Go to content
Koncert vážné hudby

Buďte v obraze

Dvořákův festival a cestování mistrem inspirované

27. 4. 2022

K létu patří hudba a hudební festivaly. Prožijte i letošní léto s hudbou – a to klidně už od května do září. Začíná totiž 66. Dvořákův festival. Koncerty se uskuteční na mnoha místech naší země, střední Čechy nevyjímaje. Ostatně kde jinde si koncerty vychutnat lépe než v místech, která měl mistr prochozená jako své boty? Nalaďte se!

Dvořákův festival do svého 66. ročníku letos vstoupí zahajovacím koncertem na zámku v Lánech již 1. května. Další koncerty se na mnoha krásných místech budou odehrávat až do 8. září. Kulturní zážitek lze spojit i s tím cestovatelským a poznávacím. Doprovodným prvkem festivalu je totiž Dvořákův cestovní pas, který každý účastník dostane k zakoupené vstupence. Pas obsahuje kupóny na zvýhodněné vstupy do řady zajímavých míst, muzeí, galerií, divadel, hradů, zámků a dalších turistických atrakcí. Jeho platnost je prodloužena až do konce září.

Program ve středních Čechách:

1. 5. od 18 hod – Zámek Lányzahajovací koncert věnovaný k životnímu jubileu mistra Ivana Ženatého

7. 5. od 17 hod– Kostelec na Černými lesyForestovo komorní pěvecké sdružení bylo založeno roku 1975. Od roku 2009 je vedeno sbormistrem Jaroslavem Brychem. Básně Jana Skácela přednese herec Jan Šťastný.

12. 5. od 19 hod – Mladá BoleslavKouzlo sopránového hlasu. Hvězdnou sopranistku Terezu Mátlovou doprovodí pražské komorní kvarteto Ensemble Martinů. 

1. 6. od 18 hod – ZloniceNalaďte se na muzikálový večer s famózními zpěváky jakou jsou Tereza Mátlová a Radim Schwab.
 
3. 6. od 19 hod – MnichoviceVystoupí komorní soubor La Tromba, jehož hlavním cílem je interpretace barokních koncertů pro trubku a smyčce.

Další program a podrobnosti najdete na oficiálních stránkách festivalu.

Antonín Dvořák
i
Socha Antonína Dvořáka u rodného domu v Nelahozevsi
Autor: Good Agency s. r. o.

Kam dal v géniových šlépějích?

Co takhle jít se procházet jako Antonín Dvořák? Mistr přiměřeně dlouhé procházky miloval. Že by právě na nich čerpal inspiraci ke své tvorbě? Nechte jeho hudbu, ať vám zní v uších, a vydejte se do středních Čech do míst, která měl prochozená křížem krážem.

Loni v září uplynulo 180 let od chvíle, kdy se Antonín Dvořák narodil ve středočeské Nelahozevsi. Na dohled od renesančního zámku můžete navštívit Dvořákův památník v jeho rodném domě. V protějším kostele sv. Ondřeje malý Antonín odehrál své první houslové sólo. K příbuzným do Kralup chodíval podél Vltavy. Značená cesta je dlouhá asi 3 km a dá se protáhnout až do Veltrus. Tam si v dětství Dvořák hrával v parku a v dospělosti na místním zámku koncertoval.

Na vyučení řezníkem otec Dvořáka poslal do Zlonic, kde mistr našel skvělého učitele a ve spolupráci s ním složil svou první skladbu. Ve Zlonicích i v okolních vesnicích Dvořák hrával v kostele a na místních zábavách. Dnes sídlí ve Zlonicích jeho Památník.

Letní měsíce Dvořák trávil ve Vysoké u Příbrami a v okolní přírodě: v té se si budete připadat skoro jako v Rusalce! Mistr chodíval na dlouhé procházky, poslouchal zpěv ptáků a užíval si atmosféru hlubokých lesů a luk, kde mohly tančit vodní žínky ze slavné opery, která právě tady vznikala. Od Dvořákova památníku vede modře značená trasa k Rusalčinu jezírku. Se svými sousedy Dvořák také často a rád chodíval na nedalekou Svatou Horu.


Podobné články