Go to content
pro-anotaci-Velký.jpeg

Návrat k přírodě aneb obraz krajiny v běhu staletí

Výstavy 20.10.2022 00:00 - 19:00

Cena:

ZDARMA

Místo konání:

Regionální muzeum v Kolíně

Adresa:

Brandlova 27, Kolín

Region:

Kutnohorsko Kolínsko

Přejít na web akce

Popis akce

Zveme vás na výstavu, která představuje krajinu jako výrazný motiv výtvarného umění. Hudební doprovod na vernisáži Jiří Červín.

Prezentována jsou jak díla malířů a fotografů, jejichž jména zaujímají na české a světové výtvarné scéně přední místo, tak autorů regionálních či lokálních, spojených přímo s Kolínem či širším Kolínskem. Ze známých jmen je to Antonín Mánes, zakladatel české krajinářské malby 19. století nebo mistr zimních nálad František Kaván, malíř vodních toků Václav Radimský, fenomenální Václav Špála či fotografové Josef Sudek a Jaromír Funke.

Koncepce výstavy konfrontuje podobné krajinné náměty od různých autorů z různých časových etap, či použití různých výtvarných technik a stylových fines. Vystavená díla odrážejí také estetický a citový postoj ke krajině, který se v průběhu staletí výrazně měnil.

Aby se návštěvníkům krajinou putovalo lépe, atmosféru vystavených děl dokreslují vybrané úryvky básní od českých autorů, a to jak těch, které známe ze školních čítanek, tak těch, kteří působili či působí v Kolíně.

Výstava potrvá do 30. 4. 2023

Mapa