Go to content
Festival Poberounské máje

Buďte v obraze

Náš výběr květnových akcí ve středních Čechách

2. 5. 2022

Květen je ve středních Čechách pořádně nabitý. Těšte se na keramické trhy, slavnostní zahajování sezóny, muzejní noc i pochody. Anebo už vás láká voda?

Rychle, ať nepřijdete pozdě!

Nač se dlouze rozmýšlet? Nevíte-li, co s nadcházejícími dny, vydejte se do kutnohorského GASKu. Již v neděli 8. května tam začíná výstava MINJAN Dana Zollmanna. Zachycuje jedinečný svět největší evropské ortodoxní židovské komunity v Antverpách. V Kutné Hoře bude k vidění od 8. května a následně od 15. května si ji návštěvníci budou moci prohlédnout také v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou.

Radši než na výstavu byste skočili k vodě? Poslužte si! Až do neděle 8. května se v Nymburce koná již tradiční akce Lodě na Labi. K vidění na řece jsou lodě různých velikostí, uskuteční se výletní plavby, půjčovat se budou rychlé čluny. Součástí akce budou také farmářské trhy, program o bezpečnosti, kreativní dílny, soutěže, setkání karavanů, ukázky nákladních aut, boxerská utkání a další.

Milovníci keramiky, květen je váš! O víkendu 7.-8. května se tradiční hrnčířské a řemeslné trhy uskuteční na Husově náměstí v Berouně. Neméně oblíbené keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy letos propuknou 28. května.

A pak jsou tu slavnostní zahajování. Slavit je totiž potřeba, co si budeme povídat. Začněme třeba hned 7. května, kdy své brány veřejnosti letos poprvé otevře HistoryPark v Ledčicích. Slavnostní zahájení hlavní turistické sezóny v Zooparku Zájezd je připraveno i s doprovodným programem na celý víkend 14.-15. května. Několik dní se bude slavit také v Poděbradech, a to ve dnech 20.-22. května při slavnostním zahájení již 114. lázeňské sezóny.

Mapa tabule v Hrusicích
i
Mapa tabule v Hrusicích
Autor: Vladimír Kiva Novotný

Už trénujete na pochody? A co muzejní noc?

Nenechte si ujít pochod Praha-Prčice, letos se nejproslulejší organizovaný turistický a dálkový pochod u nás půjde už po pětapadesáté – a to 21. května. Má několik tras různých délek, stejně tak jako i Pochod jarním Českým krasem. Jeho termín letos připadá na 14. května. Bavit vás budou pochod Cestou kocoura Mikeše a minipochod Pohádkové Hrusice. Oba proběhnou 28. května. Bude otevřen Památník Josefa Lady, kde zaplatíte pouze poloviční vstupné. Víte, že od narození tohoto umělce je to již 135 let?

Zláká vás spíš muzejní noc? Letos akce zaštítěné touto iniciativou začínají 20. května. Těšte se na Mladoboleslavskou muzejní noc, Muzejní noc s netopýry v Hulicích, Muzejní noc v Mnichově Hradišti, Muzejní noc s připomínkou březohorské důlní katastrofy a další.

Formanův nejen filmový festival

Na začátku letošního roku by se 90 let dožil Miloš Forman. Režisér, scénárista, herec a držitel dvou Oscarů za nejlepší režii i tří Zlatých glóbů, který dosáhl mezinárodního úspěchu, se narodil ve středočeské Čáslavi. Na počest nedožitých 90 let svého slavného rodáka uspořádá Čáslav festival s promítáním filmů, přednáškami, besedami s pamětníky, koncerty, workshopy i průchozími dílnami pro každého. Odehraje se v kině Miloše Formana, v Dusíkově divadle i jinde ve městě, kde budou herci předvádět různé scény z Formanových filmů a přihlížející budou hádat jejich názvy. Kdy? 20.-22. května. Už do Čáslavi vyrážíte?

Město Nymburk, Labe
i
Městské hradby v Nymburce
Autor: MCU média, Libor Sváček

Vybere si každý

Stále váháte? Co takhle Den s Kelty v Novém Strašecí? Připraven je na 20. května. Anebo se nechte nalákat na Evropský šampionát v lovu kaprů a Dětský den rybářských slavností na Katlově. Uskuteční se od 23. do 28. května. Český pohár vodáků 2022 na řece Sázavě se letos uskuteční 21. května. Sluneční paprsky hřejí, vydejte se na Slapy! Ve dnech 26.-29. května se tam uskuteční Májová balónová fiesta. Mezinárodní setkání přátel balónového létání se bude konat v okolí vodní nádrže Slapy a zejména Chotilska. Nenechte si ujít 29. května ani Velvarské slavnosti a oslavte 540 let královského města.

Oslavujte máj, jaro a lásku. Ve středních Čechách se na mnoha místech pořádají májové slavnosti. Hned v několika obcích na Berounsku a Podbrdsku letos opět probíhá Poberounský folklórní festival Staročeské máje, a to o všech víkendech.


Podobné články