Go to content
Hrabalova chata

Buďte v obraze

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

31. 1. 2022

Inspirujte se, kam v únoru vyrazit na výlet. Neseďte doma za pecí, střední Čechy ani v zimě nespí! Začátek měsíce se zejména na Nymbursku nese v duchu připomínky čtvrtstoletí bez slavného spisovatele Bohumila Hrabala. Mimořádně se otevře také jeho chata v Kersku. V druhé polovině měsíce se budeme veselit při masopustu. Těšit se můžete na zajímavé výstavy i na romantické oslavy svátku zamilovaných.

Inspirujte se, kam v únoru vyrazit na výlet. Neseďte doma za pecí, střední Čechy ani v zimě nespí! Začátek měsíce se zejména na Nymbursku nese v duchu připomínky čtvrtstoletí bez slavného spisovatele Bohumila Hrabala. Mimořádně se otevře také jeho chata v Kersku. V druhé polovině měsíce se budeme veselit při masopustu. Těšit se můžete na zajímavé výstavy i na romantické oslavy svátku zamilovaných.

Bohumil Hrabal – život ve fotografiích – výstava v Nymburce (od 1. 2.)

Ke dvacátému pátému výročí úmrtí Bohumila Hrabala připravilo Nymburské kulturní centrum výstavu fotografií z archivu Jana Řehounka. Ucelený soubor mnohdy neznámých fotografií přináší průřez životem velkého českého spisovatele spjatého s Nymburkem svým životem i dílem. Výstava nabídne příležitostné momentky, fotografie z rodinného alba i oficiální snímky a dokumenty. Vernisáž proběhne ve foyeru Kina Sokol 1. 2. od 18. hodin a potrvá až do konce února.

25 let bez Hrabala – pietní akce v Nymburce (3. 2.)

Na začátku února uplyne čtvrtstoletí od úmrtí spisovatele s mezinárodním věhlasem Bohumila Hrabala, který je bytostně spjat s Nymburskem. Na den jeho úmrtí 3. února se ve vestibulu nymburského gymnázia od 11 hodin a na hřbitově v Hradištku od 15 hodin připravuje komorní vzpomínka na tuto významnou osobnost literatury 20. století. Více informací zde.

Mimořádné otevření Hrabalovy chaty v Kersku (5. 2.)

Při příležitosti připomínky 25 let od úmrtí Bohumila Hrabala bude pro návštěvníky od 10 do 16 hodin zpřístupněna spisovatelova chata v Kersku, ve které žil a tvořil. K vidění bude ve stavu, v jakém ji Středočeský kraj koupil na konci loňského roku. Budoucí plánovaná expozice by měla připomenout jeho život, tvorbu i vztah ke Kersku. Mezi exponáty by měly být i jeho osobní předměty. Více informací zde.

Krajina ženami požehnaná – výstava v Rakovníku (10. 2.-10. 4.)

V rakovnické Rabasově galerii bude k vidění nevšední výstava – fotografická expozice skupinových aktů v přírodě. Pětadvacet žen ve věku od třiceti do pětasedmdesáti let spojuje místo, ve kterém žijí. Všechny mají na dosah nádherou přírodu, svůj kraj znají a mají k němu blízký vztah. Krajinu se pokusily vnímat i nezprostředkovaně a naplno celými těly. Tuto zkušenost předávají dál.

Svátek zamilovaných – svatý Valentýn ve středních Čechách

Na mnohých středočeských zámcích a v hotelech jsou připraveny valentýnské balíčky i speciální akce. Speciální valentýnské balíčky jsou nachystány například na Chateau Mcely, Chateau Trnová, v Lázních Poděbrady, na zámku Liblice, v Lesních lázních Zvánovice, na Hotelu Kokořín i jinde.

Masopust ve středních Čechách

Tradice masopustu, lidového zvyku spojeného s koncem zimy a blížícím se začátkem jara, je stále živá. Ve středních Čechách je letos možné vyrazit do víru masopustního veselí například už 10. 2. do Nymburka, kde se průvod maškar vydá z náměstí Přemyslovců na obchůzku historickým centrem. Nakonec bude na Kostelním náměstí poražena kobyla a spálí se basa. Chybět nebudou pohádka pro děti, kolotoč, staročeská kapela ani zabijačkové hody.

Za dalším veselím si zajeďte 19. 2. na kutnohorské předměstí Kaňk, kde bude masopust zahájen divadelní scénkou, ještě než se průvod vydá do místních klikatých uliček. K obchůzce od domu k domu bude vyhrávat živá kapela. Ve stejný den se masopustní průvod a lidová veselice, rej masek a žertovné masopustní scénky odehrají také v prostředí hornických Březových Hor v areálu Ševčíkova dolu v Hornickém muzeu Příbram.

Na 26. 2. se chystá masopustní veselice v pivovaru v Úněticích, spojená s naražením místního masopustního speciálu, a také v Zadní Třebáni. Poberounský masopust v Zadní Třebáni je jednou z největších a nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách. Začne na návsi stylovým staročeským jarmarkem, na kterém nebudou chybět koblihy – symbol masopustu. V čele masopustního průvodu půjdou medvěd, medvědář, policajt a Masopust-Bacchus.

V neděli 27. 2. projde masopustní průvod hned třikrát za den kouřimským skanzenem. Dozvíte se mnoho zajímavostí o této tradici, maskách i masopustních zvycích. Ve stejný den začne od 14 hodin masopust také ve městě Mělník. Bude se zpívat a dovádět, jak se při masopustu sluší. Vše doplní masopustní trhy, jejichž součástí bude tradiční zabijačka, hudba i dílničky pro děti.


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat