Začátkem února spatřila světlo světa dlouho očekávaná hra Kingdom Come: Deliverance II. Zatímco Jindřichovy kroky v prvním díle mířily do Posázaví a ústřední lokací byl Sázavský klášter a Rataje nad Sázavou, pokračování slavné hry zavede nejen Jindřicha, ale i vás, na Trosecko a Kutnohorsko. Vydejte se na místa, kde se odehrává tato příběhová hra a kde rozhodujete o osudu hlavního hrdiny i vy.
Ať už venku panuje nevlídno, které přímo vybízí k ponoření se do napínavého příběhu Kingdom Come: Deliverance II, nebo vás slunečné dny vylákají k objevování skutečných historických míst, máme pro vás tipy na nezapomenutelná dobrodružství ve středních Čechách.
Vzhůru do Kutné Hory
Ať už patříte mezi rychlíky, kteří už Kingdom Come: Deliverance II dohráli, nebo si chcete herní zážitek zpestřit výletem na místa, kde historie ožívá, máme pro vás skvělý tip – Kutná Hora vás zve k objevování! Projděte se uličkami, které byly svědky velkých příběhů, a nasajte jedinečnou atmosféru tohoto historického města, které letos navíc slaví 30 let od zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO.
Kutná Hora byla finančním srdcem středověkého českého království a pražské groše, které se tu razily, byly nejvýznamnější mince své doby. Ty byly natolik kvalitní a rozšířené, že se používaly v celé střední Evropě.
Kutnohorská farnost a chrám sv. Barbory
V průběhu putování hlavního hrdiny je tato gotická dominanta královského města stále ve výstavbě, ale už za branami Kutné Hory naznačuje svou impozantní budoucí podobu. Jak je již z názvu zřejmé, chrám je zasvěcen svaté Barboře, patronce horníků, jejichž zásluhou se její výstavba zdárně uskutečnila.
Dnes je chrám celoročně přístupný a nabízí návštěvníkům galerii vzácných gotických fresek, historické keramické prvky a nádherné vitráže, jejichž barevná hra světla dodává interiéru magickou atmosféru. Součástí prohlídky je také ochoz s varhanami. Po předchozí domluvě můžete vystoupat až na střešní ochoz, odkud se vám naskytne úchvatný výhled na město a okolí.
Vlašský dvůr a mincovna českých panovníků
Vlašský dvůr hraje klíčovou roli nejen ve hře, ale i v historii Kutné Hory. Tato významná budova, sloužící jako královská mincovna a sídlo českých králů, byla centrem ražby pražských grošů. Ve hře se Jindřich ocitá ve Vlašském dvoře, aby odhalil intriky spojené s krádeží stříbra a politickými machinacemi, které mohou otřást celým českým královstvím. Nechte se sami vtáhnout do příběhu mince, jež ovlivnila dějiny českých zemí.
Každý den, od pondělí do neděle, si zde můžete vlastnoručně vyzkoušet náročnou práci pregéře, navštívit interaktivní prohlídku Královské mincovny nebo si prohlédnout filmové komnaty, kde najdete krále Václava II., Václava IV., Zikmunda i Vladislava Jagellonského a také reprezentační prostory města.
České muzeum stříbra a výlet pod zem
Původně dřevěná pevnost ze 14. století, sloužila k ochraně rozvíjející se hornické osady se později stala sídlem významných těžařských rodin, včetně Ruthardů. Ve hře se setkáte třeba se šlechticem Kunzlinem Ruthardem a jeho odvážnou dcerou Rosou a právě kvůli Ruthardovu nepřátelskému postoji vůči kutnohorskému panstvu a králi Zikmundovi je situace ve městě napjatá a konflikty na sebe nenechají dlouho čekat.
České muzeum stříbra se dnes řadí k jedněm z nejstarších muzeí v České republice, které uchovává poklady minulosti – od starých hornických nástrojů po vzácné pražské groše. Seznámí vás také s celým procesem středověké těžby, zpracování surového stříbra a technologií ražby mince. K autenticitě přispěje helma se svítilnou a hornickou halenou s kápí, tzv. perkytlí, ve které si projdete asi 250 metrů dlouhou část původního středověkého dolu.
Kostnice a katedrála v Sedlci
Kingdom Come: Deliverance II vás zavede i do Sedlecké kostnice, kde jsou uloženy desítky tisíc lidských ostatků. Ikonické pyramidy a ornamenty z kostí zde v 19. století vytvořil mistr řezbář František Rint, jehož práce dodala místu jedinečnou podobu a díky jehož životnímu dílu si dodnes připomínáme pomíjivost života a hlavní motto ossuária – memento mori. Ve hře si Jindřich v rámci jednoho questu vyzkouší tvořit právě tuto fascinující výzdobu z kostí.
Sedlecká kostnice je přístupná každý den, stejně tak jako vedlejší katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, mistrovské dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jehož nadčasová barokně-gotická architektura působí impozantně dodnes.
Další místa v Kutné Hoře spojená s KCD2
Kutná Hora nabízí spoustu dalších zajímavých míst, která jsou více či méně známá ze hry, ale neméně důležitá svou historickou hodnotou. Už při samotné procházce městem narazíte na lokality, které vám budou povědomé – třeba Kamennou kašnu nebo morový sloup poblíž Palackého náměstí, kde se ve hře konaly kupecké trhy.
Nejstarší dochovanou sakrální stavbou ve městě je kostel sv. Jakuba. Díky vysoké věži ho rozhodně neminete, naopak může sloužit jako spolehlivý orientační bod. Stejně jako tomu bylo na středověké mapce. Na místě středověkého kolbiště a lázní, kdysi vyhledávaných nejen kutnohorským panstvem, ale i Jindřichem, dnes stojí útulná kavárna Turistka. Zde si můžete dopřát lahodnou kávu a něco dobrého na zub.
Po toulkách kutnohorskými uličkami určitě vyhládne, a tak se zastavte v Restauraci Dačický nebo V Ruthardce. Obě vtáhnou do středověké atmosféry, a to nejen interiérem, ale i nabídkou dobových pokrmů. Ať již zlatavým mokem, pečeným čajem nebo domácí limonádou, připíjíme s vámi na zdraví a na s další turistické zážitky, které vás ještě čekají.
Výlet do ráje aneb za hranice středních Čech
Dobrodružství Kingdom Come: Deliverance II vás zavede i dál než jen do Kutné Hory – do Českého ráje, kde se odehrává zhruba první polovina hry. Dominantou této oblasti je zřícenina hradu Trosky, která se tyčí nad krajinou jako pověstná brána do pekla. Výlet sem doporučujeme za dobrého počasí, a nezapomeňte si zkontrolovat otevírací dobu hradu, protože není celoroční.
Okolí Trosek má v příběhu důležité místo. Podsemínský mlýn je ve hře spojen s mlynářem Krejzlem a Jindřich se zde učí otvírat zámky a bojovat – v realitě budova stále stojí, ale slouží k rekreačním účelům. V Želejově můžete narazit na boží muka v podobě kříže, která se objevila i ve hře. A pokud si chcete dát pauzu, doporučujeme zastávku v hospůdce v Troskovicích, odkud je jeden z nejlepších výhledů na hrad. Na tenhle výlet se rozhodně hodí pohodlné boty a svačina – Český ráj je krásný, ale terén vás může překvapit.
Při plánování trasy mějte na paměti, že přírodní rezervace Apolena, nacházející se v blízkosti hradu Trosky, je uzavřena z důvodu ochrany vzácných rostlinných a živočišných druhů. Prozkoumat ji tedy můžete pouze v herním světě. Přírodní krásy na vás ale v Českém ráji čekají na každém rohu. Doporučujeme využít Zlatou stezku Českého ráje, červeně značenou turistickou trasu, která spojuje nejvýznamnější místa regionu. Celá stezka měří 119 km. Vzhledem k omezené dostupnosti veřejné dopravy v této oblasti je ideální absolvovat trasu pěšky a užít si tak plně krásy Českého ráje.