Go to content
Pilský rybík, Monínec

Inspirace

Osvěžující výlety aneb kde se schovat před horkem

14. 8. 2022

Venku je spalující horko a vy přemýšlíte, kde se nejlépe svlažit? Přinášíme vám 10 tipů na rodinné výlety, kde se v parných dnech ukryjete a osvěžíte.

Každé dítě by se o prázdninách mělo vydat do akvaparku, za dobrodružstvím, za zábavou a za poznáním. Někdy to jde vymyslet i stylem „dva v jednom“. Omrkněte naše tipy a vyzkoušejte na vlastní kůži, že výlety rozhodně nemusejí být úmorné – naopak, některé budete chtít opakovat stále, dokáží vás totiž v horkém létě příjemně zchladit. Co víc si přát?

1. Aquapalace Praha

Letecký pohled na Aquapalace Praha
i
Aquapalace Praha
Autor: Aquapalace Praha

Je vám teplo? Hurá do plavek! Nekonečné osvěžení nabízí největší akvapark v České republice Aquapalace Praha v Čestlicích. Hodiny a hodiny se tu můžete koupat a dovádět. Těšte se na dobrodružství, relaxaci, adrenalin a fůru legrace.

Ani nebudete vědět, kterou ze všech místních atrakcí vyzkoušet jako první – nejdelší tobogán v naší zemi, divokou řeku, mořské vlnobití, spacebowl anebo laserovou show, kterou nikde jinde neuvidíte? Sázkou na jistotu jsou místní tobogány a skluzavky – najezdíte na nich přes 1 km jízdy, aniž byste jakoukoliv jízdu museli opakovat.

2. Vodní dům Hulice

Vodní dům Hulice, děti
i
Vodní atrium v akci
Autor: Vodní dům Hulice

Chcete poznat vodu opravdu dopodrobna? Udělejte si výlet do Hulic. Jen malý kousek od vodní nádrže Švihov objevíte Vodní důmmoderní expozicí, která zábavnou formou informuje malé i velké návštěvníky o významu vody pro přírodu a člověka. Představuje všechny tváře vody, od života ve vodě přes vodu v oblacích až po ochutnávku ve „vodním baru“. Zažijete spoustu neobvyklých zážitků, protože významnou roli ve Vodním domě hrají všechny lidské smysly: vedle zraku zapojíte také sluch, hmat a chuť.

Hravá duše zaplesá ve vodním atriu, kde budete mít za úkol poznat cestu vody. Řeku od pramene k ústí v něm symbolizují umělé vodní toky, které můžete sami ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků. Mokré osvěžení zaručeno!

S poznáváním vodního světa pokračujte i v okolí Vodního domu – najdete tam naučnou stezku se sedmi zastaveními plnými zajímavých informací.

3. Monínec, elektrolodičky a maxiskluzavka

Elektrolodičky Monínec
i
Elektrolodičky Monínec
Autor: Areál Monínec

Aktivity parku Monínec nabitém zábavou nudu nikdo nezná! Na co se můžete těšit a co vás tu zaručeně osvěží? Vodní maxiskluzavka dlouhá neuvěřitelných 100 metrů, na které si užijete adrenalin i ochlazení v jednom.

Mají tu obří kuličkovou dráhu, zapůjčit si můžete elektrokola a horské koloběžky anebo – světe div se – elektrolodičky. Na kulatých plavidlech můžete na Pilském rybníce uspořádat klidně i vodní bitvu, loďky jsou totiž vybaveny vodní pistolí. Na jednu se vejde dvoučlenná posádka. Až se vyřádíte v lanovém parku, dopřejte si relaxaci a další osvěžení ve zdejším přírodním koupališti, kde si můžete zajezdit i na paddleboardu či na voru.

4. Zoopark Zelčín a dobrodružství na raftu

Rafty Zoopark Zelčín – Mělník
i
Rafty Zoopark Zelčín – Mělník
Autor: Zoopark Zelčín

Už jste vyzkoušeli pohodovou jízdu na raftu od splavu ve Vraňanech až po soutok Vltavy s Labem u Mělníka? Raft vám zapůjčí v Zooparku Zelčín, stačí si ho objednat online, zaparkovat u zooparku a o vše ostatní už bude postaráno. Dovezou vás na začátek trasy a v cíli zase naloží, v ceně je i zapůjčení vest a vaku na cennosti. Vy si budete jen užívat. Vody je vždy dostatek a míst ke koupání podél trasy také.

Co víc si přát? Snad jen bonus pro rafťáky: spolu s raftem dostanete také 50 % slevu na vstupné do zooparku, takže si užijete i fjordské koně, připomínající tak trochu koně z doby ledové, vyzkoušíte si krmení nebo se vydáte na procházku s kozou na vodítku. Zoopark Zelčín nabízí také ubytování na místním statku v apartmánech, chatkách i netradičně v týpí.

5. Farmapark Soběhrdy, plovoucí mola a vodní svět

Farmpark Soběhrdy, kropítko
i
Farmpark Soběhrdy, kropítko
Autor: Farmpark Soběhrdy

Výlety za zvířaty nikdy neomrzí, zvlášť když potkáte zvířata z celého světa. Ve Farmaparku Soběhrdy se vedle vás budou procházet velbloudi, klokani, pštrosi, buvoli, lamy, prasátka, vysokohorské krávy a dalších skoro 250 zvířat. A co víc? V létě oceníte zdejší atrakce jako vodní svět, kropítko a plovoucí kruhy. V provozu jsou každý den. Až si budete chtít odpočinout, není nic jednoduššího než vyzkoušet zdejší plovoucí mola, houpací sítě a opalovací louky.

Ve Farmaparku v Soběhrdech na Benešovsku si užijete jízdu vláčkem, traktůrkem i na kolotoči anebo třeba houpavou lodí Kubík. Lákavé je hranolkoviště, lanová houpačka a lanové hřiště, mraveniště, pískoviště, skákací hrad, myší hřiště, trampolíny a mnoho dalšího. Zkrátka se sem budete chtít pořád vracet.

6. Mirakulum a jeho Vodní svět

Atrakce v parku Mirakulum, děti
i
Vodní svět
Autor: Park Mirakulum

Ve středočeských Milovicích najdete zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie. A to by v tom byl čert, aby v jedinečném zábavně-naučném Mirakulu o ploše 12 hektarů nebyl také Vodní svět! Unikátní vodní dílo přináší nevšední zábavu malým i velkým, dovádění pod vodními tryskami jen tak neomrzí. Tak si nezapomeňte vzít plavky s sebou!

V Mirakulu na vás čeká také lanové centrum, lesní městečko vysoko v korunách stromů, pohádková vesnička, majestátní dřevěný hrad, tajné podzemní chodby, spletité bludiště, malá zoo, obrovské houpačky, trampolíny a mnoho dalšího. Nechybí veškeré potřebné zázemí. Už víte, kdy do světa fantazie, pohybu a radosti zavítáte?

7. Ve skalách (a v bludišti) je příjemně!

Skalní bludiště Kokořínsko
i
Skalní bludiště Kokořínsko
Autor: Ondřej Soukup

Ve skalách je příjemně! Vydejte se na pěší výlet a klidně ho spojte i s koupáním. Cinibulkova stezka, která vám ukáže to nejlepší z Kokořínska, totiž začíná a končí u Městských lázní Mšeno. Provede vás lesem, polem i jedinečným labyrintem kokořínských skal. Můžete si být jisti, že skalní město Bludiště vás dostane! Tvořeno je skalními soutěskami a pískovcovými komíny. Chvílemi budete mít pocit, jako byste byli opravdu ztraceni.

Nebo se vydejte do Českého ráje a projděte si naučnou stezku Příhrazskými skalami, která začíná a končí na parkovišti pod zříceninou hradu Valečov. Stín poskytnou rozsáhlé pískovcové útvary, o zábavu i ponaučení se postarají panely plné informací a úkolů připravených speciálně pro děti.

8. Koněpruské jeskyně: celoročně 10,6 °C

Krápníky v Koněpruských jeskyních
i
Interiéry jeskyní
Autor: František Ortmann

Kam slunce (a teplo) nechodí? Pod zem a do jeskyní. Chcete se trochu ochladit? Není nic lepšího než zalézt do Koněpruských jeskyní. Celoročně je totiž uvnitř konstantní teplota 10,6 °C. Oblečte si mikinu a přijeďte si poslechnout výklad průvodce, který vás seznámí se všemi místními zajímavostmi. Koněpruské jeskyně jsou nejstarší v Čechách, staré desítky milionů let a mají unikátní výzdobu.

Zblízka uvidíte proslulé Koněpruské růžice, fascinující sintropády a další rozmanité krápníkové útvary. Při pohledu na všechnu okolní nádheru se přímo nabízí, abyste trochu popustili uzdu své fantazii a při pohledu na rozličné krápníkové útvary si představovali možné i nemožné.

Chcete zažít i trochu mrazení po zádech? Pak nakoukněte také do tajné středověké penězokazecké dílny. Jak se tam peníze asi kazily?

9. Hornické muzeum Příbram

Příbram, Hornické muzeu, podzemí
i
Hornické muzeum Příbram
Podzemní štoly, autor: Vladimír Holan

Návštěva dolů je v létě dobrou volnou. Únik před vedrem je zaručen. Na co se můžete těšit v těch příbramských? Prohlédnete si obrovské vodní kolo o průměru 12,4 metru v podzemí dolu Drkolnov, sfáráte výtahem na vodní patro neboli Wasserlauf, budete obdivovat podzemní komory a vodní kola a projdete vodní štolou. Nezapomenutelným zážitkem bude jízda důlním vláčkem Prokopskou štolou. Projedete se také důlním výtahem anebo po skluzavce.

Hornické muzeum v Příbrami bylo založeno v roce 1886 a je největším hornickým muzeem v České republice. Návštěvníkům nabízí více než 40 stálých expozic v památkově chráněných dolech a hornických chalupách. Výstavy umístěné v originálních provozních objektech přibližují historii příbramského regionu.

10. Stříbrné doly a osvěžení v Kutné Hoře

České muzeum stříbra
i
Návštěva stříbrného dolu
Autor: České muzeum stříbra

Oblečte si bílou perkytli, nasaďte přilbu se svítilnou a jde se kutat! Kam? Do kutnohorských stříbrných dolů, kam má letní parno vstup zakázán. Dozvíte se, jak se ve městě v minulosti dolovalo stříbro a jak se z něj razily mince, na vlastní oči zažijete absolutní tmu, uvidíte repliku důlního díla s technickým vybavením, původní velký těžní stroj na koňský pohon zvaný trejv i havířskou osadu a užijete si jedinečný zážitek. Tedy za předpokladu, že vám už bylo šest let – mladší děti do štoly vstoupit nemohou.

V Kutné Hoře navštivte také GASK, kde přímo v galerii děti nadchnou nejen vizuální herny, ale také zdejší kostky, počitadla či lezecká stěna. Vodní osvěžení nabízejí vodní trysky v parku Breüerovy sady s pěkným výhledem na město i s tobogánem. Trochu adrenalinu si malí i velcí návštěvníci dopřejí na kutnohorské bobové dráze – opět s výhledem na krásné panorama historického města. Se svou délkou 1 565 metrů je nejdelší v České republice a vítr vás na ní při vyšších rychlostech příjemně zchladí.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články