Go to content
Vodáci na řece

Buďte v obraze

Čas odemykání řek je tu!

21. 3. 2022

Tak jako jaro pomalu probouzí přírodu ze zimního spánku, procitají také středočeské řeky a vodákům začíná sezóna. Nastává čas odemykání nebo otvírání řek, které byly na podzim vodáky uzamčeny, aby měly čas si od přívalu lodí a vodáků oddychnout. Podívejte se, kam všude se můžete vydat na slavnostní první splutí řeky. A pokud preferujete větší a stabilnější parní lodě, naplánujte si plavbu! I paroplavby se po zimní odluce probouzejí k životu.

Vodáctví je ve středních Čechách nesmírně populární. Pyšní se více než stoletou tradicí a spolu s trampováním umožňuje vnímat krásu řeky i jejího okolí. K nejoblíbenějším vodáckým řekám nejen ve středních Čechách patří Sázava a Berounka. Vodácká sezóna zpravidla začíná koncem března či začátkem dubna, kdy se řeky odemykají. Ani letos tomu není jinak.

Vodáci na řece
i
Vodáci na řece
Autor: CzechTourism, Jan Hocek

Odemkněte středočeské řeky

Tradiční odemykání řeky Sázavy letos proběhne v Týnci nad Sázavou pod budovou Bisportu v sobotu 26. března. Sázava se odemkne pomyslným klíčem a pak si užijete první letošní splutí nejhezčího úseku z Týnce nad Sázavou do Pikovic.

Mrlinu znáte? Řadí se mezi nížinné řeky, které tiše plynou lesy, poli a lučinami. Odemčena bude 23. dubna. Popluje se z Rožďalovic do Nymburka, kde odpoledne dojde také ke slavnostnímu aktu odemčení Labe.

Velikonoční neděle bude dnem, kdy se uskuteční Velikonoční Mastník. Proč si ho sjet zrovna 17. dubna? Protože právě v tento den je na něm zajištěn dostatek vody. Splouvaný úsek ze Sedlčan do Radíče příjemně teče a meandruje, radost se svézt! Užijte si to!

Po práci legraci aneb úklid v okolí řek

Zahajování vodácké sezóny je ve středních Čechách spojeno s úklidem v okolí řek. Mnohé akce probíhají v rámci akce Ukliďme Česko dne 2. dubna. Letos zároveň ve dnech 8.-10. dubna proběhne již 17. ročník tradiční akce Čistá řeka Sázava, která v minulosti byla jednou z prvních akcí svého druhu. Rovněž 17. ročník dobrovolnického čištění Berounky se uskuteční dne 23. dubna v úseku Zvíkovec–⁠Roztoky. Dobrovolníci sbírají ze břehů vše, co na ně nepatří. Přidáte se? Přihlásit se na čištění Sázavy můžete ZDE a pro Berounku TU.

Na stupně vítězů?

Letos na jaře se uskuteční také několik tradičních každoročních závodů, jako například 30. dubna Sázavský SAMBA maraton ze Zlenic do Pikovic anebo 21. května závod ČPV Sázava na trase z Týnce nad Sázavou do Pikovic. Ve stejný den se na druhé straně kraje chystá Vodácký maraton na Berounce z Dolan u Chrástu do Nezabudic u Branova. Letos proběhne již 45. ročník, pokoříte ho?

A kam dál? Ve dnech 24.-26. června proběhne legendární etapový vodácký závod České Budějovice–Praha. Na vrcholu jara se ve dnech 6.-8. května uskuteční Sázavské pádlo – jubilejní 50. ročník dětských vodácko-turistických oddílů, který se pojede na trase z Krhanic do Pikovic.

Loď Král Jiří v Poděbradech
i
Loď Král Jiří v Poděbradech
Autor: MCU Libor Sváček

Na výlet parníkem!

Nastupte si a nechte se svézt, pokochejte se okolní krajinou a ponořte se do příjemné nostalgie. Tradice paroplavby na českých řekách sahá až do roku 1865, kdy svůj provoz zahájila dodnes funkční lodní linka z Prahy do Štěchovic. Historický parník Vltava, zapsaný jako kulturní památka České republiky, po stejné trase v letošní sezóně poprvé vyrazí na prvního máje. Předprodej jízdenek už byl zahájen, tak si volná místa nenechte odplout po vodě.

Linka z Prahy do Mělníka bude v provozu od 19. června. Poslední kilometry řeky překonáte po Vraňansko-hořínském kanále, jehož secesní zdymadlo prošlo v minulých letech velkou rekonstrukcí. To výletní loď Král Jiří, která z Poděbrad pluje po Labi, svou sezónu zahájila již začátkem března. Od 1. července budou v provozu také lodní linky na Slapské a Orlické přehradě. Na Slapech se vyráží z Nové Živohoště, na Orlíku se pluje po trase Popelíky-Orlík a zpět.

Voroplavba ožívá

V letošním roce na svůj zápis do Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO čeká tradiční voroplavba, provozovaná ve středních Čechách zejména na Vltavě už od 11. století. Vorařskou tradici u nás připomíná a obnovuje zejména spolek Vltavan Davle. Staví vory, pořádá akce pro veřejnost a coby návštěvníci místního muzea se můžete v sezóně také projet na historickém šífu.


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat