Go to content
Masopust v Pojizeří a Polabí

Buďte v obraze

Masopust ve středních Čechách – kde si ho užít?

21. 2. 2022

Tradice masopustu je stále živá. Ba co víc, nabírá na důležitosti – a to i v současné době, která pořádání společenských oslav a akcí příliš nenahrává. Snad je to proto, že masky popouštějí uzdu fantazii, zvyšují odvahu a navozují rozpustilou atmosféru, kterou si chce dopřát každý. Přijměte pozvání na masopust ve středních Čechách.

Lidový zvyk spojený s koncem zimy a blížícím se začátkem jara má dávné pohanské kořeny. Býval poslední velkou rozpustilostí ještě předtím, než se s příchodem předvelikonočního půstu přestalo jíst maso. Šlo o poslední příležitost, kdy se dalo tancovat a hodně pít. Bujarým veselím se předznamenávalo dlouhé postní období, které vrcholilo Velikonocemi.

Co je na něm fajn? Není žádnou show pro diváky, ale příležitostí pro každého, kdo se chce zapojit. Některé tradiční masopustní oslavy byly sice letos zejména kvůli nařízeným opatřením zrušeny, mnohé se ale drží a účastníky přivítají s otevřenou náručí. Takže – kam to bude?

Masopust letos vrcholí 26. února

Na 26. února se chystá tradiční masopust v Roztokách u Prahy. Masopustní rojení bude letos sice podstatně komornější než v minulých letech, o to víc si ho možná s radostí užijete. Letos začíná už v 5.30 ranním kuropěním – sletem světelných objektů, slepic a dalších maškar, které svým zpěvem kráčejí městem probudit Královnu Masopustu, Královnu Matku. Odpoledne se maškary sejdou na Školním náměstí, aby oslavily konec Masopusta, zapěly masopustní hymnu, spustily vlajky a sťaly Kohouta, aby tak byla jejich síla zachována do dalších let. Nestihnete-li sobotní maškarní veselí, zavítejte až do konce března do kavárny Vratislavka, kde se koná výstava fotografií zachycujících 25 let místního masopustu.

Jednou z největších a nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách je Poberounský masopust v Zadní Třebani. A ani letos nebude chybět! Začne na návsi stylovým staročeským jarmarkem, na kterém nebudou k občerstvení chybět koblihy – tradiční symbol masopustu. V čele masopustního průvodu Zadní Třebaní půjdou medvěd, medvědář, policajt a Masopust-Bacchus.

Slaví se i na Kladensku! Stochovský masopust pořádaný v místě, které je považované za rodiště svatého Václava, se uskuteční od 14 do 22 hodin na místním Mírovém náměstí. Pro dobrou náladu je připravena hudební skupina Švejk band a masopustní představení Divadla M z Duchcova. Chybět nebude masopustní trh, masopustní průvod ani masopustní tancovačka ve foyeru domu kultury. K tanci a poslechu zahraje Pavel Běloušek.

Máte chuť na tradiční české pivo? A jak jeho popíjení může souviset s masopustem? Nehledejte v tom žádnou vědu – na 26. února se v pivovaru v Úněticích chystá masopustní veselice, spojená s naražením místního masopustního speciálu. Na zdraví!

Pokračování i v neděli 27. února? Ano, třeba od 14 hodin ve vinařském a také královském městě Mělník nad soutokem řek Labe a Vltavy. Bude se zpívat a dovádět, jak se při masopustu sluší. Vše doplní masopustní trhy, jejichž součástí bude tradiční zabijačka, hudba i dílničky pro děti.


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat