně ale pivo nemusíte jenom konzumovat – zdejší sládek vás krok za krokem provede celým procesem vaření kytínského piva. Pokud vás však víc zajímají chuťové zážitky, máte možnost užít si degustaci opět přímo se sládkem.

Přátelský pivovar Malešov
i
Přátelský pivovar Malešov
Autor: Dagmar Malinová

Opravdové poklady skrývá Kutnohorsko Kolínsko

Žitný ležák, Indian Pale Ale, Dešťoffka, Smetanový ležák, Vycpaná vydra, Černá svině – to je jen zlomek ikonických piv, na které v turistické oblasti #KuKo narazíte. Při cestování za požitky na vás čeká hotová symfonie vůní, chutí a gurmánských zážitků.

Měšťanský pivovar Kutná Hora

Kostnice, chrám sv. Barbory, stříbrné doly, historické domy, středověká atmosféra, UNESCO. Pokud vám tyto důvody nestačí k návštěvě Kutné Hory, máme pro vás další tip v podobě zrekonstruovaného areálu, kde majitelé obnovili více jak 400letou tradici vaření piva v Kutné Hoře. Abyste zažili opravdové a nezapomenutelné pivní hody a ochutnali neobvyklé speciality, vypravte se sem ve dnech pivního svátku. V prostředí poklidné části Kutné Hory vám lahodný český mok zachutná ještě více než kdekoliv jinde.

Černokostelecký pivovár
i
Interiéry Černokosteleckého pivováru
Autor: Černokostelecký pivovár

Černokostelecký pivovár

Pokud jste již viděli dost pivovarských varen s měděnými kotli a „vykachličkovanými“ místnostmi, vydejte se do Černokosteleckého pivováru, kde vás uvítá parta nadšenců, která chátrající pivovar zakoupila a vytvořila v něm jedinečné pivovarské muzeum. Ukáží vám technologické vybavení ze 30. let minulého století, jediný dochovaný funkční sprchový aparát v ČR, parní stroj, bednářskou dílnu, historický žentour a další vymoženosti z dob našich pradědečků.

Přátelský pivovar Malešov

Na břehu vodní nádrže Vrchlice se ukrývá gotická tvrz ze 14. století. Její novodobé dějiny se začaly psát v roce 2002, kdy se pár přátel rozhodla vdechnout chátrající tvrzi nový život. „Rozkaz ten zněl jasně – nesmí spadnout za žádnou cenu.“ A tak se po desítkách tisíc hodin práce, tvrz znovu zaskvěla ve své gotické kráse a otevřela se veřejnosti, která má tak možnost zjistit, jak se žilo ve středověku. Dalším cílem bylo obnovení tradice vaření piva v Malešově a záchrana starých pivovarských sklepů. I tento „rozkaz“ malešovští nadšenci splnili a vy máte jedinečnou možnost zavítat do jejich minipivovaru, který vás nadchne přátelskou atmosférou a dá vám důvod se sem znovu vracet.

Výčet pivovarů, ať těch malých, rodinných či už větších, by mohl pokračovat dál a dál. Vyrazte tedy objevovat, co dobrého pro vás sládci uvařili i třeba s naší mapou pivovarů. A nezapomeňte se dívat i kolem, u nás ve středních Čechách je spousta zajímavostí a krás.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články