Go to content
Pivovarsky-28.jpg

Příběh vánočního stromečku

Výstavy 21.11.2022 - 15.01.2023, 00:00 - 00:00

Cena:

jednotná 250 Kč, všední dny mimo prázdniny 200 Kč

Místo konání:

Zámek Loučeň

Adresa:

Zámek Loučeň, Nymburská 1

Telefon:

+420 325 585 228

Region:

Pojizeří a Polabí

Přejít na web akce

Popis akce

Již popáté budou zámecké komnaty vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků letos na téma „Radosti, které dala Evropa světu“

Již popáté se zámek Loučeň zahalí do vánoční atmosféry díky unikátní akci s názvem Příběh vánočního stromečku, která každoročně patří mezi nejúspěšnější akce celého roku.

Zámek Loučeň pořádal adventní prohlídky od začátku svého otevření v roce 2007, ale Příběh vánočního stromečku se začal psát až v roce 2017, kdy zde ve vstupní hale loučenští zavěsili jeden stromeček špičkou dolů. Díky tomu pak průvodci začali vnímat čím dál větší zájem návštěvníků o příběhy spjaté s historií Vánoc, tradicemi zdobení vánočních stromečků a vánoční tematiky celkově, proto se v roce 2018 poprvé připravila kompletní výstava, která nemohla nést jiný název než právě Příběh vánočního stromečku.

Pokud si myslíte, že kouzlo výstavy je pouze v umístění nazdobených stromečků do zámecké expozice, jste na omylu. Jak již mají na zámku Loučeň ve zvyku, výstava bude opět vyladěna do posledního detailu.

Loňský ročník skončil 15. ledna 2022 a od 16. ledna jsme začali připravovat ten letošní“, uvádí se smíchem ředitelka zámku Kateřina Šrámková. „Výstava každý rok běží od listopadu do ledna, pro nás jsou ale přípravy celoroční – od návrhu nosného tématu až po nápady na instalace jednotlivých stromečků tak, aby dávaly smysl pro daný koncept a hlavně, aby naše návštěvníky bavily a přinesly jim radost.“, dodává Kateřina Šrámková.

Výstava již tradičně nabídne více než dvacítku stromečků, každý se svým unikátním příběhem. K vidění budou tradiční dobové stromečky, tak, jak se zdobily dříve, například stromeček jablíčkový či přírodní. Tematická část prohlídky je letos na téma „Radosti, které přinesla Evropa světu“. „Vzhledem k tomu, že Česká republika tento rok předsedá Radě Evropské Unie, o nosném tématu letošní výstavy jsme měli jasno téměř okamžitě.“, uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku. „Jak jednoduché však bylo vybrat nosné téma, o to těžší bylo vybrat to hlavní, co Evropa světu dala, neboť seznam je dlouhý a počet stromečků omezen zdmi zámecké expozice. Věříme však, že jsme zvolili správně a návštěvníci budou s naším výběrem spokojeni.“, dodává kastelán. „Mohu prozradit, že návštěvníky čeká například stromeček secesní, alpský, viktoriánský či bondovský.“, upřesňuje kastelán.

Kde vznikla tradice vánočního stromku? Jaké byly první stromečky Evropě? Jak vypadaly před sto lety, jak vypadají dnes? Jak tomu bylo u britské královské rodiny a jak v alpské chaloupce? Jak se slaví Vánoce v jiných zemích světa a kdo tam naděluje dárky? To vše se návštěvníci dozvědí během prohlídky zámku. Děti si navíc z prohlídky budou moci odnést speciální dopis pro Ježíška.

Dopolední prohlídky Příběhu vánočního stromečku jsou určeny zejména školním skupinám“, seznámit se s příběhem Vánoc přijíždějí žáci mateřských a základních škol až do vánočních prázdnin, uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán Zámku Loučeň. „Zámek je pro veřejnost otevřen každý den, včetně Štědrého dne, vánočních svátků i Nového roku a velmi oblíbené jsou večerní prohlídky zámku, které budou probíhat každou sobotu a 26.12.2022“ dodává kastelán. Předprodej vstupenek byl zahájen a vzhledem k velkému zájmu o tuto unikátní výstavu je doporučeno vstupenky rezervovat s předstihem.

Předprodej vstupenek zahájen v předprodeji. V červené horní liště, nebo v kolonce vyberte prohlídku/akci zvolte Příběh vánočního stromečku a poté již můžete vybrat datum a čas vaší prohlídky.

Novinka roku 2022:

Tvůrčí dílna se zdobením ručně foukané vánoční ozdoby ze sklárny Koulier Cena obsahuje skleněnou vánoční kouli, materiál na zdobení, krabičku na bezpečný převoz. Rezervace předem nutná: [email protected], +420 325 525 228

Mapa