Go to content
Ševčinský důl v noci

Inspirace

Muzejní noc 2024

15. 5. 2024

Možná už jste dlouho nebyli v muzeu. Muzejní noc je skvělou příležitostí to napravit. V termínu od 17. května do 22. června bude probíhat v různých muzeích ve středních Čechách Festival muzejních nocí. Tak mrkněte, kdy a co bude zrovna u vás. A nemusíte zůstávat v jednom městě, díky různým termínům můžete vyrazit i do dalších muzeí po celém Středočeském kraji.

Kam zajít v květnu

Muzejní noc Kutná Hora
i
Muzejní noc v Kutné Hoře
Autor: České muzeum stříbra

Kutná Hora tajemná i umělecká

Na samém začátku Festivalu muzejních nocí vás 17. května přivítá Kutná Hora hned několika akcemi. České muzeum stříbra láká hned na dvě místa: Hrádek bude zasvěcen divadelním souborům i hudbě; strašidelnou atmosféru si pak užijete v Kamenném domě.

Opravdu bohatý program připravila Galerie Felixe Jeneweina v nově opraveném Sankturinovském domě. Expozice alchymie a renesančních věd vás přenese v čase do pozdního středověku. Navštívíte sklepení, všechna patra věže a shlédnete i 12 min dlouhý film promítaný na 3D model města. Na nádvoří budou hrát loutková divadla a vpodvečer hudební kapely. V noci pak všechno završí ohňová show.

GASK – Galerie Středočeského kraje bude zasvěcená umění nejen výtvarnému, ale i divadelnímu a tanečnímu. Milovníci výtvarného umění mohou zajít na několik různých komentovaných prohlídek, děti se zase pobaví divadelním představením. Nebude chybět otevřená animační dílna Aeroškoly nebo vystoupení studentů Konzervatoře Duncan centre. Lákadlem je i promítání filmu J. Švankmajera Něco z Alenky.

Hudební festival Antonína Dvořáka; muzejní noc
i
Koncert v Památníku Antonína Dvořáka
Autor: Hudební festival Antonína Dvořáka, Martin Andrle

Ve znamení hudby

Večer s historickou hudbou v zahradě muzea zakončený žhavou ohnivou show. A k tomu prohlídka expozic, včetně té hravé venkovní. To si užijete v noci 17. května v Muzeu Říčany.

Kouzelný zážitek vás čeká ve Vysoké u Příbramě v Památníku Antonína Dvořáka. Po celý den 18. května můžete zajít na komentované prohlídky a pak si v zámeckém parku užijete koncerty na netradičních místech. Dětem se bude určitě líbit pohádka Filharmoniště i pohádkový les. Vše zakončí večerní koncert na zámečku.

Ve Velvarech už nehoří

Zcela jinou Muzejní noc zažijete 18. května ve Velvarech. Začíná totiž už odpoledne a bude součástí oslav 130. výročí vzniku SDH ve Velvarech jako prvního českého sboru dobrovolných hasičů. Návštěvníky čekají v muzeu i na dalších místech ve městě interaktivní stanoviště s tématem přírodních živlů.

Vydra říční
i
Vydra říční
Autor: Vodní dům Hulice

Kam dřív v Mladé Boleslavi

V pátek 24. května budou mít všechna muzea a galerie ve městě otevřeno po setmění. Kromě prodloužené otevírací doby a volného vstupu do expozic čekají v Mladé Boleslavi návštěvníky koncerty, letecké ukázky, tvořivé dílny nebo třeba akrobati na chůdách a svítící loutky. Všechna místa dění budou propojena mimořádnou autobusovou linkou. A kam všude můžete v Mladé Boleslavi zavítat? Očekávají vás na Hradě, v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha, ve Škoda muzeu, v Městském paláci Templ, v Galerii Pod věží, ve Sboru Českých bratří i v Pluhárně.

Noc s vydrami ve Vodním domě v Hulicích

Vydrám bude věnován páteční večer 24. května ve středisku Vodní dům v Hulicích. Také tu zažijete komentované krmení raků a během celého večera zábavně naučné aktivitiy pro děti. Na programu je i společný oheň a opékání buřtů.

Turnaj krále Karla a rytíři v Čáslavi

Program v Městském muzeu a knihovně Čáslav zavede v pátek 24. května návštěvníky prostřednictvím výstavy za středověkými rytíři. Vystoupení divadelního souboru DAMUZA s názvem Turnaj krále Karla si užijí děti i dospělí, stejně jako výtvarnou dílnu zaměřenou na kaligrafii a středověké písmo.

Rýžování zlata v Novém Kníně
i
Rýžování zlata v Novém Kníně

Za zlatem do Nového Knína

Během večerních prohlídek v sobotu 25. května v Muzeu zlata Nový Knín si vyzkoušíte, jak se kdysi rýžovalo zlato, uvidíte ukázky středověké kovárny a hrnčířské práce i spoustu dalšího programu pro celou rodinu.

Jak se stát muzejníkem v Kolíně

Tak přesně tohle se děti dozvědí v pátek 31. května vpodvečer v Regionálním muzeu v Kolíně.  Zábavně-naučná hra zavede děti do tajemného světa muzea a představí jim některé z muzejních profesí. Dospělí si užijí komentované prohlídky, přednášky či volně přístupné objekty muzea.

Zločin v muzeu

Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi se v pátek 31. května můžete těšit na otevření historických objektů po městě, v prostorách bývalého pivovaru okoukněte motocykly ze sbírky Národního technického muzea a v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie vás čeká koncert Musica Angelica. A můžete se stát i detektivem v únikové hře Zločin v muzeu. Přenesete se do dob první republiky a budete pátrat v místech starého Brandýsa po pachateli, který odcizil vzácný obraz.

Kam zajít v červnu

Berounka protékající CHKO Křivoklátskem
i
CHKO Křivoklátsko
Autor: CzechTourism, Jiří Jiroušek

Hrdina a swing v Dobříši

V úplně jiném duchu se ponese muzejní noc v Dobříši. Tady Muzeum města Dobříše a Město Dobříš chystají na úterý 4. června vzpomínkovou akci před hájovnou Obora k 130. výročí narození pplk. Josefa Balabána. Dál bude program pokračovat v Kopáčkově domě přednáškou a koncertem Swing bandu. Komentovanými prohlídkami vás provedou průvodci v dobových kostýmech. A nezapomínají ani na akce pro děti.

Příroda Rakovnicka

S přírodou Rakovnicka se v sobotu 8. června na několika stanovištích v muzeu i na nádvoří seznámí návštěvníci Muzea T.G.M. v Rakovníku. Představí vám zajímavosti z ptačí říše, druhovou bohatost brouků, ekologické programy NSEV Kladno a seznámí vás s prací Záchranné stanice AVES pro zraněné živočichy. CHKO Křivoklátsko představí přírodu v okolí řeky Berounky i péči o chráněná území. A včelaři ukážou, jakou práci dá dostat med na náš stůl. Večer je doplněn soutěžními úkoly pro děti.

Vnitřní dítě v Příbrami

Výtvarnému umění bude věnována noc v Galerii Františka Drtikola v Příbrami v sobotu 8. června. Odpoledne můžete zajít na komentovanou prohlídku k výstavě Andros Foros: Vnitřní dítě/Inner Child a pro děti od 3-15 let je připravena výtvarná dílna. Večer zakončí koncert soudobé vážné hudby.

Karel Čapek, Olga Scheinpflugová a Ferdinand Peroutka
i
Karel Čapek, Olga Scheinpflugová a Ferdinand Peroutka
Autor: Dagmar Malinová

Jak se žilo ve městě v 19. století

Podlipanské muzeum v Českém Brodě připravilo na sobotu 8. června komponovaný program pro děti i dospělé tematicky zaměřený na život ve městě v 19. století.

Po stopách slavného spisovatele

Za literárními zajímavostmi se vypravte do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše v sobotu 8. čevna. Čekají vás netradiční prohlídky nové putovní výstavy Krakatit – 100 let i stálých expozic. V rámci muzejní noci tu můžete shlédnout i dokument Ondřeje Kepky – Tajemství záběrů Čapkovy Strže.

Za ševci i hvězdami na Žebrák

Muzejní noc v Žebráku v pátek 14. června přinese vernisáž výstavy Fenomén Igráček, dílničky pro děti, loutková pohádka i úkoly pro dospělé. Těšte se na muzejní ševcovskou stezku s úkoly pro získání listu tovaryšského. Na hvězdářském stanovišti Hvězdárny Žebrák si při pozorování oblohy vyslechnete astronomické zajímavosti i povídání o dopadu žebráckého meteoritu v roce 1824.

Mining Museum in Příbram
i
Hornické muzeum Příbram
Autor: Hornické muzeum Příbram

Zažijte založení zámku

Muzejní noc ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy přinese v pátek 14. června jednu velkou novinku. Prostřednictvím mobilní aplikace a rozšířené reality se přenesete zpátky do doby, kdy byl založen roztocký zámek. Na speciální komentované prohlídce, která bude probíhat formou storytellingu, se pak seznámíte s původními majiteli zámku a zažijete tajuplnou atmosféru nočního zámku. Těšit se můžete i na workshopy pro malé i velké návštěvníky.

Svatební zvony už zvoní

Svatby na Mnichovohradišťsku – tuto zajímavou výstavu připravilo Muzeum města Mnichovo Hradiště. A ve svatebním stylu se ponese i muzejní noc v pátek 14. června. Součástí bude i prohlídka kapucínského kláštera.

Dolu do dolů

Hornické muzeum Příbram vás v neděli 16. června láká do podzemí. V dole Vojtěch a v dole Anna zažijete nevšední večerní prohlídky hornických památek i jízdy důlním vláčkem. Vyhrávat vám k tomu budou kapely Bárka a sbor Gambale.

Expozice Tramping stále žije!
i
Expozice Tramping stále žije!
Autor: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Svatojánská magie mezi skalami

Svatojánskou muzejní noc zažijete v pátek 21. června na Mělnicku. Ve Skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka se můžete těšit na komentované prohlídky skalního obydlí i na povídání o svatojánských zvycích a tradicích s praktickými ukázkami. Pro děti bude připravena pohádková stezka. A při svatojánské noci nesmí chybět ani očistný oheň. K dispozici budou buřty na opečení a další drobné občestvení. Posezení u ohýnku zpříjemní hudba a zpěv.

Spacáky s sebou

V trampském duchu a za doprovodu kapely s kytarami, s opékáním špekáčků i soutěžemi pro děti se ponese noc v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. V sobotu 22. června budou probíhat i komentované prohlídky výstavy Literatura s vůní lesa. Na nádvoří muzea budete mít možnost přenocování, takže stany a spacáky s sebou.

Muzejní noc i na podzim

Zapište si do diářů datum 21. září ať nezapomenete jet do Muzea zemědělské techniky v Čáslavi. Kromě nasvícených expozic nebudou chybět vyhlídkové jízdy na osvětlených vozech tažených nablýskanými traktorky, pro děti jsou připraveny šlapací káry i malování na obličej barvami, které září ve tmě.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články