Go to content
Čert, Mikuláš, anděl

Buďte v obraze

Čerti, Mikuláš a anděl straší i nadělují ve středních Čechách

27. 11. 2023

Bojíte se rádi? Tradice velí, že na začátku prosince by se měly bát hlavně všechny zlobivé děti – čerti by si je totiž mohli odnést do pekla. Naštěstí s nimi chodí i hodný Mikuláš a anděl. Kde je můžete potkat?

Tradice máme rádi, a proto se chození čertů dočkáme takřka v jakékoliv středočeské vesnici či městě. A na mikulášskou nadílku se už nemůžeme dočkat. Co takhle spojit tradici s výletem? Poradíme vám, kam se ve středních Čechách za pekelníky, Mikulášem i vlídnými anděly vydat.

Čerti na hradech, zámcích i v muzeích

Návštěvy hradů a zámků jsou samy o sobě tajuplné, a co teprv když v nich potkáte pekelníky! Na nádvoří mladoboleslavského hradu zavítá 5. 12. svatý Mikuláš se svou družinou a košem plným dobrot pro všechny malé zpěváky a recitátory. Díky tajnému andělskému kouzlu budou v tento den navíc všechny expozice muzea otevřeny k podvečerním prohlídkám i po zavírací době. Mikuláš se svou družinou zavítá ve stejný den také na zámek do Bělé pod Bezdězem. Kam se s dětmi vydáte vy?

V Muzeu Českého krasu v Berouně otevře 3. 12. dveře pekel sám mocný Lucifer, kterého by se měly bát hlavně zlobivé děti. Ty hodné se dostanou k branám nebe, kde je Mikuláš a jeho andělé odmění balíčkem plným dobrot. Na akci se nezapomeňte předem objednat.

Přijďte s dětmi prožít kouzelné odpoledne plné tradic a lidových zvyků do Škoda Muzea v Mladé Boleslavi. Potkáte se nejen s Mikulášem a čerty, ale také s postavami jako sv. Lucie či sv. Barbora nebo i s černým Ambrožem a Perchtou, kteří jsou s adventním časem spojeny. Touto netradiční cestou vás při Adventním putování za Mikulášem provede Divadélko na dlani.

Divadlo A. Dvořáka v Příbrami si na 3. 12. připravilo Mikulášskou show – pekelně zábavný animační program pod vedením profesionálního kouzelníka Jakuba Koutského. Děti si užijí spoustu legrace, naučí se čarovat, prolezou pekelným tunelem a zadovádí si jako správní čertíci při pekelné diskotéce.

Za čerty pod zem, kam taky patří

Čerti patří pod zem, jak se sami přesvědčíte v období od 27. 11. do 7. 12. při prohlídce Mariánské školy v Hornickém muzeu Příbram. Ochranu nad návštěvníky tam převezmou mocný vládce podzemní říše Permon se svými pomocníky permoníky. Pak se v temnotách před návštěvníky otevře pekelná brána a objeví se čertovská cháska se svým vládcem Luciferem. Ti, jež přečkají pekelný rej, se vydají s průvodcem na zpáteční cestu na pozemský svět, kde v šachetní budově dolu Marie bude návštěvníky očekávat štědrý a dobrosrdečný Mikuláš, laskaví a usměvaví andělé i moudrý strážce nebeských bran svatý Petr.

V období od 1. do 5. 12. je v Koněpruských jeskyních již tradičně připravena akce, na níž návštěvníci zavítají do pekla i do nebe. Čertovský rej pod zemí nemá chybu. Vpuštěny budou jen předem objednané děti s doprovodem, nezapomeňte tedy na včasnou telefonickou rezervaci.

Za tradicí do skanzenu nebo jízda Mikulášským vlakem?

Ve skanzenu budete tradici nejblíž. V Muzeu lidových staveb v Kouřimi při Svatomikulášské obchůzce kromě svatého Mikuláše a jeho družiny potkáte i další adventní postavy. Barborky například nejsou jen větvičky do vázy, ale opravdu obcházely po chalupách. Ve skanzenu se dozvíte, proč a jak jejich obchůzka probíhala. Těšit se můžete i na výtvarné a řemeslné dílny nebo na povídání o adventních obyčejích.

V sobotu 2. 12. si užijete jízdy zvláštním Mikulášským vlakem na trase Příbram–Březnice / Rožmitál pod Třemšínem a zpět. Mikulášský vlak je součástí historické motorové soupravy ze 60. let minulého století a mimo jiné veze také mikulášskou nadílku. Akci pořádá spolek Rakovnicko-Protivínská dráha.

Krampusové i čerti se předvádějí

Už v pátek 1. 12. to pekelníci pořádně rozjedou v areálu SK Hořovice na akci plné zábavy. Zažijete hru s čerty i ohnivou show a odnesete si skvělé čertovské fotky. Na tenhle zážitek děti rozhodně nezapomenou.

Veselo bude také v areálu na Novém rybníce v Příbrami, kde je připraven Kouzelně čertovský Novák. Těšte se na bohatý program zakončený ohňostrojem.

Čertovský rej spojený s mikulášskou nadílkou se chystá 5. 12. také na nádvoří Podbrdského muzea v Rožmitálu pod Třemšínem. Přijďte se čertovsky a vánočně naladit. Mikulášskou nadílku pro děti je nutné objednat předem.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat