Go to content
Čert, Mikuláš, anděl

Buďte v obraze

Čerti, Mikuláš a anděl straší i nadělují ve středních Čechách

29. 11. 2022

Bojíte se rádi? Tradice velí, že na začátku prosince by se měly bát hlavně všechny zlobivé děti – čerti by si je totiž mohli odnést do pekla. Naštěstí s nimi chodí i hodný Mikuláš a anděl. Kde je můžete potkat?

Tradice máme rádi, a proto se na chození čertů těšíme takřka v jakékoliv středočeské vesnici či městě. A na mikulášskou nadílku se už nemůžeme dočkat. Co takhle spojit tradici s výletem? Poradíme vám, kam se ve středních Čechách za pekelníky, Mikulášem i vlídnými anděly vydat.

Divocí čerti anebo krotká zvířátka?

Mikuláš Zoopark Zelčín
i
Advent Zoopark Zelčín
Autor: Zoopark Zelčín

Výlet do zooparku si můžete udělat klidně celoročně. Přijedete-li 3. 12. do Zooparku Zelčín, čeká vás tam mikulášská nadílka. Čert, Mikuláš a anděl se již tradičně projedou zooparkem v kočáru taženém koňmi. Dojedou až k výběhu surikat, kde všem hodným dětem Mikuláš nadělí balíček pro radost. Čekání na něj si můžete zkrátit komentovanou prohlídkou zooparku, jízdou na koních nebo krmením a hlazením místních zvířátek.

Parta ve složení Mikuláš, čert a anděl navštíví ve dnech 3. a 4. 12. i Zoopark Zájezd. Procházet se jím budou vždy od 13 do 16 hodin a odmění každé dítě. Po celý víkend si v zooparku navíc můžete vyzkoušet také Adventní putování, které (nejen) dětem přiblíží lidové zvyky a tradice. Zahřejete se jak svařákem, tak i pobytem ve vyhřáté expozici Terária.

Skanzeny aneb být tradici nejblíž

Mikuláš, akce skanzen Kouřim
i
Mikuláš, akce skanzen Kouřim
Autor: Lucie Adamová

Za tradičními lidovými zvyky se jezdí do skanzenů. Naplánujete si výlet do Přerova nad Labem, Polabské národopisné muzeum tam pro děti připravilo mikulášský průvod, a to 3. i 4. 12. vždy od 10 do 15 hodin. Kromě toho oba dny vždy od 10, 12 a 14 hodin vystoupí hudební skupina Querela s pásmem svátečních písní z nejrůznějších koutů světa napříč staletími. Už se těšíte na výlet do minulosti?

Muzeu lidových staveb v Kouřimi se 4. 12. chystá Svatomikulášská obchůzka, jeden ze zdejších tradičních národopisných pořadů. Kromě svatého Mikuláše a jeho družiny potkáte i další adventní postavy jako například Barborky. Barborky totiž nejsou jen větvičky ve váze, ale také skutečné postavy, které obcházely po chalupách. Ve skanzenu se dozvíte, proč a jak jejich obchůzka probíhala. Nenechte si ujít návštěvu výtvarné a řemeslné dílny a poslechněte si povídání o adventních obyčejích.

 

Pekelníci na hradech a zámcích i v muzeích

Advent Mladá Boleslav
i
Advent Mladá Boleslav
Autor: Jan Valečka

Z pohádek víme, že pekelníci mají často namířeno do královských sídel. Užijte si čertovskou atmosféru letos již pošesté ve Zruči nad Sázavou v zámeckém příkopu, který se 3. 12. od 16 do 19 hodin změní v peklo s nezbednými čertíky. Pro děti budou připraveny zajímavé úkoly a za jejich splnění se budou rozdávat odměny. Nezapomeňte na nutnou registraci.

V pondělí 5. 12. zavítá Mikuláš i na nádvoří hradu v Mladé Boleslavi. Přijede – jak jinak – s celou svou družinou a košem plným dobrot pro všechny malé zpěváky a recitátory. Začněte s trénováním! Díky tajnému andělskému kouzlu budou v tento den všechny expozice muzea otevřeny k podvečerním prohlídkám i po zavírací době.

Na adventní putování za Mikulášem se vydejte 5. 12. také do mladoboleslavského ŠKODA Muzea. Od 16, 17, 18 a 19 hodin tam na vás čeká čarovné putování muzeem, při kterém potkáte Lucky, Barborky, čarovného Ambrože, perchtu i čerty a samotného Mikuláše. Akce je spojena s tradiční mikulášskou nadílkou v podání Divadýlka na Dlani.

Za čerty pod zem, kam patří

Řetízková šatna v hornickém skanzenu Mayrau
i
Řetízková šatna
Autor: Ondřej Soukup

Čerti patří pod zem do pekla, jak se sami přesvědčíte v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Čertoviny na Mayrovce s mikulášskou nadílkou se tam již staly tradicí. Důl navštíví svatý Mikuláš i s andělským doprovodem, a jámovou budovu opět osadí tlupa nevyzpytatelných čertů. Zároveň poznáte také důlní historii.

Nadílku děti dostanou v unikátní řetízkové šatně, kde si horníci nechávali schnout své pracovní mundůry. Zdá se, jako by to bylo včera, kdy odsud odešli. Součástí akce, která se uskuteční od 14 do 18 hodin, bude i výstava betlémů Petra Veverky a ukázka kovářské práce v kovárně. Chybět nebude stylové občerstvení.

Už slyšíte chrastění čertovských řetězů? Mikuláši chystají nadílku a andělé jim u obchůzky budou rádi asistovat. Propadněte tradici a užijte si čertovské radovánky v nejpohádkovějším období roku.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články