Go to content
Tvořivá dílna v GASKu

Buďte v obraze

Náš výběr březnových akcí ve středních Čechách

1. 3. 2022

Březen, za kamna vlezem? Ale kdepak! Nechte se inspirovat, na jaké akce v březnu ve středních Čechách vyrazit. Někoho nejspíš zlákají atraktivní výstavy, někdo vyrazí za zvířaty, někoho osloví zajímavá beseda. Anebo se vydáte do skanzenu do Přerova vyhlížet jaro? Tradiční oblíbená Jarní rovnodennost v sedlecké katedrále v Kutné Hoře se letos uskuteční opět online, a tak se na ni budete moci podívat odkudkoliv.

Výstava Krajinou Krasu Beroun (24. 2.-8. 5.)

V berounském Muzeu Českého krasu je k vidění výstava Krajinou Krasu: Český kras očima umělců a dětí. Vystavena jsou díla známých autorů z muzejních a galerijních sbírek, svou tvorbu budou navíc prezentovat také současní malíři s vazbami k regionu. Součástí jsou také malby a kresby osobností regionu a místní přírody od žáků berounské ZUŠ Václava Talicha. Námět většiny ze 115 obrazů představují nejznámější přírodní scenérie. Výstava se koná u příležitosti letošního 50. výročí založení CHKO Český kras a k vidění bude až do 8. května v Jenštejnském domě na Husově náměstí.

Otevíráme paraZOO Vlašim (5. 3.)

Otevíráme paraZOO je tradiční akce, která na začátku března otevírá návštěvníkům brány vlašimské paraZOO. Letošní zahájení turistické sezóny chce návštěvníkům blíže představit práci týmu zvířecích záchranářů ze Záchranné stanice pro živočichy Vlašim, a to hlavně záchranu a péči o mláďata, která jsou symbolem jarních měsíců a také častými pacienty v záchranných stanicích. Návštěvníci se mohou těšit na tematický program, který povedou děti ze ZOOkroužku. Na závěr dne proběhne beseda se členy záchranářského týmu. 

Příběh říčanského hradu – komentovaná prohlídka (8. 3.)

Další termín komentovaných prohlídek říčanského hradu připadá na úterý 8. března. Výstavou pojmenovanou Příběh říčanského hradu provede její spoluautor, historik Mgr. Jan Boukal, který je odborníkem na hrady a středověkou šlechtu. Podrobně návštěvníky seznámí s příběhem hradu Říčany, bude vyprávět o jeho stavební podobě i o jeho majitelích a pánech z Říčan, Bolechovcích z Pušperka a Trčcích z Lípy. Návštěvníci se dozvědí mnoho detailů a faktů o životě na hradech v době míru i války. Akci pořádá Muzeum Říčany.

Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem (18. 3.-24. 4.)

Jako každoročně i letos zahajuje Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezónu tradiční zvykoslovnou výstavou Jaro na vsi, v pořadí jubilejní třicátou. V interiérech všech chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící všechny staré krajové zvyky a obyčeje spojené s jarem a Velikonocemi. Už při jarní výstavě jsou ve skanzenu zpřístupněny všechny stálé expozice v komorách, špýcharech, ve velké stodole i ve staré škole. Ve výstavním sále bednárny s velkou výstavou Z historie pivovarnictví na Nymbursku jsou příležitostně předváděny různé činnosti spojené s jarním zvykoslovím, jako je zdobení vajec, perníčků, pletení pomlázek a ukázky lidových řemesel.

Několik nových výstav v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (od 20. 3.)

V kutnohorské Galerii Středočeského kreje (GASK) budou od 20. března k vidění nové výstavy: Metasystémy, Intimní nezměrnost a Ascensus et descentus, které zůstanou pro návštěvníky přístupné až do 5. června a jejich vernisáž proběhne 19. března. Do 29. května bude možné prohlédnout si nové výstavy Variace na lesní strunu, Hybrid Landscapes, Jaroslav Bejvl a Richard Loskot. Zároveň v termínech 16. a 19. března pořádá GASK výtvarné dílny pro (pra)rodiče se dětmi, pojmenované Na průzkum s Josefem Čapkám a Slovohraní. Na 31. března se chystá komentovaná prohlídka výstav Hybrid Landscapes a Variace na lesní strunu.

Letos online:

Jarní rovnodennost v sedlecké katedrále (20. 3.)

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec zve k online sledování putování slunečního paprsku sedleckou katedrálou aneb Jarní Rovnodennost v sedlecké katedrále jinak. Sluneční paprsek na jeho cestě katedrálou doprovodí Viktor Darebný, Zdeněk Licek a recitátoři ze sedlecké farnosti pásmem recitací, varhanní hudbou a zpěvem. Rovnodennost v Sedlecké katedrále se stala nejen pomyslným zahájením turistické sezóny sedleckých památek, ale i benefičním večerem, jehož výtěžek je vždy věnován na konkrétní sociální účely ve městě a jeho okolí.


Podobné články