Go to content
Ladův kraj

Buďte v obraze

Josef Lada a jeho pohádkový svět ve středních Čechách

12. 12. 2022

Kdo by neznal kocoura Mikeše či nezaměnitelné vodníky a hastrmany, kteří vzešli od pracovního stolu Josefa Lady? Připomeňte si výročí slavného českého malíře a spisovatele, a vydejte se do míst, která ho k tvorbě inspirovala.

Letos si připomínáme 135 let ode dne, kdy se Josef Lada 17. 12. 1887 narodil ve středočeských Hrusicích, a zároveň 75 let od chvíle, kdy 14. 12. 1957 tento svět opustil. Kde jinde začít putování než v srdci Ladova kraje v Hrusicích? Nabídka je pestrá, nechte se inspirovat.

Hrusice aneb kde začít putování Ladovým krajem

Hrusice, Josef Lada, Ladův kraj, Informační tabule
i
Hrusice, Josef Lada, Ladův kraj, Informační tabule
Autor: Vladimír Kiva Novotný

V Hrusicích, které jsou ideální vstupní branou do Ladova kraje, budete osobnost Josefa Lady cítit doslova na každém kroku. Nejenže tu jeho ikonické obrázky zdobí nejedno stavení, ale na nejvýznamnějších místech jsou tu také umístěny informační tabule s úryvky z Ladových knížek. Tyto úryvky se spolu s krásnými obrázky vážou k místu, kde se zrovna nacházíte.

Uvidíte mimo jiné místo, kde stával Ladův rodný dům a kde žil také černý kocour Mikeš se svými lidskými i zvířecími přáteli. Rozhodně také navštivte zdejší Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny umístěný v domě s číslem popisným 115, který Ladova rodina využívala k letním pobytům. Expozice vás provede nejen tvorbou a životem Josefa Lady, ale seznámí vás také s ilustracemi jeho dcery Aleny Ladové. Část expozice je věnována Jaroslavu Haškovi a jeho nejslavnějšímu románu Dobrý voják Švejk, kterého si bez Ladových obrázků snad ani neumíme představit. Uvidíte i Ladovu pracovnu a širokou ukázku jeho umělecké tvorby.

V Hrusicích můžete po předchozí telefonické domluvě navštívit také výstavu modelů zdejších domků a postav z Ladových obrázků od pana Josefa Jedličky, umístěná je v budově obecního úřadu. Minout byste neměli ani kostel sv. Václava s unikátním románským ústupkovým portálem z červeného pískovce a také sousední Hrusickou hospodu, vyzdobenou umělcovými obrázky. Vnitřní uspořádání stolů a výčepu je jako z doby, kdy tu Josef Lada žil.

Kraj neznámý, a přitom důvěrně známý

Cyklostezka krajem Josefa Lady
i
Cyklostezka krajem Josefa Lady
Autor: Aleš Motejl

Josef Lada čerpal inspiraci ve svém okolí. Jak se někdy říká, byl básníkem krajiny v okolí svého rodiště. I kdybyste jeli do kraje kolem Hrusic poprvé, budete mít nejspíš pocit, že všechna místa důvěrně znáte – a to z obrázků z dětství. Co Ladův kraj charakterizuje? Zalesněné kopce, stráně, řeka Sázava, vesnické kostelíky i zříceniny hradů. Jedním z nich je Hláska – zřícenina hradu Zlenice, který Josefu Ladovi doslova učaroval a stal se oblíbeným motivem jeho tvorby.

Chodil i do nedalekých Mnichovic, kde byla loni vztyčena vysoká socha kocoura Mikeše s holí a torničkou. Uvidíte ji na úpatí Šibeničního vrchu, kam dost možná Mikeš se svými kamarády Pašíkem a Bobšem chodili lyžovat a jezdit na sáňkách. Když to sněhové podmínky dovolí, v současném ski areálu Šibeniční vrch se otevírají sjezdovky pojmenované Bobeš, Mikeš a Pašík.

Kam za velrybou? V mnichovickém kostele Narození Panny Marie objevíte zajímavou kazatelnu ve tvaru velryby.

Malebnost Ladova kraje přímo vybízí k toulání a objevování scén, které malíř a spisovatel navždy zachytil ve svých dílech. Všechny svazkové obce a zajímavá místa v regionu spojuje okružní stezka Krajem Josefa Lady, značená červeným květem. Cyklistický okruh je dlouhý více než 75 km a uspokojí zejména zdatnější cyklisty, ovšem některé jeho úseky zvládnou projet i rodiny s menšími dětmi. Po vrstevnici se jede například Voděradskými bučinami.

Stezka vás dovede do Kamenice se dvěma zámky, do malebné Klokočné s krásnou návsí, či do obce Lensedly s rázovitými venkovskými staveními. Kromě samotných Hrusic a Mnichovic neminete ani Ondřejovhvězdárnou, město přírody a historie Říčany, Senohraby s již zmíněnou Hláskou anebo Velké Popovicepivovarem, který tu nechal založit už roku 1874 baron František Ringhoffer.

Po stopách tohoto významného průmyslníka 19. století, který měl na zdejší kulturu i vzhled krajiny velký vliv, se vydejte po 20 km dlouhé stezce Krajinou barona Ringhoffera. Začíná v Mirošovicích, končí v Kamenici, a cestou si můžete udělat zastávku hned u 10 informačních panelů.

Oblíbená je Mikešova cesta dlouhá 20 km s 12 zastaveními, které jsou doplněné tabulemi s úryvky z Ladovy knížky o kocourkovi Mikešovi. Tabule s krásnými obrázky se vztahují k místům, kde Mikeš prožíval svá dobrodružství.

Kousek za Říčany objevíte ovocný sad s altánem, ohništěm a informačními panely spojenými s Josefem Ladou – toto pěkné zákoutí místní nazývají Ladova ves. Děti potěší dřevěný čert, tabule s různými úkoly i tunel z proutí. Ladova ves leží na cyklostezce Do Prahy na kole – jedné z mnoha cyklostezek a cyklotras, které tu tvoří hustou síť.

Už jste naladěni na Josefa Ladu? Kraj plný výletních možností vás jistě nezklame.

Šibeniční vrch
i
Šibeniční vrch
Autor: Marcela Zenkl

Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat