Go to content
Pilský rybík, Monínec

Inspirace

Osvěžující výlety aneb kde se schovat před horkem

14. 8. 2022

Venku je spalující horko a vy přemýšlíte, kde se nejlépe svlažit? Přinášíme vám 10 tipů na rodinné výlety, kde se v parných dnech ukryjete a osvěžíte.

Každé dítě by se o prázdninách mělo vydat do akvaparku, za dobrodružstvím, za zábavou a za poznáním. Někdy to jde vymyslet i stylem „dva v jednom“. Omrkněte naše tipy a vyzkoušejte na vlastní kůži, že výlety rozhodně nemusejí být úmorné – naopak, některé budete chtít opakovat stále, dokáží vás totiž v horkém létě příjemně zchladit. Co víc si přát?

1. Aquapalace Praha

Letecký pohled na Aquapalace Praha

Je vám teplo? Hurá do plavek! Nekonečné osvěžení nabízí největší akvapark v České republice Aquapalace Praha v Čestlicích. Hodiny a hodiny se tu můžete koupat a dovádět. Těšte se na dobrodružství, relaxaci, adrenalin a fůru legrace.

Ani nebudete vědět, kterou ze všech místních atrakcí vyzkoušet jako první – nejdelší tobogán v naší zemi, divokou řeku, mořské vlnobití, spacebowl anebo laserovou show, kterou nikde jinde neuvidíte? Sázkou na jistotu jsou místní tobogány a skluzavky – najezdíte na nich přes 1 km jízdy, aniž byste jakoukoliv jízdu museli opakovat.

2. Vodní dům Hulice

Vodní dům Hulice, děti

Chcete poznat vodu opravdu dopodrobna? Udělejte si výlet do Hulic. Jen malý kousek od vodní nádrže Švihov objevíte Vodní důmmoderní expozicí, která zábavnou formou informuje malé i velké návštěvníky o významu vody pro přírodu a člověka. Představuje všechny tváře vody, od života ve vodě přes vodu v oblacích až po ochutnávku ve „vodním baru“. Zažijete spoustu neobvyklých zážitků, protože významnou roli ve Vodním domě hrají všechny lidské smysly: vedle zraku zapojíte také sluch, hmat a chuť.

Hravá duše zaplesá ve vodním atriu, kde budete mít za úkol poznat cestu vody. Řeku od pramene k ústí v něm symbolizují umělé vodní toky, které můžete sami ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků. Mokré osvěžení zaručeno!

S poznáváním vodního světa pokračujte i v okolí Vodního domu – najdete tam naučnou stezku se sedmi zastaveními plnými zajímavých informací.

3. Monínec, elektrolodičky a maxiskluzavka

Elektrolodičky Monínec

Aktivity parku Monínec nabitém zábavou nudu nikdo nezná! Na co se můžete těšit a co vás tu zaručeně osvěží? Vodní maxiskluzavka dlouhá neuvěřitelných 100 metrů, na které si užijete adrenalin i ochlazení v jednom.

Mají tu obří kuličkovou dráhu, zapůjčit si můžete elektrokola a horské koloběžky anebo – světe div se – elektrolodičky. Na kulatých plavidlech můžete na Pilském rybníce uspořádat klidně i vodní bitvu, loďky jsou totiž vybaveny vodní pistolí. Na jednu se vejde dvoučlenná posádka. Až se vyřádíte v lanovém parku, dopřejte si relaxaci a další osvěžení ve zdejším přírodním koupališti, kde si můžete zajezdit i na paddleboardu či na voru.

4. Zoopark Zelčín a dobrodružství na raftu

Rafty Zoopark Zelčín – Mělník

Už jste vyzkoušeli pohodovou jízdu na raftu od splavu ve Vraňanech až po soutok Vltavy s Labem u Mělníka? Raft vám zapůjčí v Zooparku Zelčín, stačí si ho objednat online, zaparkovat u zooparku a o vše ostatní už bude postaráno. Dovezou vás na začátek trasy a v cíli zase naloží, v ceně je i zapůjčení vest a vaku na cennosti. Vy si budete jen užívat. Vody je vždy dostatek a míst ke koupání podél trasy také.

Co víc si přát? Snad jen bonus pro rafťáky: spolu s raftem dostanete také 50 % slevu na vstupné do zooparku, takže si užijete i fjordské koně, připomínající tak trochu koně z doby ledové, vyzkoušíte si krmení nebo se vydáte na procházku s kozou na vodítku. Zoopark Zelčín nabízí také ubytování na místním statku v apartmánech, chatkách i netradičně v týpí.

5. Farmapark Soběhrdy, plovoucí mola a vodní svět

Farmpark Soběhrdy, kropítko

Výlety za zvířaty nikdy neomrzí, zvlášť když potkáte zvířata z celého světa. Ve Farmaparku Soběhrdy se vedle vás budou procházet velbloudi, klokani, pštrosi, buvoli, lamy, prasátka, vysokohorské krávy a dalších skoro 250 zvířat. A co víc? V létě oceníte zdejší atrakce jako vodní svět, kropítko a plovoucí kruhy. V provozu jsou každý den. Až si budete chtít odpočinout, není nic jednoduššího než vyzkoušet zdejší plovoucí mola, houpací sítě a opalovací louky.

Ve Farmaparku v Soběhrdech na Benešovsku si užijete jízdu vláčkem, traktůrkem i na kolotoči anebo třeba houpavou lodí Kubík. Lákavé je hranolkoviště, lanová houpačka a lanové hřiště, mraveniště, pískoviště, skákací hrad, myší hřiště, trampolíny a mnoho dalšího. Zkrátka se sem budete chtít pořád vracet.

6. Mirakulum a jeho Vodní svět

Atrakce v parku Mirakulum, děti

Ve středočeských Milovicích najdete zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie. A to by v tom byl čert, aby v jedinečném zábavně-naučném Mirakulu o ploše 12 hektarů nebyl také Vodní svět! Unikátní vodní dílo přináší nevšední zábavu malým i velkým, dovádění pod vodními tryskami jen tak neomrzí. Tak si nezapomeňte vzít plavky s sebou!

V Mirakulu na vás čeká také lanové centrum, lesní městečko vysoko v korunách stromů, pohádková vesnička, majestátní dřevěný hrad, tajné podzemní chodby, spletité bludiště, malá zoo, obrovské houpačky, trampolíny a mnoho dalšího. Nechybí veškeré potřebné zázemí. Už víte, kdy do světa fantazie, pohybu a radosti zavítáte?

7. Ve skalách (a v bludišti) je příjemně!

Skalní bludiště Kokořínsko

Ve skalách je příjemně! Vydejte se na pěší výlet a klidně ho spojte i s koupáním. Cinibulkova stezka, která vám ukáže to nejlepší z Kokořínska, totiž začíná a končí u Městských lázní Mšeno. Provede vás lesem, polem i jedinečným labyrintem kokořínských skal. Můžete si být jisti, že skalní město Bludiště vás dostane! Tvořeno je skalními soutěskami a pískovcovými komíny. Chvílemi budete mít pocit, jako byste byli opravdu ztraceni.

Nebo se vydejte do Českého ráje a projděte si naučnou stezku Příhrazskými skalami, která začíná a končí na parkovišti pod zříceninou hradu Valečov. Stín poskytnou rozsáhlé pískovcové útvary, o zábavu i ponaučení se postarají panely plné informací a úkolů připravených speciálně pro děti.

8. Koněpruské jeskyně: celoročně 10,6 °C

Krápníky v Koněpruských jeskyních

Kam slunce (a teplo) nechodí? Pod zem a do jeskyní. Chcete se trochu ochladit? Není nic lepšího než zalézt do Koněpruských jeskyní. Celoročně je totiž uvnitř konstantní teplota 10,6 °C. Oblečte si mikinu a přijeďte si poslechnout výklad průvodce, který vás seznámí se všemi místními zajímavostmi. Koněpruské jeskyně jsou nejstarší v Čechách, staré desítky milionů let a mají unikátní výzdobu.

Zblízka uvidíte proslulé Koněpruské růžice, fascinující sintropády a další rozmanité krápníkové útvary. Při pohledu na všechnu okolní nádheru se přímo nabízí, abyste trochu popustili uzdu své fantazii a při pohledu na rozličné krápníkové útvary si představovali možné i nemožné.

Chcete zažít i trochu mrazení po zádech? Pak nakoukněte také do tajné středověké penězokazecké dílny. Jak se tam peníze asi kazily?

9. Hornické muzeum Příbram

Příbram, Hornické muzeu, podzemí

Návštěva dolů je v létě dobrou volnou. Únik před vedrem je zaručen. Na co se můžete těšit v těch příbramských? Prohlédnete si obrovské vodní kolo o průměru 12,4 metru v podzemí dolu Drkolnov, sfáráte výtahem na vodní patro neboli Wasserlauf, budete obdivovat podzemní komory a vodní kola a projdete vodní štolou. Nezapomenutelným zážitkem bude jízda důlním vláčkem Prokopskou štolou. Projedete se také důlním výtahem anebo po skluzavce.

Hornické muzeum v Příbrami bylo založeno v roce 1886 a je největším hornickým muzeem v České republice. Návštěvníkům nabízí více než 40 stálých expozic v památkově chráněných dolech a hornických chalupách. Výstavy umístěné v originálních provozních objektech přibližují historii příbramského regionu.

10. Stříbrné doly a osvěžení v Kutné Hoře

České muzeum stříbra Kutná Hora

Oblečte si bílou perkytli, nasaďte přilbu se svítilnou a jde se kutat! Kam? Do kutnohorských stříbrných dolů, kam má letní parno vstup zakázán. Dozvíte se, jak se ve městě v minulosti dolovalo stříbro a jak se z něj razily mince, na vlastní oči zažijete absolutní tmu, uvidíte repliku důlního díla s technickým vybavením, původní velký těžní stroj na koňský pohon zvaný trejv i havířskou osadu a užijete si jedinečný zážitek. Tedy za předpokladu, že vám už bylo šest let – mladší děti do štoly vstoupit nemohou.

V Kutné Hoře navštivte také GASK, kde přímo v galerii děti nadchnou nejen vizuální herny, ale také zdejší kostky, počitadla či lezecká stěna. Vodní osvěžení nabízejí vodní trysky v parku Breüerovy sady s pěkným výhledem na město i s tobogánem. Trochu adrenalinu si malí i velcí návštěvníci dopřejí na kutnohorské bobové dráze – opět s výhledem na krásné panorama historického města. Se svou délkou 1 565 metrů je nejdelší v České republice a vítr vás na ní při vyšších rychlostech příjemně zchladí.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články