Go to content
Lidová architektura a květiny

Buďte v obraze

Nová sezona, nové expozice

28. 3. 2022

Nejen do středočeských muzeí zavál s přicházející sezonou svěží vítr a otevírají se nové expozice! Také jste dychtiví po novinkách a těšíte se na příval poznání? Pak se nechte inspirovat a těšte se na výlet do muzeí s novými expozicemi, na nové prohlídkové okruhy na zámcích, do pamětních síní i do skanzenu. Novinek tu máme hned deset, startuje se právě teď!

Archevita
i
Archevita – Přízemí expozice
Autor: Archevita

1. Archevita – Stopami věků

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy připravilo unikátní multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků. Ta vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše bude podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou. Slavnostní otevření proběhne jako celovíkendová akce od 22. do 24. dubna.

2. Obnovu Dobříše ochutnejte v Oranžerii

Od května letošního roku se otevírá nedávno obnovený francouzský park s oranžerií v Dobříši. Momentálně se v ní nachází výstavy Voda a Les, které mají sloužit hlavně dětem a obrazově a hravě jim vysvětlovat vodohospodářství a lesnictví kraje. V Oranžerii zároveň vznikne galerie manželky tvůrce legendárního krtečka Emilie Milerové. Stávající expozice na samotném zámku je momentálně uzavřená z důvodu rekonstrukce prostor a prohlídkového okruhu.

Konopišťský rybník
i
Pohled na zámek od Konopišťského rybníka
Autor: Václav Bacovský

3. Na Konopiště večer za šlechtickou zábavou

Co nového na Konopišti? Večerní prohlídky! A ne ledajaké. Pojmenované jsou Šlechtické zábavy a slavnosti a seznámí vás s tím, jak aristokracie trávila volný čas v nejzajímavějších prostorách zámku, včetně těch, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné. Netradiční prohlídky budou probíhat každou druhou středu od dubna do konce listopadu.

4. Netvořice a týnecká kamenina

Na nově zrekonstruovanou expozici se těšte v Městském muzeu v Netvořicích. Zpřístupněna bude od května letošního roku. K vidění bude jedinečná expozice kameniny z týnecké továrny z 18. století, od letoška v novém kabátě. Kromě toho muzeum přibližuje historii regionu mezi Sázavou a Vltavou.

Muzeum Jesenice
i
Muzeum Jesenice
Autor: Ondřej Soukup

5. + 6. Jesenice novinkami nešetří

Když se letos poštěstí, bude možné již naplno prozkoumat nově vybudovanou expozici ve Vlastivědném muzeu v Jesenici, pobočce Muzea T. G. M. Rakovník. Poprvé se představila již v roce 2020, kdy byly ovšem návštěvní možnosti omezeny. V úvodu vás seznámí s obdobím pravěku, hlavní část je následně věnována středověkým hrádkům a tvrzím, kterých bylo na Jesenicku opravdu hodně. Název expozice zní příznačně: Poklady středověkých tvrzí a hrádků Jesenicka.

A jaký název nese v muzeu ta nejžhavější novinka? Příroda a lidé na Jesenicku. Zcela nová expozice voní novotou, zpřístupněna byla teprve 24. března letošního roku.

7. Vzdát hold pan Masarykové je opět možné

pamětní síni Dr. Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech jste už možná byli. Pamětní síň ovšem prošla rekonstrukcí a dne 28. května bude opět slavnostně otevřena pro veřejnost. Udělejte si výlet! Je zařízením Muzea T. G. M. Rakovník a spravována je jeho lánskou pobočkou.

Lidová architektura
i
Skanzen Vysoký Chlumec
Autor: Good Agency s. r. o.

8. Vysoký Chlumec se nezastaví

Ve skanzenu ve Vysokém Chlumci se opět dozvíte něco nového. Průvodce se od letošního roku nově rozpovídá i v prostorném roubeném domě, který byl do skanzenu přenesen roku 2020 z Řikova a dnes je nejstarším obytným objektem v celém areálu. V rámci volné prohlídky bude zpřístupněna také expozice v kovárně z Počepic. Je v ní funkční výheň, historické kovadliny a expozice kovářského řemesla.

9. Začtěte se do Hrubína

V době koronavirových omezení jsme si ji moc neužili, je čas to napravit. Letos je opět otevřena obnovená expozice v Památníku Františka Hrubína v Lešanech, kde slavný básník prožil své dětství. Věnuje se jeho životu a dílu. Do pamětní síně se vstupuje poutačem ve tvaru velkého leporela s textem Hrubínova rukopisu Lešanských jesliček. Hlavní sál lemují prostorové moduly s průřezem jeho díla. Výrazným prvkem expozice je dřevěný stůl s fotografiemi a dokumenty z rodinného archivu.

Letecký pohled na Sázavský klášter
i
Sázavský klášter
Autor: MCU média Libor Sváček

10. Než se uzavře: Sázavský klášter opět jinak

Sázavský klášter lze poznávat stokrát a stále jinak. Od června letošního roku bude probíhat další část jeho obnovy, týkat se bude především neorenesanční věže a gotického sklepení. Na duben si proto správa kláštera připravila speciální prohlídky těchto prostorů. Využijte příležitosti, omrkněte je naposledy před rekonstrukcí a zjistěte, jaké změny se v nich chystají.


Podobné články