Go to content
Filmová místa Gump II

Inspirace

Filmová turistika ve středních Čechách: Po stopách Gumpa I a II

3. 7. 2024

Máte doma psího kamaráda, se kterým je váš život veselejší? Udělejte radost jemu i sobě a vyrazte spolu na některou z našich originálních procházek. Zavedou vás na místa, kde se natáčely oblíbené filmy o pejskovi Gumpovi. Těšit se můžete na krásnou krajinu, zajímavá zastavení i psí rekordy.

Gump - jsme dvojka
i
Z filmu Gump – jsme dvojka
Autor: Kristýna Zunová

Milešov a nejznámější lokace filmu Gump

Vzpomínáte si na místo, kde má ajťák Oříšek v podání Richarda Krajča zaparkovanou svou „skleněno-betonovou boudu“? Romantická krajina nad přehradou se nachází v obci Milešov. Ta zahrnuje několik menších vesniček, z nichž některé sahají až po vodu. Konkrétní plácek, kde karavan stojí, prozradit nesmíme, protože se jedná o soukromý pozemek. V okolí Milešova a vodní nádrže Orlík však najdete hned několik míst, kam stojí za to vyrazit na procházku s vlastním pejskem: 

Rozhledna Milada

Tato 30 metrů vysoká rozhledna se tyčí pod vrcholem kopce Krchov. Pozorovat z ní lze Orlickou přehradu, Kamýk, Brdy, Prahu a za dobré viditelnosti i Šumavu. K rozhledně dojdete z vesničky Přední Chlum. 

Betonová hráz Orlíku

Když už tu budete, byla by škoda vynechat procházku na hráz vodní nádrže Orlík. Je to největší betonová hráz v ČR – 90 metrů vysoká a 60 metrů široká. Pohled z ní do okolí a dolů je opravdu monumentální. 

Maková hora s barokním kostelem

Od hráze po žluté a pak červené turistické značce dokráčíte k Makové Hoře, poutnímu místu a zároveň nejvyššímu vrcholu Benešovské pahorkatiny. Stojí tu poutní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. Na cestu dlouhou asi 6 km si s sebou vezměte svačinu a pejskovi přibalte vodu.

Rozhledna Velký Blaník
i
Rozhledna Velký Blaník
Autor: Středočeská centrála cestovního ruchu

Louňovice pod Blaníkem: 3 rekordy na jednom místě

✓ Největší psí průvod v české historii. ✓ Největší scéna filmu Gump 2. ✓ A také rekord v počtu psů v českém filmu. Všechno tohle se odehrálo v Louňovicích, odkud 10. září 2023 v rámci posledního natáčecího dne vyrazilo přes 10 000 lidí a několik tisíc pejsků směrem na nedaleký vrch Velký Blaník.  

Ve stejné lokaci se natáčela také první scéna, kdy jde Bolek Polívka alias Béďa na Blaník s Gumpem a na vyhlídce se dívá do dáli

Pokud se rozhodnete s pejskem na Blaník vyrazit i vy, čeká vás z Louňovic přibližně 2,5 km dlouhá procházka. Odměnou vám budou výhledy z rozhledny Velký Blaník. A kdybyste měli chuť zdolat ještě nějaký ten kilometr a dozvědět se přitom něco zajímavého, vypravte se spolu s pejskem na naučnou stezku S rytířem na Blaník. Přečtete si hodně o místní historii, fauně, flóře nebo třeba geologii. 

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské
i
Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské
Autor: MCU média, Libor Sváček

Město Velvary poznáte z filmu Gump I i II 

Povědomý vám na 100 % přijde především kostel sv. Kateřiny Alexandrijské za hlavním náměstím, kde probíhá filmový pohřeb. Ve filmu Gump I se objevily i další části obce, ty už ale nejsou tak dobře rozpoznatelné: 

  • ul. Chržínská 32: Majitelka psí množírny přenáší v bedně Konvalinku, ta jí ale utíká.
  • ul. Na Průhoně: Pes Max dovádí Gumpa ke své majitelce. Ta zjišťuje, že Gump potřebuje ošetřit ránu a odváží ho autem k veterináři.
  • náměstí Krále Vladislava: Béďa, zvaný Kozí Bobek, hledá psa Gumpa. Právě přichází na náměstíčko, kde spatří klavír.
  • křižovatka ul. Slánská a Hradební: Béďa hledá Gumpa. Právě se chystá vyvěsit jeho obrázek, který namalovala Veronika.
  • ul. Slánská 198: Béďa chce sundat vystrašené a mňoukající kotě ze střechy, přináší si žebřík.
  • ul. Na Průhoně 469: Béďa se dozvěděl, že Gump by mohl být u Káti. Proto se k ní vypravil. Na místo ho přivezl farář, u něhož v kostele hraje Béďa na varhany.

Kdybyste se chtěli po Velvarech a okolí projít s pejskem, zamiřte z náměstí Krále Vladislava „po žluté“ ke kapli Nejsvětější Trojice a pak na blízkou vyhlídku Radovič.

Filmová místa Gump II
i
Bolek Polívka, Richard Krajčo a pes Gump
Autor: Kristýna Zunová

Gumpova cesta přes Slané a Podlešín

I ve Slaném se odehrálo několik dojemných psích scén. Třeba ta na Masarykově náměstí, kde Béďa hledá Gumpa a zrovna vylepuje jeho kresbu s prosbou o nalezení. Pod Velvarskou bránou si pak Gump najde nového společníka Maxe pro svou další cestu. Gump a Max se ve Slaném objeví ještě jednou, když spolu pobíhají nočním městem.

V Podlešíně se natáčelo hotové psí drama – Gumpova nedobrovolná cesta nákladním vlakem. Na jednom ze záběrů je vidět železniční viadukt, přes který Gump přejíždí. Diváci mohou poznat i nádraží Podlešín. Kolem něj Gump běží potom, co přeběhne koleje. Na tom samém nádraží pak vystupuje Béďa, který se vydal hledat svého čtyřnohého společníka.

Filmové lokality ve Slaném a Podlešíně můžete poznat během jediného dne. Ze Slaného do Podlešína se svým pejskem pohodlně dojdete cestou mezi poli, a to okolo vesničky Blahotice.

A jaké další filmové lokality můžete navštívit? 

  • Tursko tady jistě poznáte kostel, který se objevil hned na začátku filmu Gump II.
  • Třebušice kde Béďa prochází kolem železničního přejezdu.
  • Brandýsek – Vrapice – kde jde Béďa po silnici kolem dřívějšího pivovaru.
  • Noutonice – lokace, kde se odehrává pohřeb. Jistě poznáte i hřbitov, na který se se psem nesmí.

Ve středních Čechách na vás a vašeho chlupáče čekají desítky zajímavých míst. Mrkněte se na další tipy, kam vyrazit na výlet se psem.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články