Go to content
Jilove-reklama-6.jpg

Exkurze Štola Václav

Komentované prohlídky 18.05.2024 - 26.05.2024, 00:00 - 00:59

Cena:

400 Kč/ 200 K

Místo konání:

Jílové u Prahy

Adresa:

Žampach 1

Telefon:

+420 777 897 951

Region:

Posázaví

Přejít na web akce

Popis akce

Zážitková prohlídka zlatého dolu s činnou důlní technikou, ukázkou fluoreskujících minerálů, jízdou důlním vláčkem i pravým výbuchem nakonec.

Prohlídka štoly Václav a dolu Pepř představuje jedinečnou alternativu k běžným prohlídkám jiných jeskyní a dolů, kam když přijdete po třiceti letech, kromě většího počtu ulámaných krápníků to vypadá úplně stejně. Místní expozice se neustále vyvíjí. Majitelé dolu i další nadšenci, kteří zde ve volném čase pracují, se nespoléhají pouze na přirozenou krásu a magickou atmosféru dolu. Nechtějí vás provádět pouze po prázdných chodbách; cílem je seznámit vás se svými koníčky a zálibami, kterými se mnohdy i živí (mineralogie, pyrotechnika atp.). Důlní technika není jen laciná atrapa, pokud by bylo potřeba, může se aktivně použít k vybudování nové chodby či dokonce k obnově těžby ( s tím se samozřejmě v tuto chvíli nepočítá, zlato tu sice ještě nějaké je, ale zatím by se těžbu nevyplatilo obnovit).

Přibývají i nové informační panely, důl se upravuje a odvodňuje. V budoucnu se otevřou i další části- Bohuliby, důlní ferrata. Vaší návštěvou přispějete k budování této unikátní expozice, která vyniká i v evropském měřítku.

Během prohlídky má návštěvník možnost seznámit se s historií dolování zlata, Jílovsko patřilo k nejvýznamnějším zlatým dolům v Evropě pochází odtud i zlato ze svatováclavské koruny.

V úvodní části půjdete odvodňovací štolou Václav, z velké části pocházející z období 18. století. Prvních 400 metrů je chodba z části nízká a ukloněná, dalších 500 metrů se jde po dřevěných můstcích 20-50 cm nad vodní hladinou. Poté, co se seznámíte s tím, jak různé minerály vypadají pod UV lampou , svezete se důlním vláčkem k nárazišti jámy Pepř. Zde návštěvníci uvidí technické zázemí a důlní techniku v akci. Nakonec se dostanete k perle jílovských dolů – žíle Šlojíř, kde bývala kdysi bohatá zlatá rudá a stále se zde vyskytují nevydobyté pilíře se zlatým zrudněním.

Zatopené spodní části přispívají velkou měrou ke kouzlu a fotogeničnosti této části dolu. Na konci trasy je možné si zkusit štěstí a odnést si kousek zlata s sebou domů.

Poznámky:

Prohlídka je vhodná pouze pro osoby v dobré fyzické kondici a bez pohybových a jiných omezení (NA TRASE SE POUZE CHODÍ, NELEZE SE A NEŠPLHÁ), v závěru prohlídky se dělá imitace exploze, kde je silnější tlaková vlna, samozřejmě podle přísných bezpečnostních pravidel báňské správy.

Z důvodu nosnosti prken a kapacity vláčku se doporučuje vstup osobám do 110 kg, těžší osoby by měly dbát při chůzi po prknech na větší rozestupy. Těhotné ženy můžou prohlídku absolvovat maximálně do konce druhého trimestru těhotenství. Návštěvní okruh je dlouhý 4 kilometry a prohlídka trvá 2,5-3 hodiny.

Ve štole je kolem 11 stupňů a místy silný průvan. (ideální jsou dvě vrstvy svrchního oblečení s dlouhým rukávem,).

DŮLEŽITÉ: návštěvníci musí mít dlouhé rukávy i dlouhé kalhoty a uzavřené boty (sportovní nebo gumáky). Přilby a světla jsou k dispozici.

V blízkosti štoly je restaurace Jaro, kousek dál restaurace Troníček. Doporučení je využití toalet před prohlídkou.

Do dolu je přísně zakázán vstup s domácími zvířaty a pod vlivem omamných a psychotropních látek, v prostorách dolu je zakázáno kouřit.
Osoby se sklony ke klaustrofobii by měly účast zvážit, kromě úvodní části se nejedná o úzkou trasu, ale jde se cca 2 km od vchodu a 215 metrů pod povrch ( trasa vede rovně, ale nad námi stoupá kopec). Pokud má někdo obavu z exploze , může se domluvit, že odejde stranou.

Mapa