Go to content
Pivo, přiťuknutí

Buďte v obraze

Pivní slavnosti a pivo jako cestovatelský zážitek: kam se (nejen v květnu) vydat?

5. 5. 2023

Může být pivo cestovatelský zážitek? No jistě! Letošní cestování za pivem ve středních Čechách zahajte na pivních slavnostech. Nenechte si ujít ani přespání v pivovaru, nejrůznější exkurze nebo pivní lázně.

Květnové pivko chutná nejlépe na pivních slavnostech. Každý víkend se máte na co těšit – nechte se inspirovat a klidně spojte výlet na slavnosti s poznáváním okolních krás.

V útulném areálu letního kina v Tuchlovicích se v sobotu 13. května uskuteční čtvrtý ročník pivních slavností. Těšte se na několik pivovarů, hudební produkci i stánky s jídlem a dalšími nápoji. Kdyby se vám chtělo od piva na chvíli odskočit, udělejte si výlet třeba do nedalekého hornického skanzenu Mayrau nebo do Muzea věžáků Kladno.

V sobotu 13. května v 11 hodin vypukne také Karlštejnský pivní festival. Prozkoumejte podhradí ikonického královského hradu a zjistěte, že nejen víno tu má dávnou tradici.

Další pivní víkend začíná již v pátek 19. května, a to v Letech. Užijte si Letovské chmelení, skvělé pivovary z okolí i hudbu. To vše na návsi v samém srdci obce. Okolí je plné značených turistických tras a procházka vám jistě přijde vhod. Láká-li vás to spíš za kulturou, udělejte si výlet na zámek do Mníšku pod Brdy.

Černokostelecký pivovár
i
Černokostelecký pivovár
Autor: Ondřej Soukup

Pivní jízda pokračuje…

Pivní jízda pokračuje v sobotu 20. května v Kostelci nad Černými lesy, kde se uskuteční již 11. ročník Černokosteleckého vysmolení spojeného s otevřením pivovaru a narážením piv. Také v Úněticích se bude oslavovat 12. výročí znovuotevření pivovaru. Těšte se na setkání kovářů a nožířů, křest výročního ležáku i hudební párty. Uděláte-li si do Únětic procházku po značené trase Tichým údolím z Roztok u Prahy, kde se nachází zámek i mnoho zajímavých vil, nebudete litovat.

V sobotu 27. května si zajeďte do Rakovníka. V radničním dvoře se tam uskuteční Konšelský tuplák, na kterém se představí sedm pivovarů a spousta hudebních kapel. Každý návštěvník dostane svoji sklenici – přijedete si pro ni?

Pivní lázeň
i
Pivní lázeň
Autor: Olivův pivovar

Nejen pivní slavnosti aneb na pivo tradičně i netradičně

Ve středních Čechách si užijete pivo tradičně i tak trochu netradičně. Vychutnejte si sklenku oroseného moku a osvěžte si, jaká je jeho cesta od obilného zrna až do sklenice. Poznejte kancelář pana sládka v historickém parostrojním pivovaru, přespěte přímo v pivovarském areálu anebo absolvujte školu čepování piva. Zkrátka prožijte příběh českého piva ze všech stran.

Kam za poznáním? Do Národního muzea pivovarnictví. Postupně vzniká v ojedinělých autentických prostorách historické sladovny, pivovaru a sladového žentouru v černokosteleckém pivovaru z roku 1842. Na neuvěřitelně rozlehlé ploše představuje pivovarnické technologie Rakouska-Uherska a stává se muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě. Uvidíte dochovanou funkční historickou technologii, nahlédnete do rozsáhlé databáze asi 4000 historických pivovarů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ochutnáte místní zlatý mok a pochutnáte si v pivovarské restauraci.

Ochutnávka, pivovar Lobeč
i
Ochutnávka, pivovar Lobeč
Autor: Dagmar Malinová

Oživlá historie, zážitky i ubytování v pivovaru

Za oživlou historií se vydejte do Lobče. Prozkoumáte tam parostrojní pivovar s příběhem půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Zachráněný pivovar představuje jedinečnou technickou památku, kterou vás provede přímo sám majitel.

Kam za zážitkem? Do Velkých Popovic na exkurzi do pivovaru, při které klidně můžete absolvovat školu čepování piva. Je to věda a zábava zároveň. A kam na noc? Do Kácova do pivovaru Hubertus. V pivovaru zaměřeném na klasické výčepní pivo a ležáky byl zařízen komfortní hotel. Ocitnete se přímo uvnitř historické budovy pivovaru a z oken budete mít krásný výhled na řeku Sázavu. Cyklisté jsou vítáni: krásné okolí toho má totiž tolik co nabídnout!

Ubytování v soukromých pokojích i originální rekondiční lázeňskou terapii v pivních lázních nabízí Olivův pivovar v Dolních Břežanech, který od roku 2015 navazuje na dlouhou historii místního pivovarnictví.

Navštivte pivovar Všerad a kromě ochutnávky piva (a dobrého jídla) si užijte také expozici věnovanou zdejší rodačce – kuchařce M. D. Rettigové.

Pivovarnictví vždy mělo mimořádný přínos pro českou kulturu. U piva se scházely významné osobnosti a tvořily se dějiny. Mnohé pivovary dnes pořádají oblíbené akce a pivní slavnosti, tak jako třeba nymburský pivovar, kde se vaří Postřižinské pivo. Nejen místní Pepinova desítka a Francinův ležák odkazují na zdejší pobyt slavného spisovatele Bohumila Hrabala. Vypravte se na exkurzi.

Co pivovar, to originál. Ať už se vydáte kamkoliv, zážitek s vychutnáváním piva v příjemné společnosti je zaručen.


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat