Neposedné nohy turistovy že by našly trasu, které se jen tak nenabaží? Nebo přesněji, kterou jen tak za pár hodin neprojdou? Ano! Dálková trasa napříč Českou republikou od severu k jihu, která protíná i celé střední Čechy, je tu. Důkladně prozkoumaná, zmapovaná a těšící se na vás. Poznejte Stezku středozemím, která je součástí projektu Via Czechia.
Přestože v naší republice existuje kolem 40 000 km turistických značených tras pro pěší, cyklisty i lyžaře, národní a opravdu dlouhá promyšlená trasa procházející celou zemí dosud chyběla. Proto vznikla Via Czechia – důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém dálkových tras v České republice. Celkem čtyři trasy jsou vyznačeny samostatně nejen pro pěší turistiku, ale také pro cykloturistiku a dokonce i zimní turistiku na lyžích. Všechny dohromady mají přes 7 000 km.
Severní a Jižní stezku, takřka kopírující severní a jižní hranici země, nově spojuje Stezka středozemím. Její základní pěší varianta měří 569 km a je rozdělena na 27 logických úseků dlouhých 20-25 km s cílovými body dobře dostupnými veřejnou dopravou. Je jen na vás, jestli se vydáte na několikadenní putování anebo postupně na jednotlivé výlety. Důležité je cestu si užít. V čem je krásná? Kromě toho, že pěší putování krásně čistí hlavu a přivádí na nové svěží myšlenky, nabízí jedinečnou příležitost k poznávání všech krás naší země. I Stezka středozemím byla pečlivě naplánována tak, aby vás o žádnou důležitou zajímavost neochudila, budete-li se jí držet.
Kudy? Tudy!
Do středních Čech stezka pomalu vplouvá na Kokořínsku. Vstupuje do Kokořínského dolu a dál pokračuje směrem na Mělník. Pokocháte se malebnou přírodou plnou romantických skal, tajuplných roklí, jezírek a vesniček s lidovou architekturou, kterými je Kokořínsko proslulé.
Další středočeský úsek stezky vás provede dolním Povltavím. Od břehů Vltavy se budete vzdalovat spíše výjimečně, a to za zajímavostmi a jedinečnými vyhlídkami. Nebudete ochuzeni o historické zdymadlo Hořín ani o putování po části poutní cesty Blaník-Říp vedoucí na symbol české národní historie. Vynechat Veltrusy s rozlehlým zámeckým parkem či Nelahozeves spojenou s renesančním zámkem a Antonínem Dvořákem by byl hřích.
Cesta je dlouhá, ale je cíl
Po projití Prahou si užijete střední Povltaví, Zvolskou homoli a krásné vyhlídky na Vltavu, třeba i z jedinečných Albertových skal. Dost možná se při putování trochu zapotíte, ale výhled stojí za to! Kromě toho úsek vede symbolicky po stopách Keltů a také vorařů, kteří místy současné stezky putovali z Prahy zpět do jižních Čech poté, co odvedli těžkou práci. Mimochodem tradiční voroplavba na Vltavě bude dost možná zapsána na seznam UNESCO, držme jí palce!
V dalších etapách si užijete úsek vedoucí řídce osídlenou krajinou Toulavy, málo navštěvovanou oblastí plnou drobných památek a zajímavostí. Zastavit se můžete ve skanzenu ve Vysokém Chlumci anebo třeba v areálu Monínec v oblasti zvané Česká Sibiř.
Celá Stezka středozemím je pečlivě zanesená do portálu mapy.cz včetně informací o náročnosti, převýšení, studánkách, pramenech a možnostech ubytování či občerstvení. Navazuje na dlouhou českou tradici pěší turistiky a nemá u nás obdoby. Obujte pevné boty, seberte odvahu a běžte!