Go to content
Z natáčení: Technické památky českých zemí

Inspirace

Film v srdci Čech: Místa, která ožívají na stříbrném plátně

20. 11. 2024

Střední Čechy jsou nejen největším a nejlidnatějším krajem v Česku, ale i oblíbenou filmovou destinací, která poskytuje ideální kulisy pro filmové příběhy.

V posledních letech zde vznikly filmy, jež zaujaly nejen filmové kritiky, ale i širokou veřejnost. Některé z nich se realizovaly díky podpoře naší regionální filmové kanceláře. Pojďme se podívat alespoň na některé z nich.

Stránovský viadukt
i
Stránovský viadukt
Autor: Dan Řežábek

Utopie neukráceného života

Zajímá vás, jaké by to bylo zálohovat svůj vlastní život? Touto myšlenkou se zaobírali i tvůrci filmu Bod obnovy. Vytvořili vizi světa roku 2041, v němž moderní technologie umožňují zálohovat nejen data, ale i vzpomínky a celý život. Po tragické smrti může člověk díky vytvořeným „bodům obnovy“ znovu ožít.

Lokace byly ve filmu digitálně upraveny tak, aby vytvořily dokonalou iluzi futuristického světa. Zatímco většina pražských míst prošla výraznými úpravami, lokace ve středních Čechách zůstaly téměř nezměněné. Ve filmu zahlédnete nejen Stránovský viadukt s kostelem sv. Jiří v Krnsku, ale také fotovoltaickou elektrárnu ve Vepřeku anebo Dolský mlýn u Lichocevsi nedaleko zříceniny hradu Okoř.

Bod obnovy si získal nejen diváckou pozornost, ale i prestižní ocenění na Českých lvech, kde si odnesl pět ocenění za nejlepší kameru, střih, zvuk, scénografii a také cenu filmových fanoušků.

Věděli jste, že soška Českého lva se vyrábí v renomované sklárně Rückl v Nižboru, která je známá mistrovskou ruční výrobou českého křišťálu? Tajemství sklářského řemesla můžete obdivovat během prohlídek sklárny, kde nahlédnete do samotného procesu tvorby. Pokud jste odvážní, sami si vyzkoušejte foukání skla do píšťaly nebo broušení vlastního motivu na skleničku.

Film Úsvit
i
Z filmu Úsvit, v hlavní roli Eliška Křenková
Autor: ©Bontonfilm

Industriální krásy Úsvitu

Posviťme si na téma, které není pro česko-slovenskou kinematografii zcela běžné – industriální rozvoj Slovenska během první republiky. Do předhůří Tater, do města Svit, přijíždí ředitel zlínské továrny Alois Haupt se svou manželkou Helenou, aby vedl výstavbu nové průmyslové továrny pod Tatrami. Při práci na staveništi je však objeveno dítě s hermafroditickými znaky, což vyděsí nejen těhotnou lékařku Helenu, ale i celé město.

Pro vytvoření autentické atmosféry 30. let minulého století byly klíčové filmové lokace. Film vznikal ve spolupráci se středočeskou filmovou kanceláří. Ta zajistila pronájmy prostor pro natáčení Baťových závodů ve Zlíně. Baťovské město, které je v Úsvitu zobrazeno, bylo vytvořeno kombinací skutečných záběrů, detailních dekorací a modelu města v poměru 1:7, umístěného v prostorách ČKD Slaný. Natáčelo se i dobových kulisách Beniesovy vily v Lysé nad Labem.

Tvůrci filmu oslovili s nabídkou spolupráce i další osobnosti světové filmové tvorby. Na filmu se tak podílel i hudební skladatel Simon Gott (Joker či seriál Černobyl), koloristka Natasha Leonnet (La La Land, Spider-Man: Into The Spider-Verse) či designérka Desi Moore (Tár, Hra o trůny, Mad Men, Ženy sobě).

Mašínův statek
i
Památník tří odbojů
Autor: David Vančisin

Filmová místa příběhu bratří Mašínů

Bratři se věnují kontroverznímu příběhu bratří Mašínů, kteří se rozhodli reagovat na vyhlášený třídní boj. Zorganizují odbojovou síť, která bojuje proti vnitřnímu nepříteli. Celá země je považuje za zločince, které je třeba pochytat a odsoudit k trestu smrti. Nejen je, ale i jejich matku a handicapovanou sestru. Začíná se hon na ozbrojenou skupinu, která ví, že jedinou šancí na osvobození republiky od totality je prchnout do zahraničí a osvobodit ji spolu s americkou armádou.

Pokud jste film viděli a máte zájem prozkoumat místa, kde se příběh odehrával, rádi vám je prozradíme. Filmová kancelář se velmi úzce podílela na výběru lokací, spolupráci s příspěvkovými organizacemi, jednáním se starosty a zajištěním záborů ve středních Čechách. Natáčelo se na mnoha místech –  záběry z prádelny, policejní stanice, restaurace, nábřeží a věznice se natáčely ve Zlonicích na Kladensku. Filmaři využili i místní zámek a mlýn Štěpánků. Dalšími lokacemi bylo bývalé zdymadlo Hadík u Mělníka či lesy v okolí Jevan. Ty můžete prozkoumat třeba cestou po naučné stezce Voděradské bučiny.

Snímek Bratři získal cenu Českého lva za nejlepší film roku 2023 a reprezentoval českou kinematografii na Oscarech v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Kromě toho, že snímek naleznete hned na několika streamovacích platformách, můžete zavítat i do Mašínova statku – Památníku tří odbojů, který připomíná osudy rodiny Mašínových a jejich odhodlání bojovat za svobodu v průběhu tří historických odbojů.

Režisérem snímku je Tomáš Mašín, vzdálený příbuzný rodiny Mašínových, což činí tento projekt velmi osobním. Režisér se snažil přenést na plátno tento složitý a značně bolestivý příběh, ať s ním již divák souhlasí, či ne.

Vlny - filmové lokace
i
Z filmu Vlny režiséra Jiřího Mádla
Autor: ©Dawson Films

Na vlnách československého rozhlasu

Hlavní komunikační prostředek, který spojoval zemi a její obyvatele v těžkých časech –Vlny jsou věnované osudům novinářů zahraniční redakce Československého rozhlasu, kteří se v 60. letech rozhodli přinášet svým posluchačům objektivní informace za každou cenu. Děj se odehrává v období, kdy se země nachází na prahu přelomových událostí, přičemž nikdo netuší, že se blíží invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Ze středočeských lokací se na plátně objevil areál bývalého motelu a autocampingu Konopiště, který poskytl dokonalé kulisy pro zobrazení doby a atmosféry konce 60. let. Na Konopišti můžete navštívit slavný zámek s expozicí věnovanou Františku Ferdinandovi d’Este, prohlédnout si rozlehlý park s Růžovou zahradou a medvědáriem. Milovníci aktivního odpočinku si mohou užít golfové hřiště, procházky či cyklotrasy v okolí.

Snímek byl vybrán Českou filmovou a televizní akademií jako český zástupce v kategorii nejlepší cizojazyčný film pro prestižní cenu Oscar. Promění režisér a herec Jiří Mádl v pondělí 3. března 2025 prestižní nominaci?

Amerikánka
i
Z filmu Amerikánka
Autor: ©Bioscop

O holce, kterou opustí maminka: Amerikánka

Příběh z období normalizace, nezvykle zalitý do barevného tónu, vyprávěný z dětské perspektivy plné ruchů, vzruchů a neutuchajícího odhodlání splnit si životní sen. Příběh dívky, kterou nedostali a která se nevzdala je surovým vyprávěním o životních zvratech. Amerikánka zosobňuje mrazivý příběh ženy odhodlané vzdorovat nesnázím krutého osudu, a to od malé dívenky po dospělou ženu.

Na plátně se promítne nejen život hlavní představitelky, ale i několik veřejnosti nepřístupných lokalit ve středních Čechách. Nejsložitější úkol regionální filmové kanceláře byl najít filmovou lokaci se železniční kolejí před zámkem. Po dlouhém hledání byl nakonec zvolen zámek Bezno. Úspěchem bylo i vyjednání povolení pro přesun kolejí a zajištění drezíny, kterých je v republice jen pár. Areál ČKD Slaný si ve filmu zahrál jako improvizované studio.

Režisér Viktor Tauš napsal Amerikánku podle skutečné postavy své kamarádky Zdeny Vrbové. Seznámili se v 90. letech, když oba žili na ulici. Zdena se živila prostitucí, Viktor se potýkal se závislostí na heroinu. Oba se nakonec z těžké životní situace dostali, a jejich příběh inspiroval tento silný film.

 

Doufáme, že jsme vás alespoň trochu nalákali na některé z těchto působivých snímků a zároveň vám přiblížili činorodou práci Střední Čechy filmové kanceláře. Nechte se při sledování těchto filmů unášet nejen jejich uměleckou atmosférou, ale i krásou středočeských památek, které se mohou stát kulisou pro nejeden životní příběh.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Kolín, advent

Až se stromy rozzáří aneb Advent ve středních Čechách

V nejtemnějším období roku se najednou rozzáří okna domů i celá města, ulicemi se šíří vůně svařeného vína a cukroví, na náměstích už se chystají vánoční stromy. Advent se prostě nezadržitelně blíží. Pojďte s námi načerpat trochu vánoční atmosféry a užít si Středočeský advent. Zážitků se po celém kraji nabízí plno, pro inspiraci vám přinášíme několik tipů.

Prozkoumat