Také máte nějaké své muzeum, na které nedáte dopustit? Rádi objevujete nová muzea a jejich expozice? Čtěte dál – máme pro vás dávku tipů, kam se vydat ve středních Čechách.
Po pěti letech se letos obnovuje soutěž Muzeum roku, která chce zviditelnit muzejnictví a ukázat, co nového muzejní instituce nabízejí. Která instituce ocenění získá? To určí hlasování veřejnosti. Dejte hlas tomu svému – ZDE. A inspirujte se k výletům do nominovaných muzeí a jejich poboček. Ve středních Čechách je jich bez jedné rovných dvacet.
Nejen po stopách slavných osobností
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě vás vezme do míst, která inspirovala jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů. Měl tu svůj druhý domov. Expozice v zámečku přibližuje osobnosti původních majitelů Kouniců i osobnost Antonína Dvořáka, při procházce po okolí se můžete vydat do Říše znaků, kterou vás provede aplikace.
S osobností prvního československého prezidenta Masaryka máte jedinečnou příležitost seznámit se v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech – celoročně otevřené muzeum vám pro dokreslení atmosféry představí i historické události spjaté s jeho osobou. Další z nominovaných muzeí je také Muzeum T. G. Masaryka Rakovník – městské muzeum s expozicí věnovanou vývoji Rakovnicka od dávného pravěku až do 19. století. Pomyslně tu nahlédnete i do historie slavné rakovnické továrny na keramické obkladačky.
Poznejte také týneckou kameninu, a to ve stálé expozici Městského muzea Týnec nad Sázavou. Pořádají se v něm prodejní výstavy a mnoho akcí. Ostatně prostředí pro ně je vskutku podmanivé – muzeu se totiž nachází v srdci historického centra města hned vedle hradu. Jeho věž slouží i jako rozhledna.
Velmi nabitý je kulturní program zámku v Roztokách, ve kterém sídlí Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. V jedné ze stálých expozic poznáte Roztoky jako oblíbenou prázdninovou destinaci vyšších vrstev, a klidně můžete zavítat také do ateliéru Zdenky Braunerové.
A ještě jeden Dvořák! Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku umístěné na Bartolomějském návrší v Nové farní škole je pojmenováno po zakladateli zdejší archeologické sbírky Františku Dvořákovi. Slouží k instalaci dlouhodobých výstav s archeologickou tematikou.
Jak mocná je příroda?
Příroda skrývá nejedno bohatství – to si naplno uvědomíte při prozkoumávání okolí Jílového, kde se rozkládal zlatonosný revír patřící k historicky nejdůležitějším v českých zemích. O těžbě zlata se první poslední dozvíte v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy, které se právě na těžbu zlata specializuje.
Svou nominaci mají i všechny jeho tři návštěvníkům přístupné štoly. Štola sv. Josefa u Jílového je už předhusitského původu, později se rozrostla v důlní dílo a návštěvníky dnes láká jako magnet.
Přístupná je také Štola sv. Antonína Paduánského u Jílového, která vede ve dvou úrovních, spojených systémem sedmi žebříků v původním úzkém komíně. Chodba není osvětlena, a tak jí budete procházet s hornickou lampou. Tomu se říká zážitek!
Poslední nominovanou je Štola Halíře u Jílového v obci Pohoří. Její vznik se datuje do 20. století a vyniká především svým kosočtvercovým profilem.
Prostory architektonicky nejcennějšího domu na berounském náměstí, takzvaného Jenštejnského, využívá Muzeum Českého krasu Beroun. Jednotlivé expozice se věnují nejen chráněné krajinné oblasti a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.
Žasněte nad technikou!
Fandové techniky, zbystřete! Pořádná nálož jedinečných exponátů na vás čeká ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech, kde se dnes v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren vystavuje přes 700 tanků, kanonů, motocyklů, raketové techniky, nejrůznějších vozidel a mnoho dalšího. Největší událostí roku tu bývají Tankové dny.
Zemědělskou techniku obdivujte v NZM Čáslav – Muzeu zemědělské techniky. V čáslavské pobočce Národního zemědělského muzea uvidíte unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské i zahraniční výroby.
Další pobočku, rovněž nominovanou, má NZM v nedalekém zámku Kačina, kde sídlí i Muzeum českého venkova. V několika prostorách jedinečné empírové budovy se ukrývají předměty vztahující se k dějinám i současnosti venkova, zemědělství a potravinářství. Expozice je rozmanitá a je rozdělena do několika samostatných prohlídkových okruhů.
Trochu z jiného soudku jsou exponáty vystavené v Regionálním muzeu Mělník. Těšte se na historické kočárky i vláčky. Nechybí ani kapitoly z regionální historie poznamenané vinařstvím.
Stále nemáte favorita?
Kde hledat jednu z největších galerií v České republice? V Kutné Hoře v jedinečných prostorách bývalé jezuitské koleje, kde dnes sídlí GASK – Galerie středočeského kraje. Zaměřuje se na moderní a současné umění, pořádá i celou řadu doprovodných akcí.
V samém centru nedalekého Kolína k návštěvě vybízí Regionální muzeum v Kolíně – Veigertovský dům. Dům samotný byl postavený už ve 13. století, vlastnil ho i děd slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan. Prohlédněte si expozici umístěnou v gotických sklepeních a seznamte se s historickým a stavebním vývojem domu i početnými archeologickými nálezy.
Regionální muzeum v Kolíně – Červinkovský dům rovněž patří k nejstarším stavebním památkám na Kolínsku a je rodištěm známého malíře Rudolfa Kremličky. Nachází se tu stálá expozice Měšťanský dům, jejíž hlavní část ukazuje trendy v bydlení a stylu života měšťanských vrstev 19. století. Součástí expozice s názvem Královské město Kolín ve středověku je rekonstrukce modelu Kolína na počátku 15. století. Možná byste ji tu nehledali, ale je tu i expozice věnující se hygieně a péči o tělo v průběhu staletí.
Památník Lidice už jste navštívili? Je pietním územím, které připomíná obec vypálenou nacisty v roce 1942. Uvidíte základy původních statků, muzeum s audiovizuální expozicí, galerii s díly umělců z celého světa, Růžový sad, plno soch a mnoho dalšího.