Go to content
Řetízková šatna v hornickém skanzenu Mayrau

Inspirace

Hornictví ve středních Čechách ještě neskončilo

25. 8. 2024

Hornictví neboli dobývání nerostných surovin má v České republice dlouhou historii. Ve středověku se těžilo především zlato, stříbro nebo cín. V posledních dekádách bylo hlavním těžebním nerostem uhlí.

V souvislosti s hornictvím u nás vyrostly obrovské průmyslové areály a těžební věže, které dodnes přitahují pozornost. Mnoho z nich čeká demolice a úplný zánik, ale pro některé se ještě využití našlo, byť trochu jiné, než původní stavitelé zamýšleli.

Uranový důl Bytíz
i
Strojovna a těžní věž
Autor: Hornické muzeum Příbram

Hornické muzeum Příbram

Patří k největším a zároveň nejstarším muzeím v České republice. Na poli hornických muzeí se pak řadí mezi ty nejvýznamnější v celé Evropě. Založeno bylo již v roce 1886 a k dnešnímu dni jsou zde zpřístupněny 3 prohlídkové areály: Ševčinský důl, důl Anna a důl Vojtěch. V těchto dolech se seznámíte s historii zdejšího hornictví, svezete se důlními vláčky nebo absolvujete dobrodružnou prohlídku v podzemí. Zajímavostí a velkým lákadlem je také možnost sběru mineralogicko-geologických vzorků na nedalekém odvalu nebo ukázka kovářských prací v kovárně dolu Vojtěch. K nejvzácnějším exponátům muzea patří státem chráněné technické památky, kterými jsou dva parní těžní stroje z roku 1889 a 1914 a obří vodní kolo sloužící k čerpání důlních vod, jediné na území České republiky.

České muzeum stříbra
i
Návštěva stříbrného dolu
Autor: České muzeum stříbra

Středověký důl v Kutné Hoře

Byl objeven teprve nedávno, v roce 1967 při hydrogeologickém průzkumu historického jádra města. Průzkumy prokázaly, že se jedná o dokonale zachovanou středověkou odvodňovací štolu, raženou od 14. až do počátku 16. stol. Horníci zde pracovali ručně, pouze za pomoci hornických kladívek. Známky jejich práce jsou dodnes patrny na mnoha místech, včetně drobných výklenků, kam si vkládali hornické kahany. Zavítat do tohoto dolu můžete i vy, v rámci návštěvy Českého muzea stříbra. Při prohlídce budete oděni do plátěné bílé haleny tzv. perkeltě a jako správní horníci vyfasujete také helmu a svítilnu. Chcete-li se dozvědět vše o zdejším stříbrném bohatství ještě dříve, než se vypravíte do dolů pod městem, absolvujte okruh pojmenovaný Město stříbra, ve kterém je přiblížen vznik a vývoj města.

Chrustenická šachta

Chrustenická šachta sice byla z větší části zatopena vodou, ovšem několik stovek nezatopených metrů chodeb je zpřístupněno návštěvníkům. Vedle mnoha vystavených exponátů se můžete těšit na několik funkčních těžebních strojů, které je možné vidět v provozu. Exkurze je okořeněna jízdou důlním vlakem.

Hornický skanzen Mayrau
i
Hornický skanzen Mayrau
Autor: Sládečkovo vlastivědné muzeum

Hornický skanzen Mayrau

Významnou technickou památku najdete v obci Vinařice. Na Kladensku se jedná o jediný dochovaný a veřejnosti přístupný areál svého druhu. Důl byl nafárán v roce 1877 a jméno dostal po Kajetánu Mayerovi, předsedovi správní rady. Těžilo se zde dlouhých 120 let, přičemž bylo vyfáráno 34 milionu tun uhlí. Připravte se na prohlídku historického areálu s dochovanými těžebními stroji a řetízkovými šatnami. Nechybí ani ukázka dobývání uhlí na simulovaném důlním pracovišti. Prohlídky se odehrávají v modelu tzv. posledního pracovního dne, což znamená, že je zde zachován stav, jako kdyby horníci právě odešli ze směny. Absolvujte trasu horníka před jízdou do podzemního dolu, projděte cechovnou, řetízkovými šatnami, koupelemi až k jámovým budovám dolu. Celý areál je přístupný pouze za doprovodu průvodců, z nichž velkou část tvoří bývalí horníci.

Jílovské zlaté doly

S kovem nejcennějším je v našich končinách spojováno okolí Jílového u Prahy. Tamější doly jsou dokonce označovány za pokladnici českých králů. V místním dole Pepř v současné době vzniká podzemní via ferrata. V rámci exkurze shlédnete žílu s fluoreskující wolframovou rudou, technické zázemí dolu i krátký film o dobývání zlata. Chcete-li se o těžbě zlata dozvědět více nad zemským povrchem, projděte si naučnou stezku Jílovské zlaté doly nebo se 14. září zúčastněte akce Setkání hornických měst a obcí.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články