Go to content
Masopust Roztoky u Prahy

Tradice

Masopust je tady – zveme vás do víru veselí!

15. 1. 2024

Rok se s rokem sešel a nastal čas hojnosti a veselí – vypukl masopust! Lidovou taškařici doprovázejí průvody maškar, hudba, tanec, žertovné scénky i jarmarky. Vydejte se za rozpustilou atmosférou do středních Čech a buďte součástí této příjemné tradice. Přinášíme vám tipy, kde být součástí veselí.

Lidový zvyk spojený s koncem zimy a blížícím se začátkem jara býval posledním velkým pozdvižením před příchodem předvelikonočního půstu. Šlo o poslední příležitost, kdy se dalo tancovat a hojně jíst a pít. Kromě zabijaček se konaly také tradiční zábavy i svatby, vše pak vrcholilo průvodem maškar. Na cestu mu vyhrávala kapela a zastavoval u všech stavení, kde byl za návštěvu odměněn koblihami, kořalkou nebo jinou drobností.

V mnoha středočeských vesnicích i městech je tradice masopustního průvodu stále živá a zdá se, že nabírá na oblibě. Přesvědčit se o tom můžete třeba na Berounsku, kde se konají jedny z největších akcí svého druhu u nás. A nejen tam!

První vlaštovka letos v Klecanech: Oslavy masopustu ve středních Čechách propuknou už 20. ledna v Klecanech. Od samotného rána tam ochutnáte masopustní dobroty za doprovodu flašinetáře, odpoledne po 14. hodině vyrazí přes obec průvod masek.

Masopust Roztoky u Prahy
i
Masopust Roztoky u Prahy
Autor: Mojmír Nebel

Nabitá sobota 27. ledna v Jílovém a Máslovicích

Letos masopustní veselí ve velkém propukne sobotu 27. ledna v Jílovém u Prahy na náměstí, kde se chystá tradiční Jílovský masopust plný dobrého jídla, pití, hudby a zábavy. Nebudou chybět ani tradiční masopustní hody, rej masek, jarmark a masopustní průvod městem. Chcete se zapojit? Přijeďte! Na akci nebudou chybět soutěže ani dechovka. A má neodolatelné kouzlo.

Ve stejný den se koná také Máslovický masopust spojený s tradiční zabijačkou, která k tomuto období patří. Řezníkovi budete moci koukat přímo pod ruce, načež si pochutnáte na čerstvých zabijačkových dobrotách. Odvážlivci se mohou zúčastnit soutěže v pojídání jitrnic. Neodmyslitelnou součástí je průvod masek obcí s hudbou Masky do průvodu vítány!

Masopust Roztoky u Prahy
i
Masopust Roztoky u Prahy
Autor: Jakub Souček

Kouzlo masopustu v Roztokách u Prahy (10. 2.)

Roztoky u Prahy každoročně žijí masopustem – s velkým šapitó, hudbou a zábavou. Roztocké masopustní slavnosti svým bohatým pojetím zdaleka překračují hranice města a navštěvují je tisíce lidí. Budete mezi nimi?

Panuje tu jedinečná atmosféra. „Truchlivě veselý“ průvod maškar nese masopustní příběh městem i roztockou krajinou. Obdivovat budete maškary a masky, které jsou rozmanité a zároveň až úctyhodně jednotné. Vycházejí totiž z folklórních tradic a zvyků, ovšem místní lidé si s nimi se vší úctou k tradici hrají, přetvářejí je podle sebe a dodávají jim divadelní poetiku. Nejdůležitější osobou je tu královna masopustu, která si svůj kostým každý rok vymýšlí sama.

Na královnu se nebudete moci vynadívat, ovšem zaujmou vás i další masky plné symboliky a nápadů. Mráz běhá po zádech, když se k vám přiblíží medvěd s medvědářem anebo chůdařská skupina sedmi smrtek. Tisícovým průvodem prochází bůh hojnosti Bakchus, Půst i vometačky, opice, bláznivý Caprda, svítící kohout se svou družinou, husaři, modrý jelen s laní, vynoření z legendy ve zdejším Tichém údolí, a mnoho dalších.

Poberounský masopust v Zadní Třebani
i
Poberounský masopust v Zadní Třebani
Autor: Lukáš Sochor

Poberounský masopust v Zadní Třebani (10.–11. 2.)

Jedna z největších a kulturním programem nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách míří do Zadní Třebaně. Poberounský masopust je letos výroční – uskuteční jeho 35. ročník. Součástí dvoudenního programu zdejšího „fašaňku“ bude staročeský jarmark se spoustou dobrého a tradičního jídla včetně preclíků a koblih. Děti se budou moci svézt na koních, dospělé potěší zabijačkové speciality nebo oblíbená masopustní tombola. Na improvizované jevišti v podobě valníku bude postaráno o kulturní doprovod. Nakonec se symbolicky pochová Masopust a budou oceněny nejnápaditější maškary.

Průvod v čele s kapelou se vydá na obchůzku obcí. Rozhodně v něm nebudou chybět tradiční postavy: medvěd, medvěda, policajt a Masopust–Bacchus. Večer po skončení průvodu jsou všichni zváni do společenského domu na výroční masopustní tancovačku.

Následující den masopustní oslavy vyvrcholí dětským karnevalem, tombolou a soutěžemi o zajímavé ceny.

Co je na masopustu fajn? Není žádnou show pro diváky, ale příležitostí pro každého, kdo se chce zapojit.

Masopust Roztoky u Prahy
i
Masopust Roztoky u Prahy
Autor: Jakub Sedlák

Nebudete vědět, kam skočit dřív (10. a 11. 2.)

Ve stejný víkend se uskuteční i několik dalších masopustů v různých středočeských městech.

V sobotu 10. února bude veselo na zámku v Nelahozevsi při masopustní veselici, na které nebude chybět tradiční česká zabijačka doplněná výběrem lokálních pivovarů, koláče, preclíky, perníky, koblihy a další masopustní mlsání. Součástí bude veselice a přehlídka masek. Vystoupí folklórní soubor, stát tu budou řemeslné stánky. Děti ocení zdejší dětské dílničky, kde si vyrobí masku, upečou boží milosti a zjistí víc o lidových pranostikách.

V sobotu proběhne také masopustní zábava v Miličíně na Benešovsku nebo v Hornickém skanzenu Mayrau nedaleko Kladna.

V neděli 11. února se těšte na Mělnický masopust. Kromě nákupů na trzích se tu bude zpívat a dovádět v masopustním průvodu, který vyrazí z náměstí Míru. Zakončení akce proběhne za veselého doprovodu folklorních souborů.

Masopust Pojizeří a Polabí
i
Masopust Pojizeří a Polabí
Autor: Pojizeří a Polabí

Kaňk, Příbram, Kouřim a průvod dalších (11. a 17. 2.)

Masky popouštějí uzdu fantazii, zvyšují odvahu a navozují rozpustilou atmosféru, kterou chce pocítit každý! Ať už ve velkém formátu anebo v komorním provedení, konají se v celé řadě středočeských obcí.

Tradici tak trochu netradičně prožijete v prostředí hornických Březových Hor. Hornické muzeum Příbram pořádá tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Na programu jsou humorné scénky a hornické písničky. Přijměte pozvání na masopust i jako příležitost k poznání zdejší důlní historie. Vstupné do objektu v sobotu 17. února činí symbolickou jednu korunu. Masopust nemasopust, v areálu Ševčinského dolu najdete expozici věnovanou historii hornické činnosti na Příbramsku, mineralogickou sbírku i původní hornickou chalupu. Můžete se tu svézt vláčkem, zkusit štěstí při hledání minerálů nebo se sklouznout po hornické skluzavce.

Masopustní průvod v sobotu projde také kutnohorským předměstím Kaňk. Jen si to představte: do kroku vyhrává  živá hudba a pojídá se občerstvení ve formě zabijačkových specialit.

A kam dál? Do Kouřimi! Zdejší skanzen bude maškarám patřit po celý den v neděli 11. února. Pestrobarevný průvod doprovázený hudbou a tancem projde skanzenem hned třikrát za den. Od muzejníků v dobovém oblečení a v rolích hospodářů a hospodyní se dozvíte o tradicích masopustu a masopustních maskách, stolování i dobových zvycích. Děti si vyrobí svůj vlastní laufrovský klobouk – na masopust se jim bude hodit.

Masopustní období ve středních Čechách je letos dlouhé a hojné. Užijte si ho!

Stále málo? Užijte si masopust také v sobotu 24. února. Na cestu Nymburkem vyrazí průvod masek až na Rejdiště, kde už bude čekat hudba, zábava a zabijačkové speciality.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Lidová architektura

Za lidovou architekturou středních Čech aneb první jarní den

Už je to tady! Dne 20. března začíná astronomické jaro. Dny se pomalu prodlužují a sluneční paprsky prohřívají zimou zkroušený vzduch. Je na čase se opět zhluboka nadechnout a vychutnat si probouzející přírodu. Vydejte se za sněženkami, krokusy a sasankami, které vylézají mezi prvními květinovými kráskami. Jejich půvab dokresluje malebnost předzahrádek tradičních roubenek, které můžete obdivovat po celých středních Čechách.

Prozkoumat

Děti barví velikonoční vajíčka

Velikonoce plné tradic: kam se vydat?

Nový přicházející život, naděje a probouzející se příroda. Vůně jara a k ní patřící velikonoční trhy, jarmarky a tradice. Osvěžte si pletení pomlázky, inspirujte se k nové technice barvení vajíček a poznejte, jaké další tradice dodržovali naši předkové v jednotlivých koutech středních Čech. Kde? Ve skanzenu v Kouřimi, na Křivoklátě, v Příbrami i na mnoha dalších místech. Stačí si vybrat!

Prozkoumat

Broušení skla ve sklárně Ruckl Nižbor

10 tipů, kde vyzkoušet tradice

Ve středních Čechách se navazuje na nedocenitelnou hodnotu tradice. Chce to odvahu, šikovné ruce, vytrvalost a píli, ale s láskou všechno jde. Objevte kouzlo tradice i vy! Ať už se vydáte za jedinečným českým křišťálem, do svíčkárny, za keramikou, voroplavbou, chutí čokolády anebo třeba hořkým pivem, tradici okusíte na vlastní kůži a odnesete si jedinečný zážitek. Přijměte minimálně 10 tipů, kde tradice potkat a vyzkoušet.

Prozkoumat