Go to content
Slavnost královny Johanky Rožmitálu pod Třemšínem

Buďte v obraze

Náš výběr červnových akcí ve středních Čechách

1. 6. 2022

Červen bude nabitý! Vybrali jsme pro vás malou ochutnávku z akcí, které se u nás uskuteční. Kam to bude?

Vezměme to pěkně popořádku. Hned prvního června je Mezinárodní den dětí a slavil se nejen v předstihu už během posledního květnového víkendu, ale na řadě míst se oslaví také o víkendu následujícím. Třeba 4. června při Dětském dnu se ŠKODA auto ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi anebo 5. června při Dni dětí mezi zvířátky v Zooparku Zelčín.

Tříkolka Laurin & Klement ve ŠKODA muzeu Mladá Boleslav
i
Tříkolka Laurin & Klement
Autor: Škoda muzeum

Celý víkend 4.-5. června se ponese v duchu různých dopravních prostředků. Uskuteční se například Pradědečkův traktor, oblíbená akce Národního zemědělského muzea v Čáslavi. Příznivci jízdy vlakem i užijí jízdu soupravou legendárního rychlíku Ostravan z Prahy do Lužné u Rakovníka. Jízdenka zároveň platí jako vstupenka do tamějšího železničního muzea, kde bude probíhat doprovodná akce Rodinný den. A co letadla? Ve dnech 10.-12. června se uskuteční Slet československých letadel na letišti v Rakovníku a 18. června už 13. dobový letecký den v Mladé Boleslavi.

Trochu dopravní prostředek a trochu připomínka tradičního řemesla – to je vorařství. Připomeňte si ho na Dni vorařů v Davli. Za (pozapomenutelnými) tradicemi se směle vydejte také do skanzenu v Kouřimi, kde se 5. června budou slavit letnice. Stále živá je tradice hrnčířství na Berounsku. Přesvědčte se o tom sami na vyhlášených hrnčířských trzích v Berouně, které se uskuteční 11.-12. června.

Jan Jindřich Lucemburský
i
Jan Jindřich Lucemburský

Červen si užijí také milovníci (oživlé) historie. Ve dnech 4.-5. června půjde poselstvo vévody Štěpána bavorského z Králova Dvora přes Tetín do Srbska. Dne 17. června odstartuje výstava Jan Jindřich Lucemburský – rodák mělnický a věrný bratr Karla IV., kterou se na důstojném připomenutí 700. výročí narození této osobnosti našich dějin bude podílet mělnické muzeum. Výstava je rozvržena do devíti panelů, každému bude dominovat velká fotografie. Královnu Johanku znáte? Tato druhá žena krále Jiřího z Poděbrad pocházela z Rožmitálu pod Třemšínem, kde se i letos 18. června uskuteční Slavnost královny Johanky s průvodem, jarmarkem, divadlem, koncerty a dalším programem. Oblíbené Královské stříbření v Kutné Hoře se sice letos neuskuteční, ale jeho věrní poddaní, horníci, budou i letos vyhlížet, jestli král Václav přece jenom nepřijede… Neformální připomínkový program pro všechny fanoušky se uskuteční 26. června. Vypravte se také na hrad Jenštejn. Na neděli 26. června je tam připravena Bylinková vycházka, vždy v době otevírací doby hradu tam můžete díky hře hledat poklad.

V Památníku Lidice se 11.-12. června uskuteční pietní akt připomínající 80 let od vypálení obce za druhé světové války.

Potěšíme i hudební nadšence. Ve dnech 1.-19. června proběhne polabský festival klasické hudby Lissa Classica s rodinnou atmosférou, dramaturgicky vyhraněnými koncerty s vysokou uměleckou hodnotou i barokním koloritem města Lysé nad Labem. Umělecké zážitky přinese také jedinečný Mezinárodní hudební festival Kutná Hora, který letos proběhne v termínu od 4. do 12. června. Je atraktivní jak pro poučené publikum, tak pro všechny přijíždějící posluchače a nadšence. Již 57. ročník mezinárodního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín se v Kolíně uskuteční ve dnech 10.-12. června. Ve skanzenu v Přerově nad Labem v neděli 5. června proběhne 24. folklorní festival Polabská vonička.

Kutnohorský GASK nikdy nezklame. Od 18. června bude v Galerii Středočeského kraje vystavena Kutnohorská iluminace a od 19. června tu bude zahájeno hned několik nových pečlivě propracovaných výstav. Zároveň už v červnu můžete vybírat z velkého množství akcí, pořádaných v rámci Středočeského kulturního léta a také pokračuje festival muzejních nocí, ke kterému se připojila nejedna středočeská instituce včetně Muzea Českého krasu nebo Muzea Hořovicka.


Podobné články