Na výlet či turistiku můžete vyrazit, i když je vedro – stačí jenom vybrat správný cíl. Co takhle chladivý stín lesa, zurčící potok nebo rovnou podzemí? Milovníci slunce zase zamíří za osvěžením k vodě a mlsalové do zmrzlinárny.
1. Pod zemí slunce nesvítí
…a je tu pěkný chládek, takže ten, kdo slunce opravdu nemusí, může sestoupit pod zem a vydat se do jeskyní a do dolů.
Krápníky a zase krápníky
Do dávné historie se ponoříte nedaleko Berouna, v Českém krasu. Koněpruské jeskyně, staré minimálně desítky milionů let, jsou nejstarší v Čechách, a svojí délkou přes 2 kilometry i nejdelšími jeskyněmi v České republice. Uvidíte tu rozličné druhy krápníků, které si rostou různými směry, třeba jedinečné Koněpruské růžice, které obsahují i opál. Narazíte tu i na historii poměrně nedávnou – ve středověku byla v jeskyních tajná penězokazecká dílna. Její rekonstruovaná podoba vás rázem přenese do minulosti.
A jak je to s tím ochlazením? Po celý rok se teplota v jeskyních pohybuje mezi 9 až 10,5 ⁰C, tak si nezapomeňte vzít mikinu a pevné botky.
Vstupním prostorem jeskyní je nový Dům přírody Českého krasu, který rozhodně stojí za prohlídku. Stálá expozice o přírodě Českého krasu vás pobaví a poučí. Můžete se těšit i na různé mechanické aktivity, pokusy i prolézačku umělou jeskyní.
Halíře přinášely zlato!
Co to je za divnost? Štola Halíře, dnes součást Regionálního muzea v Jílovém u Prahy, je totiž jednou ze tří přístupných štol historického zlatonosného revíru. Je z nich nejmladší, vznikla až ve 20. století jako průzkumné důlní dílo, a má výjimečný kosočtverečný profil. Navíc je bezbariérová, takže na prohlídku můžete i s vozíkem či kočárkem.
Mnohem starší je Štola sv. Josefa, pravděpodobně se tu těžilo už v předhusitských dobách a postupně se rozrostla v rozsáhlé důlní dílo. Dnes je přístupných 200 metrů s expozicí o těžbě zlata v okolí.
Stejné pocity jako dávní horníci zažijete ve Štole sv. Antonína Paduánského u Jílového. Ta vede ve dvou úrovních spojených systémem sedmi žebříků v původním úzkém komíně. Chodba není osvětlena, svítit si budete skutečnou hornickou lampou. Adrenalin zaručen!
Úzké zalesněné údolí rokle Kocour, kde se historické štoly nacházejí, vám poskytne příjemný stín pro procházku k technické památce – viaduktu Žampach, nejvyššímu kamennému železničnímu mostu ve střední Evropě.
A máme tu i stříbro
Perkytle, helma a svítilna. Tímhle vás vybaví v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře na Hrádku, když se vydáte na prohlídku Cesta stříbra.
Nejprve se v muzeu seznámíte se středověkým způsobem těžby, zpracováním surového stříbra a s technologií ražby mince. A pak už si natáhnete perkytli – hornickou plátěnou bílou halenu s dlouhou kápí, nasadíte helmu se svítilnou a vyrazíte pod zem do repliky středověkého důlního díla.
Dole v dole v Příbrami
Tenhle útěk před vedrem bude bavit nejen technické nadšence. V Hornickém muzeu Příbram můžete navštívit několik dolů a třeba sfárat výtahem na vodní patro zvané Wasserlauf, projít vodní štolou či obdivovat obrovské podzemní vodní kolo o průměru 12,4 metru. Také se tu projedete důlními vláčky nebo se šikmou podzemní štolou sklouznete po skluzavce.
Do života příbramských horníků nakouknete v původní hornické chalupě v Příbrami – Březových Horách.
Muzeum, které je největším hornickým muzeem v České republice, je také národní kulturní památkou. Navštívit můžete více než 70 stálých expozic v různých objektech, kromě těch hornických třeba Skanzen Vysoký Chlumec.
Za horníky na Mayrau
Hornický skanzen Mayrau najdete ve Vinařicích v těsném sousedství Kladna. A proč skanzen? Protože v téhle pobočce Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně je vše tak, jako by havíři právě skončili směnu. Absolvujete trasu horníka před jízdou do podzemního dolu, projdete cechovnou, řetízkovými šatnami, koupelemi až k jámovým budovám dolu.
A nudit se při výkladu průvodců rozhodně nebudete – většina z nich jsou bývalí horníci, od kterých se dozvíte i spoustu zajímavostí z reálné těžby i života horníků.
2. Chladivý stín lesa, vysoké skály, zurčící potok
Lesy a skály? To zní jako pohodový osvěžující výlet. Vyrazit za nimi můžete po celých středních Čechách.
Nepřeberné množství skal a mezi nimi spousta turistických značených cest. To je chráněná krajinná oblast Kokořínsko. Vydejte se třeba na známé Pokličky – pískovcový útvar připomínající houby s plochým kloboučkem. Pokračovat pak můžete Kokořínským dolem k letovisku Harasov s krásným rybníkem lemovaným skalami. Krásy Kokořínska dobře objevíte, když se vydáte ze Mšena, od prvorepublikových městských lázní, po Cinibulkově stezce, která vás provede labyrintem kokořínských skal. Projdete si Bludiště i Prolezovačky, uvidíte Obří hlavu i Žábu či skalní věž Faraon.
V blízkosti Mnichova Hradiště se můžete toulat Příhrazskými skalami. Z výchozího bodu u skalního hradu Valečov vás několik turistických tras provede celou oblastí. Odsud také vychází okružní naučná stezka Příhrazskými skalami s 20 zastaveními se zábavnými úkoly především pro děti, o přírodě a jednotlivých místech Českého ráje.
Les, skály a zurčící potok. To vás čeká na výletě v oblasti Kutnohorsko Kolínsko označované jako #Kuko. Trasa vás povede ze Zásmuk Vlčím dolem přes kaskády Vavřineckého potoka. Pohodová procházka je vhodná i pro děti, kterým se určitě bude líbit možnost brouzdání v potoce. Cesta zastíněným údolím je lemovaná skalami, které jsou i lezeckým terénem. Výlet si můžete protáhnout až do blízké Kouřimi.
Jiný zážitek vám poskytne výlet na bájný Blaník. Na zalesněný kopec s mnoha skalami a skalkami můžete vystoupat z několika stran. Na vrcholu vás čeká úžasný výhled z ikonické rozhledny ve tvaru husitské hlásky.
Pokud raději chodíte kolem vody, je pro vás ideální vydat se Posázavskou stezkou ve stopách trampů. Nenáročná trasa kopíruje tok řeky Sázavy a vede převážně lesem, tedy nejlepší pro horké dny. Cestou vás čeká několik vyhlídek, z jedné z nich uvidíte i impozantní Žampašský viadukt.
Posledním tipem je výlet Jesenickem ke Krtským skalám. V tomhle nejzápadnějším cípu středních Čech potkáte obří viklan, opuštěné zatopené lomy, husté lesy i rybníky. Pohodová trasa je okružní a provede vás magickou krajinou plnou skal, balvanů, krásných lesů a rybníků.
3. Slunce a voda, skvělá dvojka
Ačkoliv se to nezdá, střední Čechy jsou plné vody. Nejen, že tudy protéká většina velkých řek, ale najdete tu i spoustu rybníků a písečných jezer i přehrady Vltavské kaskády.
7+ tipů, kde se vykoupat
Rájem pro milovníky přírodního koupání je Polabí. Zdejší písníky mají obvykle čistou vodu a písečné pláže. Navíc leží na cyklotrase 2 Labská, nebo v její blízkosti, takže ideální cíl pro výlet na kole. Vyrazit můžete třeba na Proboštská jezera u Staré Boleslavi, známé svými plážemi, plně vybaveným koupalištěm a spoustou zeleně kolem. Ani vodní sportovci nepřijdou zkrátka – co takhle půjčit si paddleboard, anebo zkusíte radši wakeboarding ve Wake Portu?
V okolí vám osvěžení poskytne i Křenecké jezero u Ovčár s velmi pozvolným vstupem do vody a autokempem Kačer, zatopené pískovny u Konětop či oblíbené jezero Lhota, kde si kromě koupání můžete ve stínu borovic zahrát třeba beach volejbal, tenis či minigolf. Dál proti proudu Labe najdete jezero Sadská a poděbradské Jezero. Hitparádu čistých polabských jezer uzavírá Beach park Mlékojedy s bohatým, denním i večerním, sportovním i kulturním životem.
Voda zase trochu jinak
Každé dítě vám řekne, že užít si vodu neznamená jen plavání, ale hlavně možnost se v ní pořádně vyřádit. A přesně to můžou udělat ve Vodním světě v Parku Mirakulum v Milovicích. Kromě vodní zábavy je v parku čeká třeba hrad Mirakulum i s podzemními chodbami, Lesní město s lanovými stezkami v korunách stromů a spousta dalších atrakcí.
V atriu Vodního domu v Hulicích zase poznají cestu vody. Symbolickou řeku tu mohou ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků a hrází. Chcete si vyrobit svůj vlastní mrak? V interaktivní expozici uvnitř si to můžete zkusit a zároveň se tu s vodou seznámíte do poslední kapky.
Jiný typ vodní zábavy si užijete v Aktivity parku Monínec. Dlouhatánská maxiskluzavka, vodní svět pro nejmenší plný nádrží a korýtek, a spoustu dalších vodních atrakcí korunují elektrolodičky. Tenhle autodrom na vodě, kde můžete vést i vodní bitvy se zabudovanými vodními pistolemi, si užijí i dospělí.
4. Sladká tečka na závěr – zmrzlina a letní slunce k sobě prostě patří
Pořád je vám horko? Tak to chce vnitřní chlazení. No ano, ZMRZLINA! A kam na ni ve středních Čechách?
Vyhlášenou je zmrzlina 2AD. Najdete ji na náměstíčku malebné obce Kačice nedaleko Slaného. Vychutnáte si tu italské gelato tak skvělé, že rázem budete mít pocit, že jste v Itálii.
Vyrazíte-li na zámek Veltrusy, zastavte se u hlavní brány zámeckého areálu. Tady je totiž útulná a přátelská kavárna Kafe z ruky, kde si kromě výborné kávy a domácích zákusků dáte i bezva zmrzku od jednoho z nejlepších českých výrobců – Puro gelato.
Další gelato, neboli zmrzlinu italského typu, ochutnáte přímo pod hradem Karlštejn. Zmrzlinárna GelaRto je vyhlášená velkou nabídkou a také některými netradičními příchutěmi.
Bonté Gelaterie přímo v historickém centru Berouna vás okouzlí i svými speciálními zmrzlinami. Co třeba prosecco s jahodou? A když si pořídíte Návštěvnickou kartu Berounska, Brd a Podbrdska, získáte ke každé porci zakoupené zmrzliny druhou zdarma.
A máte taky točenou?
Pro milovníky točené zmrzliny je tu zmrzlinárna s příznačným názvem Milujemetočenou. Najdete ji v Davli při hlavní silnici kousek za mostem. V nabídce má několik druhů výhradně italské točené zmrzliny.
Na závěr ještě jeden tip – v Rožmitále pod Třemšínem je v sezóně otevřené okénko s domácí točenou zmrzlinou Zmrzlina z Rožmíku. Příchutě mají tradiční i speciální, třeba Ruby čokoláda. A čas od času v létě se tu jede i dlouho do noci při párty akci Noční zmrzlina, s podtitulem „Protože v noci je největší chuť“. Můžete si tu dát i alko zmrzku pro dospěláky nebo třeba míchané nápoje se zmrzlinou.
Tohle stojí za to navštívit
Romantické zříceniny na řece Jizeře
Údolím řeky Jizery se příjemnou nenáročnou trasou dostanete k romantickým zříceninám hradů i k zajímavostem a kultuře města.
Prozkoumat
Čertovy hlavy
Ve skalách se vyplatí popustit uzdu své fantazii a objevovat, co kameny připomínají. Někdy představivosti dopomohli sochaři: tak vznikly Čertovy hlavy.
Prozkoumat
Údolí Šemanovický důl
Šemanovický důl na Kokořínsku je údolí lemované pískovcovými skalami rozmanitých tvarů, v nichž jsou vytesány skalní byty. Na děti tu čeká seznamovací hra.
Prozkoumat
Skryjská jezírka
Přírodní rezervace Skryjská jezírka patří k nejvyhledávanějším a nejobdivovanějším lokalitám na Křivoklátsku. Turisty láká malebnost místa i bohatá fauna a flóra v okolní krajině.
Prozkoumat
Hrad Karlštejn
Mezi českými hrady zaujímá výjimečné postavení. Je jedním ze symbolů české státnosti. Za jeho zdmi se ukrývaly i korunovační klenoty. Seznamte se: jeho veličenstvo Karlštejn.
Prozkoumat
Z Kácova na hrad Český Šternberk
Na celkem 13kilometrovém úseku se chvilkami pořádně zapotíte. Přesto trasu zvládnout i ti méně trénovaní. Zpět do Kácova se svezete vlakem po trati Posázavského pacifiku.
Prozkoumat
Berounskem nejen po stopách českých králů
Nenáročná trasa spojující významná místa české historie. Projedete hned dvěma chráněnými krajinnými oblastmi, údolím řeky Berounky i několika královskými místy.
Prozkoumat
CHKO Brdy
Naše nejmladší CHKO je rájem pro každého, kdo hledá ticho a klid v náruči překrásné divoké přírody. Příroda je takřka zakonzervována, území totiž bývalo vojenským prostorem.
Prozkoumat
CHKO Český kras
Bohatství Českého krasu, největšího krasového území v Čechách, můžete objevovat jak na povrchu, tak pod zemí – v jeho unikátních jeskyních.
Prozkoumat
Zámek Veltrusy
Barokní zámek s charakteristickým půdorysem písmena X. Nadchne vás zámecká budova, zajímavé návštěvnické okruhy i park patřící k nejrozlehlejším v Čechách s řadou romantických staveb.
Prozkoumat