Go to content
Junior park v areálu Monínec v létě

Buďte v obraze

Oslavte Mezinárodní den dětí ve středních Čechách

24. 5. 2022

Mezinárodní den dětí, který se slaví vždy 1. června, letos připadá na středu. A právě proto si ty letošní můžete užít rovnou o dvou víkendech!

Naplánujte si cestu s dětmi do středních Čech jak o víkendu 28.-29., tak i 4.-5. května. Připravili jsme si pro vás pořádnou dávku inspirace a zaručujeme, že se rozhodně nudit nebudete!

Co o víkendu 28.-29. května?

Dětská prohlídka na zámku Loučeň, knížecí tabule v zámecké jídelně
i
Zámek Loučeň
Autor: Veronika Zelendová

Stačí si jen vybrat, kde (a kdy) letošní dětský den strávíte. Cítíte blížící se léto a rádi byste se na něj naladili už teď při prohlídkách zámků? Každou sobotu a neděli se na zámku v Nelahozevsi pořádají od 14 hodin dětské prohlídky. Včetně výtvarných dílniček trvají přibližně 90 minut.

Tento víkend si den dětí užijete v Levandulovém údolí, ať už na Pohádkové stezce pro rodiny s dětmi anebo na Májové stezce pro milovníky tradic a zvyků. Připraveny jsou řemeslné dílny pro malé i velké, hledání pokladu, lov dušiček a mnoho dalšího.

Od pátku do neděle probíhá letošní největší výstava železničních modelů a modelových kolejišť v České republice v Pečkách. V rámci akce se můžete těšit i na dětskou pouť, ostrov her s hlavolamy, prohlídku otevřené vodárny, ukázku techniky v místní hasičárně, divadelní představení a večerní koncert. Mezi jednotlivými stanovišti vás navíc sveze vláček Poděbradka.

V sobotu vyvrcholí dětským dnem Evropský šampionát v lovu kaprů s Jakubem Vágnerem, který již od 23. května probíhá na jezera Katlov u Zbraslavic, jako jediný šampionát svého druhu v celé Evropě. Součástí dětského dne bude i rybářská školička, kde se děti přiučí rybářskému řemeslu od těch nejpovolanějších. A celý den zakončí koncertem Anny K.

Chcete si dát trochu do těla, dozvědět se spoustu zajímavých informací a pokochat se pohledem do krajiny, ve které svá dobrodružství prožíval kocour Mikeš? V sobotu se vydejte na 15. ročník pochodu Cestou kocoura Mikeše a na minipochod obcí Pohádkové Hrusice. Je jen na vás, jestli se na trasu dlouhou 20 km lemovanou informačními panely, vydáte jako správní poutníci po svých a s ranečkem nebo na kole.

Ve stejný den se po delší odmlce uskuteční také Sraz veteránů na boleslavském zámku. V bohatém doprovodném programu si na své přijdou i děti. Anebo se vydejte na den dětí Z království do království v Poděbradech, který bude plný úkolů a chybět na něm nebude ani skákací hrad, malování na obličej či výtvarná a další stanoviště. Ve městě Slaný se uskuteční Adamova cesta do Středověkého města – akční vycházka pro děti od šesti let, která dětem zpestří poznávání historie města.

Pokračování? Hned další den! V neděli 29. května se vydejte třeba do Geoparku Říčany, kde se opět – tak jako ve vybraných datech od dubna do října – uskuteční geoodpoledne plné aktivit a zábavy od hledání zkamenělin a rýžování pravých českých granátků, přes lovení nosorožce či hmyzu po zkoumání jeskynního systému. V Říčanech na hradě proběhne Rodinné středověké odpoledne, při kterém si zájemci budou moci vyrobit vlastní pečeť a vyzkoušet si, jak se ve středověkém hradu kdysi žilo.

Máte rádi historii? Vyrazte do Velvar, kde se slaví výročí 540 let od povýšení na královské město českým králem Vladislavem II. Jagellonským.

Přímo na středu 1. června se chystá Den dětí s VZP v Aquapalace Praha a také Den dětí na Konopišti, pojmenovaný Za pokladem královny Žofie. Ve sklenících a v Růžové zahradě je připraven zábavný program, zajímavosti ze světa rostlin, kvízové otázky i ukázky dravců.

Kam o víkendu 4.-5. června?

Škoda muzeum
i
Škoda muzeum Mladá Boleslav
Autor: Veronika Zelendová

Další „dětský víkend“ se ponese v duchu různých dopravních prostředků. Třeba traktorů. O tomto víkendu se totiž uskuteční Pradědečkův traktor, oblíbená akce Národního zemědělského muzeaČáslavi. Uvidíte zemědělské stroje v pohybu, užijete si komentované prohlídky strojů a kdo má řidičské oprávnění, může si klidně jízdu historickým traktorem vyzkoušet.

Máte radši auta? Tak se vypravte se na Dětský den se Škoda Auto ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi. Celodenní program nabídne i footbag freestylové vystoupení Honzy Webera, který bude celým programem provázet. Součástí budou také komentované prohlídky muzea a koncert bejbypankové kapely Kašpárek v rohlíku.

Je libo jízdu vlakem? Užijte si jízdu soupravou legendárního rychlíku Ostravan z Prahy do Lužné u Rakovníka. Jízdenka zároveň platí jako vstupenka do tamějšího železničního muzea, kde bude probíhat doprovodná akce Rodinný den.

A teď trochu z jiného soudku! V sobotu můžete vyrazit také do bývalého pivovaru v Nižboru u Berouna, kde se bude slavnostně otevírat expozice skřítků Skřítečkov. Vypravte se do snového světa skřítků, které v srdci krásné přírody u řeky Berounky vytvořila umělkyně Jana Kotherová.

Užijte si Mini festival sportu v Dobřichovicích, který potěší třeba ty, kteří si chtějí prověřit své gymnastické dovednosti. Na akci Bělá Market v Bělé pod Bezdězem zase na děti čeká stezka plná úkolů, skákací hrad, řetězové kolo, divadélka a mnoho dalšího.

V neděli 5. června lze v oslavách dne dětí pokračovat například na Dni dětí mezi zvířátky v Zooparku Zelčín. Chybět na něm nebude ani oblíbené malování na obličej, vystoupení dua Míša a Niky, křest klokánků či odpolední řádění v hradu. Ve stejný sen se můžete vydat také do skanzenu v Kouřimi, kde se slaví letnice – zapomenutá slavnost, kterou nikde jinde neuvidíte.

Akcí vhodných k oslavě dne dětí se letos ve středních Čechách koná opravdu hodně. Už jste si vybrali tu vaši?

Chameleon v Zooparku Zájezd
i
Zoopark Zájezd
Autor: Zoopark Zájezd

Podobné články