Go to content
Středočeské kulturní léto Vlašim

Buďte v obraze

Náš výběr červencových akcí ve středních Čechách

30. 6. 2022

Také si říkáte: kéž by bylo léto pořád!? Při pohledu na pestrý a dlouhý seznam letních akcí ve středních Čechách se tomu vůbec nedivíme!

Léto je u nás plné festivalů, historických akcí, koncertů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, pořádaných mimo jiné v rámci Středočeského kulturního léta. Mnohé z nich se konají opakovaně, a tak o ně nepřijdete ani v případě, že si třeba odjedete na výlet nebo na dovolenou. Anebo se inspirujte a svůj výlet si naplánujte právě v souvislosti s pestrým programem: rozhodně neprohloupíte.

Středočeské kulturní léto

Představení Cirk La Putyka
i
Cirk La Putyka – Středočeské kulturní léto
Autor: Jiří Šeda

Středočeské kulturní léto je v plném proudu. Mrkněte na jeho stránky a nechte se pozvat, nabídka je pestrá: představení Jak se co dělá podle Karla Čapka dne 9. 7. v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, hudba Štěpána a Jana-Matěje Rakových 15. 7. netraditě v expozici Geoparku Barrandien v Berouně, Jurkovič Open Air festival 16. 7. v městském parku v Jílovém u Prahy, Médeia divadla JEDL 23. 7. v Kutnohorském GASKu anebo ve stejný den koncert Kalabis Quintet ve Vysoké u Příbramě… a v červenci je toho ještě mnohem víc.

Kultura pod hvězdami? Račte vstoupit do letního kina. I letos vyjíždí Kinematograf bratří Čadíků, který v červenci ve středních Čechách zastaví třeba v Milovicích anebo v Kouřimi. Snad nejhezčí letňák si užijete v Mnichovicích. Promítat se dále přes léto bude například v parku u muzea v Jílovém u Prahy.

Legendární příběh ze zdí karlštejnských, jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých muzikálů a půvabná komedie o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, je opět na scéně. Inscenace Noc na Karlštejně byla oceněna nominací na Cenu Thálie a sklízí mimořádný ohlas. Originální verzi představení, nastudovanou přímo na nádvoří hradu Karlštejn, můžete vidět každý červencový čtvrtek, pátek a sobotu. Vstupenky se kupují výhradně online.

Řemesla přes den, prohlídky v noci

Kutná Hora - Sedlec
i
Kostnice
Autor: Ondřej Soukup

Kutnohorské léto, to jsou divadelní představení a koncerty, příjemné noční prohlídky sedlecké katedrály, chrámu svaté Barbory i kutnohorských dolů, netradiční prohlídky voršilského kláštera spojené s ochutnávkou místního vína, speciální prohlídky na zámku Kačina a mnoho dalšího. Takřka denně po celé léto: inspirujte se.

V červenci i v první polovině srpna probíhá Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi. Na co se o červencových sobotách můžete těšit? Představí se vám různá povolání našich předků, většinu z nich si budete moci i sami vyzkoušet. Nejen pro nejmenší návštěvníky se budou číst pohádky o vybraných řemeslech. V sobotu 2. 7. bude truhlář vyrábět dřevěné hračky, 9. 7. se potkáte s hlinomazem, který omítá hliněnou omítkou, a hrnčířkou, 16. 7. s přadlenou, 23. 7. s kovářem a 30. 7. s pradlenou, která bude prát prádlo v neckách, na valše a za pomoci dalšího zajímavého náčiní.

Kdy a kam se s dětmi vydat za pověstmi Českého ráje a Pojizeří? A také za sokolíkem a jeho dravci? Téměř každou červencovou neděli na státní zámek Mnichovo Hradiště.

Romantika ve vlaku? Anebo se radši budete bát?

Parní lokomotiva, muzeum Lužná
i
Parní lokomotiva, muzeum Lužná
Autor: Ondřej Soukup

Máte rádi svezení historickým vlakem? Pak si nenechte ujít prázdninovou projížďku parním vlakem po trati Lužná u Rakovníka – Kolešovice a zažijte tu pravou železniční romantiku. Vlaky vyjíždějí každou prázdninovou sobotu a svezou vás úchvatnou chmelařskou krajinou. Přes léto vyjíždějí také vlaky ČD Nostalgie. Co takhle projet se historickým vlakem taženým parní lokomotivou z Lužné u Rakovníka k Berounce, na Křivoklát nebo až do Nižboru? Anebo se vydat na okružní výlet do oblasti dolního Posázaví a Ladova kraje po jedné z našich nejkrásnějších lokálek u nás? Trati, která vede romantickým krajem kolem řeky Vltavy a Sázavy, dali za první republiky trampové název Posázavský pacifik, který jí zůstal dodnes. Speciálních letních akcí a výletů je na výběr mnohem víc.

Kam dál za romantikou, i když trochu z jiného soudku? Na zámek Konopiště. I letos tam během prázdnin můžete strávit příjemné ráno a vychutnat si pravou vídeňskou snídani, jakou si nechávali servírovat arcivévoda d’Este se svojí ženou. Snídaně se podává buď na balkoně nad jižní terasou anebo v případě nepříznivého počasí na zastřešeném balkoně nad nádvořím. Na piknik se vydejte na zámek Ratměřice. Hotový piknikový koš tam nabízí restaurace Sequoia.

Máte pro strach uděláno? Vypravte se do Mělníka, kde přes léto straší. Místní regionální muzeum totiž připravilo ve spolupráci s Kočovným muzeem strašidel výstavu na motivy pověstí Kokořínska, Mšenska a Podbezdězí v malém sále a muzejním sklepení. Těší se na vás Kokořínský vodník, bílá paní z Hradska, skřítek ze Slatinného vrchu, loupežník Klempera či Pacifikus ze Skalska. Anebo si prohlédněte výstavu představující největší soukromou sbírku artiklů napříč výrobním portfoliem někdejšího výrobce Kovozávody Semily. V Mělníce zároveň u kostela sv. Ludmily probíhá dlouhodobá exteriérová výstava700. výročí narození Jana Jindřicha Lucemburského.

Na Starém zámku v Hořovicích bude od 10. 7. po celé léto k vidění putovní výstava přibližující typické způsoby trávení času středověké společnosti: Svět středověkých her. Těšte se na dvorské tance, lov i turnaje. Součástí Muzea Hořovicka je i herní koutek pro děti i dospěláky, kde si zastřílíte z kuše anebo zkusíte štěstí při oblíbené žoldnéřské hře v kostky.


Podobné články