Go to content
Krojová slavnost, roztočená sukně

Buďte v obraze

Náš výběr dubnových akcí ve středních Čechách

31. 3. 2022

Březen, za kamna vlezem. Duben… už tam nebudem! Ve středních Čechách to totiž žije a byla by škoda sedět doma. Turistická sezona se rozjíždí a blížící se Velikonoce rovněž přinášejí nový vítr do středočeských památek a měst. Nechte se inspirovat, kam vyrazit. Bude to jízda a vybere si každý!

Kouřim a tradiční lidové zvyky

Poznejte v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, jak předvelikonoční období tradičně slavili naši předkové. Série národopisných programů začíná 3. dubna Smrtnou nedělí. Na programu je vynášení smrtky a příprava nového léta, beseda s názvem Příroda se probouzí a po celý den také vyprávění o postních a velikonočních lidových obyčejích, oblíbené dětské hry, celodenní program o včelařství Včely vítají jaro, dílna na výrobu dřevěných hraček, cvrnkání kuliček či povídání s bylinkářkou. Následovat bude 16. dubna Bílá sobota a 17. dubna Boží hod velikonoční.

Apríl přináší nové výstavy a akce do Kutné Hory

V kutnohorském Českém muzeu stříbra se od 1. dubna otevírá hned několik nových výstav. A není to žádný apríl! Na Hrádku se otevřou nové výstavy Česká vrcholná gotika v modelech a Dva sochaři a fotograf – výstava děl Jiřího Kašpara, Jiřího Kašpara ml. a Andreje Barly. V Kamenném domě bude možné vidět výstavy Průzkum stříbrných dolů kutnohorských a Čaj a stříbro. V Tylově domě se otevře výstava fotografií Miroslava Perného.

Ve velkém ožije Galerie středočeského kraje GASK mimo jiné v sobotu 9. dubna, kdy se v ní uskuteční akce s názvem JARO – DESIGN – GASK. Velmi populární design market se tentokrát odehraje v zahradách a štábním domku. Připraven je bohatý program místního lektorského centra. Ve stejný den se od 18. hodin v barokním refektáři odehraje divadelní představení Tři ženy a zamilovaný lovec.

Další velikonoční ladění – stačí si jen vybrat!

Kde dál se naladit na Velikonoce? Třeba v Muzeu zlata Nový Knín, pobočce Hornického muzea Příbram, kde bude ve dnech 5.-17. dubna probíhat prodejní výstava výrobků spojených s Velikonocemi, doplněná o výstavu historických velikonočních dobových pohlednic.

Již tradiční akce s názvem Velikonoce v hornickém domku bude ve dnech 9.-10. dubna a 14.-17. dubna probíhat v Hornickém muzeu Příbram na Březových horách. Naskytne se vám jedinečná příležitost seznámit se s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Vše doprovodí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Vlastnoručně si vyzkoušíte pletení pomlázek, pečení jidášů, zdobení vajíček voskem nebo paličkování.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy spolu s městem pořádají tradiční slavnosti, pojmenované Velikonoční předvádění. Dne 9. dubna si tak užijete krásnou jarní atmosféru! Proběhne tradiční předvádění lokálních výrobků šikovných řemeslníků, prodej a výroba zvykoslovných předmětů a hraček, barvení kraslic a pletení pomlázek, chybět nebudou ani dílničky pro děti, velikonoční jarmark na náměstí a zpívání jarních písniček.

Mělník 10. dubna ožije velikonočním jarmarkem. Tradiční řemeslný jarmark bude probíhat ve všech prostorech místního regionálního muzea a jeho součástí budou také dílničky pro děti či ukázky lidových řemesel. Budou se plést pomlázky, zdobit kraslice, keramika i perníčky. Na místě bude přes 50 jarmarečníků.

Ve velkém si velikonoční atmosféru užijete ve dnech 15.-17. dubna na Křivoklátě, kde se odehrají Knížecí Velikonoce. Připraven je pestrý program, široká nabídka zboží na velikonočním jarmarku, dobroty a celodenní program na I. nádvoří. Letošní novinkou bude vystoupení Dámy v sedle, na které se můžete těšit každý den probíhající akce.

Děti barví velikonoční vajíčka
i
Barvení velikonočních vajec
Autor: CzechTourism: Vendul Burgrová

Velká novinka v Roztokách

S velkou novinkou letos přichází Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, kde se na konci dubna otevírá ARCHEVITA – expozice stopami věků. Unikátní multimediální archeologická expozice vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Do děje budete vtaženi za pomocí projekcí, hologramů a virtuální reality. Kdo by nechtěl zažít období od doby kamenné po raný středověk na vlastní kůži? První návštěvníci expozici mohou prozkoumat už 22. dubna. Buďte u toho! Otevíračka bude pojata jako celovíkendová akce trvající od 22. do 24. dubna.

Že se vám nechce čekat až do konce měsíce? Už od 1. dubna (a až do 4. září) si v Roztokách můžete užít výstavu Včela – Cesta do včelího města. Součástí výstavy o včelách a včelařství je i velká herní část určená pro děti.

Čarodějnice nebo keltský Beltain?

Chcete-li prožít tradiční pálení čarodějnic a bohatý program navíc, vydejte se do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Čarodějnická akce na Mayrovce propukne 30. dubna od 16 hodin.

Chcete očistu po zimě a přechod do bezpečnějšího a plodnějšího období roku pojmout spíše netradičně? Pak se 30. dubna vydejte na nádvoří areálu zámku Nižbor, kde se po zimě otevírá stálá expozice o Keltech, a hlavně se chystá Beltain – oslava tradičního keltského svátku. Veselí bude provázeno hudbou oblíbených skupin a dobovými tanci. Vše přímo naproti proslulému keltskému oppidu Stradonice.

Bonus na závěr: Hornické slavnosti a středověká bitva ve velkém

Ve velkém se bude slavit ve dnech 29.-30. dubna v Hornickém muzeu Příbram. Při příležitosti několika významných výročí se tam chystají hornické slavnosti: komponovaný program, hornický průvod, promítání dokumentů i přednášky. V průvodu krojovaných horníků a hutníků budou zastoupeni horníci z celé země. Proběhne i tradiční hornický Skok přes kůži.

Nenechte si ujít ani událost s názvem Bitva Libušín: jde o největší český středověký festival historických bitev, založený už roku 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. Letos se uskuteční 23. dubna a tak jako vždy poblíž středověkého hradiště a pod horou zasvěcenou svatému Jiří, patronovi rytířů. Nechte se vtáhnout do historie a užijte si i doprovodný program pro celou rodinu.


Podobné články