Go to content
Jilove-chodba.jpg

Exkurze Štola Václav (Jílové u Prahy)

Komentované prohlídky 08.06.2024 - 30.06.2024, 13:35 - 17:00

Cena:

400 Kč/200 Kč

Místo konání:

Jílové u Prahy

Adresa:

Žampach 1

Telefon:

+420 777 897 951

Region:

Posázaví

Přejít na web akce

Popis akce

Zážitková prohlídka zlatého dolu s činnou důlní technikou, ukázkou fluoreskujících minerálů i pravým výbuchem nakonec.
Během prohlídky má návštěvník možnost seznámit se s historií dolování zlata, jílovské zlaté doly patřily k nejvýznamnějším v Evropě a pochází odtud velmi pravděpodobně i zlato ze svatováclavské koruny.

V úvodní části půjdou návštěvníci odvodňovací štolou Václav, z velké části pocházející z období 18. století. Prvních 400 metrů je chodba z části nízká a ukloněná, dalších 500 metrů se jde po dřevěných můstcích 20–50 cm nad vodní hladinou. Poté, co se seznámí návštěvníci s tím, jak různé minerály vypadají pod UV lampou, svezou se i důlním vláčkem k nárazišti jámy Pepř. Zde návštěvníci uvidí technické zázemí a důlní techniku v akci. Nakonec se dostanou k perle jílovských dolů – žíle Šlojíř, kde bývala kdysi bohatá zlatá rudá a stále se zde vyskytují nevydobyté pilíře se zlatým zrudněním. Zatopené spodní části přispívají velkou měrou ke kouzlu a fotogeničnosti této části dolu. Na konci trasy je možné si zkusit štěstí a odnést si kousek zlata s sebou domů.

Prohlídka je vhodná pouze pro osoby v dobré fyzické kondici a bez pohybových a jiných omezení (NA TRASE SE POUZE CHODÍ, NELEZE SE A NEŠPLHÁ), v závěru prohlídky se dělá imitace exploze, kde je silnější tlaková vlna, samozřejmě podle přísných bezpečnostních pravidel báňské správy. Z důvodu nosnosti prken a kapacity vláčku se doporučuje vstup osobám do 110 kg, těžší osoby by měly dbát při chůzi po prknech na větší rozestupy. Těhotné ženy můžou prohlídku absolvovat maximálně do konce druhého trimestru těhotenství. Návštěvní okruh je dlouhý 4 kilometry a prohlídka trvá 2,5-3 hodiny. Ve štole je kolem 11 stupňů a místy silný průvan. (ideální jsou dvě vrstvy svrchního oblečení s dlouhým rukávem,). DŮLEŽITÉ: návštěvníci musí mít dlouhé rukávy i dlouhé kalhoty a uzavřené boty (sportovní nebo gumáky). Přilby a světla jsou k dispozici.

Do dolu je přísně zakázán vstup s domácími zvířaty a pod vlivem omamných a psychotropních látek, v prostorách dolu je zakázáno kouřit.
Osoby se sklony ke klaustrofobii či se sluchovými problémy by měly účast zvážit.

Mapa