Go to content
Masopust Roztoky u Prahy

Tradice

Masopust je tady – zveme vás do víru veselí!

23. 1. 2023

Rok se s rokem sešel a nastal čas hojnosti a veselí – vypukl masopust! Lidovou taškařici doprovázejí průvody maškar, hudba, tanec, žertovné scénky i jarmarky. Vydejte se za rozpustilou atmosférou do středních Čech a buďte součástí této příjemné tradice. Přinášíme vám tipy, kde být součástí veselí.

Lidový zvyk spojený s koncem zimy a blížícím se začátkem jara býval posledním velkým pozdvižením před příchodem předvelikonočního půstu. Šlo o poslední příležitost, kdy se dalo tancovat a hojně jíst a pít. Kromě zabijaček se konaly také tradiční zábavy i svatby, vše pak vrcholilo průvodem maškar. Na cestu mu vyhrávala kapela a zastavoval u všech stavení, kde byl za návštěvu odměněn koblihami, kořalkou nebo jinou drobností.

V mnoha středočeských vesnicích i městech je tradice masopustního průvodu stále živá a zdá se, že nabírá na oblibě. Přesvědčit se o tom můžete třeba na Berounsku, kde se konají jedny z největších akcí svého druhu u nás. A nejen tam!

Masopust Roztoky u Prahy
i
Masopust Roztoky u Prahy
Autor: Mojmír Nebel

Začíná se už 28. ledna v Jílovém

Letos masopustní veselí začíná už v sobotu 28. ledna v Jílovém u Prahy na náměstí, kde se chystá tradiční Jílovský masopust plný dobrého jídla, pití, hudby a zábavy. Nebudou chybět ani tradiční masopustní hody, rej masek, jarmark a masopustní průvod městem. Chcete se zapojit? Přijeďte! Nemáte-li masky, můžete si je ve dnech 24.–27. ledna zapůjčit v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy.

Muzeum se dlouhodobě věnuje také trampingu, na jeho historii i současnost se navíc od letošního března zaměří ve zcela nové interaktivní expozici. Už teď si můžete prohlédnout expozici věnující se těžbě a zpracování zlata a expozici Ora et labora, věnovanou benediktinskému klášteru na Ostrově u Davle.

Masopust Roztoky u Prahy
i
Masopust Roztoky u Prahy
Autor: Jakub Souček

Roztocký masopust ve velkém (11. 2.)

Po dvou koronavirově úsporných, malinkých a omezených masopustech se do Roztok u Prahy opět vrací rozsáhlý masopust – s velkým šapitó, hudbou a zábavou. Roztocké masopustní slavnosti svým bohatým pojetím zdaleka překračují hranice města a navštěvují je tisíce lidí. Budete mezi nimi?

Panuje tu jedinečná atmosféra. „Truchlivě veselý“ průvod maškar nese masopustní příběh městem i roztockou krajinou. Obdivovat budete maškary a masky, které jsou rozmanité a zároveň až úctyhodně jednotné. Vycházejí totiž z folklórních tradic a zvyků, ovšem místní lidé si s nimi se vší úctou k tradici hrají, přetvářejí je podle sebe a dodávají jim divadelní poetiku. Nejdůležitější osobou je tu královna masopustu, která si svůj kostým každý rok vymýšlí sama.

Na královnu se nebudete moci vynadívat, ovšem zaujmou vás i další masky plné symboliky a nápadů. Mráz běhá po zádech, když se k vám přiblíží medvěd s medvědářem anebo chůdařská skupina sedmi smrtek. Tisícovým průvodem prochází bůh hojnosti Bakchus, Půst i vometačky, opice, bláznivý Caprda, svítící kohout se svou družinou, husaři, modrý jelen s laní, vynoření z legendy ve zdejším Tichém údolí, a mnoho dalších.

Masopust Roztoky u Prahy
i
Masopust Roztoky u Prahy
Autor: Jakub Sedlák

Masopust na Ševčinském dole (18. 2.)

Tradici tak trochu netradičně prožijete v prostředí hornických Březových Hor. Hornické muzeum Příbram pořádá tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Na programu jsou humorné scénky a hornické písničky.

Přijměte pozvání na masopust i jako příležitost k poznání zdejší důlní historie. Vstupné do objektu v sobotu 18. února činí symbolickou jednu korunu. Masopust nemasopust, v areálu Ševčinského dolu najdete expozici věnovanou historii hornické činnosti na Příbramsku, mineralogickou sbírku i původní hornickou chalupu. Můžete se tu svézt vláčkem, zkusit štěstí při hledání minerálů nebo se sklouznout po hornické skluzavce.

Poberounský masopust v Zadní Třebani
i
Poberounský masopust v Zadní Třebani
Autor: Lukáš Sochor

Poberounský masopust v Zadní Třebani (18. 2.)

Jedna z největších a kulturním programem nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách opět míří do Zadní Třebaně. Program Poberounského masopustu začne na návsi v Zadní Třebani stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě výrobků různých řemeslníků k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso i medovina. Děti se svezou na koních či oslících, dospělé potěší tradiční zabijačkové pochoutky či místní pivo Bobr.

Dřímá-li ve vás soutěživý duch, zúčastněte se soutěže o nejoriginálnější masopustní převlek. Zváni jsou všichni, místní i přespolní. Kromě toho budou oceňováni vítězové soutěže o nejoriginálnější masopustní pohled, vyhlášené na loňském jubilejním třicátém „fašaňku“. Symbolicky tu také bude pochován Masopust.

Co je na masopustu fajn? Není žádnou show pro diváky, ale příležitostí pro každého, kdo se chce zapojit.

Masopust Pojizeří a Polabí
i
Masopust Pojizeří a Polabí
Autor: Pojizeří a Polabí

Mělník, Nymburk a průvod dalších

Masky popouštějí uzdu fantazii, zvyšují odvahu a navozují rozpustilou atmosféru, kterou chce pocítit každý! Ať už ve velkém formátu anebo v komorním provedení, konají se v celé řadě středočeských obcí.

Přidává se k nim i Mělník, kde tradiční masopustní průvod vyrazí z náměstí Míru v neděli 19. února. Akce ani letos nebude ochuzena o doprovodný program, trh i zabijačku. Regionální muzeum Mělník se k masopustnímu veselí připojí lidovou taškařicí a občerstvením před branami muzea.

A kam dál? Do Nymburka! Tam se průvod masek vydá 19. února z Náměstí Přemyslovců, projde přes Kostelní náměstí až na Rejdiště, kde bude na účastníky čekat rej masek, skvělá hudba, tradiční zabijačkové dobroty od místního řezníka pana Řeháka a neutuchající zábava. Průvodu se může se svou maskou zúčastnit kdokoliv. Přidáte se? Možná právě váš kostým bude nakonec oceněn jako ten nejnápaditější.

Masopustní období ve středních Čechách je letos dlouhé a hojné. Užijte si ho!


Podobné články

Lidová architektura

Za lidovou architekturou středních Čech aneb první jarní den

Už je to tady! Dne 20. března začíná astronomické jaro. Dny se pomalu prodlužují a sluneční paprsky prohřívají zimou zkroušený vzduch. Je na čase se opět zhluboka nadechnout a vychutnat si probouzející přírodu. Vydejte se za sněženkami, krokusy a sasankami, které vylézají mezi prvními květinovými kráskami. Jejich půvab dokresluje malebnost předzahrádek tradičních roubenek, které můžete obdivovat po celých středních Čechách.

Prozkoumat

Děti barví velikonoční vajíčka

Velikonoce plné tradic: kam se vydat?

Nový přicházející život, naděje a probouzející se příroda. Vůně jara a k ní patřící velikonoční trhy, jarmarky a tradice. Osvěžte si pletení pomlázky, inspirujte se k nové technice barvení vajíček a poznejte, jaké další tradice dodržovali naši předkové v jednotlivých koutech středních Čech. Kde? Ve skanzenu v Kouřimi, na Křivoklátě, v Příbrami i na mnoha dalších místech. Stačí si vybrat!

Prozkoumat

Broušení skla ve sklárně Ruckl Nižbor

10 tipů, kde vyzkoušet tradice

Ve středních Čechách se navazuje na nedocenitelnou hodnotu tradice. Chce to odvahu, šikovné ruce, vytrvalost a píli, ale s láskou všechno jde. Objevte kouzlo tradice i vy! Ať už se vydáte za jedinečným českým křišťálem, do svíčkárny, za keramikou, voroplavbou, chutí čokolády anebo třeba hořkým pivem, tradici okusíte na vlastní kůži a odnesete si jedinečný zážitek. Přijměte minimálně 10 tipů, kde tradice potkat a vyzkoušet.

Prozkoumat