Go to content
Čert, Mikuláš, anděl

Buďte v obraze

Čerti, Mikuláš a anděl straší i nadělují ve středních Čechách

27. 11. 2023

Bojíte se rádi? Tradice velí, že na začátku prosince by se měly bát hlavně všechny zlobivé děti – čerti by si je totiž mohli odnést do pekla. Naštěstí s nimi chodí i hodný Mikuláš a anděl. Kde je můžete potkat?

Tradice máme rádi, a proto se chození čertů dočkáme takřka v jakékoliv středočeské vesnici či městě. A na mikulášskou nadílku se už nemůžeme dočkat. Co takhle spojit tradici s výletem? Poradíme vám, kam se ve středních Čechách za pekelníky, Mikulášem i vlídnými anděly vydat.

Čerti na hradech, zámcích i v muzeích

Návštěvy hradů a zámků jsou samy o sobě tajuplné, a co teprv když v nich potkáte pekelníky! Na nádvoří mladoboleslavského hradu zavítá 5. 12. svatý Mikuláš se svou družinou a košem plným dobrot pro všechny malé zpěváky a recitátory. Díky tajnému andělskému kouzlu budou v tento den navíc všechny expozice muzea otevřeny k podvečerním prohlídkám i po zavírací době. Mikuláš se svou družinou zavítá ve stejný den také na zámek do Bělé pod Bezdězem. Kam se s dětmi vydáte vy?

V Muzeu Českého krasu v Berouně otevře 3. 12. dveře pekel sám mocný Lucifer, kterého by se měly bát hlavně zlobivé děti. Ty hodné se dostanou k branám nebe, kde je Mikuláš a jeho andělé odmění balíčkem plným dobrot. Na akci se nezapomeňte předem objednat.

Přijďte s dětmi prožít kouzelné odpoledne plné tradic a lidových zvyků do Škoda Muzea v Mladé Boleslavi. Potkáte se nejen s Mikulášem a čerty, ale také s postavami jako sv. Lucie či sv. Barbora nebo i s černým Ambrožem a Perchtou, kteří jsou s adventním časem spojeny. Touto netradiční cestou vás při Adventním putování za Mikulášem provede Divadélko na dlani.

Divadlo A. Dvořáka v Příbrami si na 3. 12. připravilo Mikulášskou show – pekelně zábavný animační program pod vedením profesionálního kouzelníka Jakuba Koutského. Děti si užijí spoustu legrace, naučí se čarovat, prolezou pekelným tunelem a zadovádí si jako správní čertíci při pekelné diskotéce.

Za čerty pod zem, kam taky patří

Čerti patří pod zem, jak se sami přesvědčíte v období od 27. 11. do 7. 12. při prohlídce Mariánské školy v Hornickém muzeu Příbram. Ochranu nad návštěvníky tam převezmou mocný vládce podzemní říše Permon se svými pomocníky permoníky. Pak se v temnotách před návštěvníky otevře pekelná brána a objeví se čertovská cháska se svým vládcem Luciferem. Ti, jež přečkají pekelný rej, se vydají s průvodcem na zpáteční cestu na pozemský svět, kde v šachetní budově dolu Marie bude návštěvníky očekávat štědrý a dobrosrdečný Mikuláš, laskaví a usměvaví andělé i moudrý strážce nebeských bran svatý Petr.

V období od 1. do 5. 12. je v Koněpruských jeskyních již tradičně připravena akce, na níž návštěvníci zavítají do pekla i do nebe. Čertovský rej pod zemí nemá chybu. Vpuštěny budou jen předem objednané děti s doprovodem, nezapomeňte tedy na včasnou telefonickou rezervaci.

Za tradicí do skanzenu nebo jízda Mikulášským vlakem?

Ve skanzenu budete tradici nejblíž. V Muzeu lidových staveb v Kouřimi při Svatomikulášské obchůzce kromě svatého Mikuláše a jeho družiny potkáte i další adventní postavy. Barborky například nejsou jen větvičky do vázy, ale opravdu obcházely po chalupách. Ve skanzenu se dozvíte, proč a jak jejich obchůzka probíhala. Těšit se můžete i na výtvarné a řemeslné dílny nebo na povídání o adventních obyčejích.

V sobotu 2. 12. si užijete jízdy zvláštním Mikulášským vlakem na trase Příbram–Březnice / Rožmitál pod Třemšínem a zpět. Mikulášský vlak je součástí historické motorové soupravy ze 60. let minulého století a mimo jiné veze také mikulášskou nadílku. Akci pořádá spolek Rakovnicko-Protivínská dráha.

Krampusové i čerti se předvádějí

Už v pátek 1. 12. to pekelníci pořádně rozjedou v areálu SK Hořovice na akci plné zábavy. Zažijete hru s čerty i ohnivou show a odnesete si skvělé čertovské fotky. Na tenhle zážitek děti rozhodně nezapomenou.

Veselo bude také v areálu na Novém rybníce v Příbrami, kde je připraven Kouzelně čertovský Novák. Těšte se na bohatý program zakončený ohňostrojem.

Čertovský rej spojený s mikulášskou nadílkou se chystá 5. 12. také na nádvoří Podbrdského muzea v Rožmitálu pod Třemšínem. Přijďte se čertovsky a vánočně naladit. Mikulášskou nadílku pro děti je nutné objednat předem.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Světla vyprávějí na zámku Ratměřice

Náš výběr prosincových akcí

Prosincový kalendář akcí ve středních Čechách doslova praská ve všech. Vydáte se za čerty a Mikulášem, na předvánoční jarmark, do tvořivé dílny, na koncert anebo třeba na jízdu předvánočním vlakem? A co takhle schovat se v teple muzea na poutavé výstavě? Výběr je velmi pestrý, nechte se inspirovat. Je na vás té vánoční atmosféry trochu moc? Pak vás potěší, že ne všechny akce mají předvánoční ladění.

Prozkoumat