Go to content
Výhledy z Cesty středozemím

Buďte v obraze

Cesta středozemím: dálkové středočeské pěší putování

7. 3. 2022

Neposedné nohy turistovy že by našly trasu, které se jen tak nenabaží? Nebo přesněji, kterou jen tak za pár hodin neprojdou? Ano! Dálková trasa napříč Českou republikou od severu k jihu, která protíná i celé střední Čechy, je tu. Důkladně prozkoumaná, zmapovaná a těšící se na vás. Poznejte Stezku středozemím, která je součástí projektu Via Czechia.

Přestože v naší republice existuje kolem 40 000 km turistických značených tras pro pěší, cyklisty i lyžaře, národní a opravdu dlouhá promyšlená trasa procházející celou zemí dosud chyběla. Proto vznikla Via Czechia – důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém dálkových tras v České republice. Celkem čtyři trasy jsou vyznačeny samostatně nejen pro pěší turistiku, ale také pro cykloturistiku a dokonce i zimní turistiku na lyžích. Všechny dohromady mají přes 7 000 km.

Severní a Jižní stezku, takřka kopírující severní a jižní hranici země, nově spojuje Stezka středozemím. Její základní pěší varianta měří 569 km a je rozdělena na 27 logických úseků dlouhých 20-25 km s cílovými body dobře dostupnými veřejnou dopravou. Je jen na vás, jestli se vydáte na několikadenní putování anebo postupně na jednotlivé výlety. Důležité je cestu si užít. V čem je krásná? Kromě toho, že pěší putování krásně čistí hlavu a přivádí na nové svěží myšlenky, nabízí jedinečnou příležitost k poznávání všech krás naší země. I Stezka středozemím byla pečlivě naplánována tak, aby vás o žádnou důležitou zajímavost neochudila, budete-li se jí držet.

Kudy? Tudy!

Do středních Čech stezka pomalu vplouvá na Kokořínsku. Vstupuje do Kokořínského dolu a dál pokračuje směrem na Mělník. Pokocháte se malebnou přírodou plnou romantických skal, tajuplných roklí, jezírek a vesniček s lidovou architekturou, kterými je Kokořínsko proslulé.

Další středočeský úsek stezky vás provede dolním Povltavím. Od břehů Vltavy se budete vzdalovat spíše výjimečně, a to za zajímavostmi a jedinečnými vyhlídkami. Nebudete ochuzeni o historické zdymadlo Hořín ani o putování po části poutní cesty Blaník-Říp vedoucí na symbol české národní historie. Vynechat Veltrusy s rozlehlým zámeckým parkem či Nelahozeves spojenou s renesančním zámkem a Antonínem Dvořákem by byl hřích.

Cesta je dlouhá, ale je cíl

Po projití Prahou si užijete střední Povltaví, Zvolskou homoli a krásné vyhlídky na Vltavu, třeba i z jedinečných Albertových skal. Dost možná se při putování trochu zapotíte, ale výhled stojí za to! Kromě toho úsek vede symbolicky po stopách Keltů a také vorařů, kteří místy současné stezky putovali z Prahy zpět do jižních Čech poté, co odvedli těžkou práci. Mimochodem tradiční voroplavba na Vltavě bude dost možná zapsána na seznam UNESCO, držme jí palce!

V dalších etapách si užijete úsek vedoucí řídce osídlenou krajinou Toulavy, málo navštěvovanou oblastí plnou drobných památek a zajímavostí. Zastavit se můžete ve skanzenu ve Vysokém Chlumci anebo třeba v areálu Monínec v oblasti zvané Česká Sibiř.

Celá Stezka středozemím je pečlivě zanesená do portálu mapy.cz včetně informací o náročnosti, převýšení, studánkách, pramenech a možnostech ubytování či občerstvení. Navazuje na dlouhou českou tradici pěší turistiky a nemá u nás obdoby. Obujte pevné boty, seberte odvahu a běžte!


Podobné články