Popis akce
Komentovaná prohlídka výstavy s jejím autorem, historikem umění a sběratelem, Miroslavem Smahou – povídání o vzniku betlémářské tradice a vánočních zvycích…
Vánoční výstava představí unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940. Většina těchto dřevěných betlémů je postavena do prosklených skříněk. Větší část vystaveného souboru betlémových figurek pochází z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z městečka Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Nejstaršími figurkami je trojice jemně řezaných tří svatých králů z 19. století od školeného řezbáře, jenž v minulosti patřila k velké sestavě králického betléma. Unikátní soubor tvoří osm velkých králických figur pocházejících z kostelního betléma. Spolu se skupinou oveček tvoří jedinečný příklad králických figur v nálezovém nerestaurovaném stavu, které dokumentují pečlivý rukopis lidových řezbářů a svou velikostí patří k dnes již ojedinělým muzejním exponátům.
Další typy starých betlémů jsou vyrobeny z reliéfního papíru, potištěného technikou litografie. Jsou to buď oblíbené skládací, nebo reklamní betlémy z období první Československé republiky, jejichž reprinty si můžete na výstavě zakoupit. Nejstarší z papírových betlémů je ručně malovaný Ústecko-orlický betlém z doby kolem poloviny 19. století.Historická vánoční dekorace je na výstavě zastoupena především velkou sbírkou nejrůznějších skleněných ozdob na stromeček. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek autora výstavy, pana Miroslava Smahy, historika umění, sběratele a zakladatele Muzea technických hraček Velvary. Převážnou část papírových betlémů zapůjčil barrandovský betlémář, pan Přemysl Jouza.