Kladno – to není jen město obklopené továrními komíny. Právě zde začal tvořit jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal. Město se stalo jeho inspirací a zanechalo výraznou stopu v jeho tvorbě.
Ponořte se do industriální atmosféry Kladna a prozkoumejte, jak ovlivnilo nejen Hrabala, ale i mnohé další umělce. A kdo ví – třeba si odnesete vlastní inspiraci!
Industriální dědictví Kladna – města ze železa a oceli
Kladno bylo vždy městem, které žilo a dýchalo těžkým průmyslem, zejména ocelářskou výrobou a těžbou uhlí. I když dnes mnoho továren již nefunguje, město v sobě stále ukrývá místa, která vám připomenou jeho průmyslovou minulost. Na počátku 50. let, v době, kdy vycházel román Rudá záře nad Kladnem pojednávající o těžkém životě a útrapách kladenských dělníků, byla vyhlášena pracovní brigáda na pomoc národním podnikům. Na výzvu zareagoval i Bohumil Hrabal, který nastoupil do kladenských oceláren. V nich se formoval jeho jedinečný spisovatelský pohled na svět pábitelství. Pokud se chcete ponořit do atmosféry, která utvářela Hrabalovy příběhy, vydejte se na procházku po industriálním Kladně.
- Tip: Pro hlubší ponoření do historie industriálního Kladna můžete využít i služby mobilního audioprůvodce Po stopách oceli industriálního Kladna. Průvodce vás provede nejvýznamnějším průmyslovým areálem bývalé Vojtěšské hutě. Aplikaci si můžete snadno stáhnout na platformě TourStories.
Pábitelství z kladenských hutí
Od roku 1949 pobýval Bohumil Hrabal na Kladně v prostředí ubytovny v Dubí a pracoval v Poldi Kladno u martinských pecí. Ačkoliv byl sám absolventem Právnické fakulty, toto období vnímal jako svou pravou alma mater, která ho naučila, co znamená život a tvrdá manuální práce.
Na Kladně se Hrabal setkal s rozmanitými lidmi – nejen s dělníky, ale i s intelektuály, kteří byli po roce 1948 posláni do výroby, aby se sžili s pracujícím lidem. Vzpomínky na Poldinu huť, žhavé železo, a prosté lidi, kteří ovládali umění žít, se staly součástí jeho poetiky. Odhodlání vidět životní krásu, něhu a poetiku v místech, kde by ji jiní neviděli, se stalo Hrabalovým literárním krédem.
K Hrabalovu vyprávění neodmyslitelně patří pivo, koneckonců sám jako dítě v pivovaru vyrůstal. V Pivovaru Kladno Kročehlavy si můžete vychutnat místní kladenské pivo nazvané Kladenská Poldi věnované právě Bohumilu Hrabalovi.
Něžný barbar a jeho svět
Ubytovna však Hrabalovi nevyhovovala, a tak se přestěhoval do Prahy a dojížděl na Kladno za prací. Během cesty autobusem se Bohumil Hrabal seznámil s výtvarníkem Vladimírem Boudníkem, který shodou náhod také pracoval jako brigádník na Kladně. Z jejich seznámení se vyvinulo dlouholeté přátelství, které ovlivnilo nejen Hrabalovu tvorbu, ale i moderní umění.
Brigáda na Kladně přiměla Boudníka k tomu, aby opustil svou práci propagačního grafika a stal se dělníkem. Práce s odpadovým materiálem ho inspirovala natolik, že díky ní vytvořil i vlastní umělecký směr explosionalismus. Přátelství s Hrabalem a zážitky ze společného bydlení ovlivnily i samotného Bohumila Hrabala natolik, že se Boudník stal hlavním hrdinou jeho knihy Něžný barbar.
- Tip: Kladno bylo domovem i dalšího významného grafika, Cyrila Boudy. Na jeho počest byla v městě otevřena Galerie Cyrila Boudy, která se zaměřuje na výstavy věnované kladenským rodákům a jejich tvorbě. Galerie je otevřena v průběhu celého pracovního týdne.
Kladno jako zrcadlo lidských osudů
Při práci v hutích utrpěl Bohumil Hrabal roku 1952 úraz, po kterém se ocitl v pracovní neschopnosti. Tehdy začal psát své příběhy a zážitky z pobytu na Kladně, ve kterém se setkal s různými typy lidí. Tato setkání mu poskytla bohatý základ pro jeho postavy, jimž věnoval své literární příběhy. Hrabal se je nikdy nesnažil soudit, ale spíše se povznesl nad osudy svých literárních hrdinů, ukazoval jejich ctnosti i slabosti s lehkostí a humorem.
I když se z původního industriálního dědictví Kladna mnoho nedochovalo, přesto se město pyšní významnou technickou památkou, jakou je Hornický skanzen Mayrau. Skanzen je otevřený celoročně a nabízí návštěvníkům komentované prohlídky zaměřené na historii těžby uhlí na Kladensku a Slánsku.
Hrabalovy vzpomínky na Kladno se promítly do jeho sbírky povídek nazvané Inzerát na dům, ve kterém nechci bydlet. Kniha později posloužila jako námět pro film Skřivánci na niti, který zachycoval absurdity a tragikomické stránky života ve společnosti, jež se zaměřovala více na rozvoj těžkého průmyslu než na člověka. Filmaři byli rozhodnuti natáčet film v prostředí, kde vznikla jeho předloha, a tak se i s Bohumilem Hrabalem na Kladno vrátili. Prostory bývalého Kovošrotu Kladno a každodenní život v tomto městě tvořily nejen kulisu k tomuto filmu, ale i autentický obraz Hrabalova života, který znovuožil na filmovém plátně.
- Tip: Byť se Hrabalovy příběhy zaměřovaly spíše na dělnické prostředí, Kladno nabízí návštěvníkům i architektonicky jedinečné Muzeum věžáků Kladno. Muzeum představuje ukázku bytové kultury z poloviny 50. let, tedy z období, kdy Hrabalův pobyt ve městě pozvolna končil. Prohlídky se konají každou sobotu a vstupenky je nutné si rezervovat s dostatečným předstihem.
Hrabalův úraz ukončil jeho pracovní pobyt na Kladně, přesto jej však kladenské prostředí nikdy zcela neopustilo. Vzpomínky na Kladno jej ovlivnily a utvořily z něj jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století. Jak Bohumil Hrabal, tak i Vladimír Boudník považovali svůj pobyt na Kladně za jedno z nejkrásnějších a nejinspirativnějších období svého života.
Věčné dilema: se šípkovou nebo se zelím?
Vydat se po stopách Bohumila Hrabala znamená nejen ponořit se do jeho literárního světa, ale také navštívit místa, která ho inspirovala. Jedním z nich je osada Kersko, kam Hrabal pravidelně utíkal z ruchu Prahy. Právě zde vlastnil svou legendární chatu, kde se věnoval psaní a kde pečoval o své milované kočky.
- Tip: Hrabalova chata v Kersku po rekonstrukci vypadá, jako by ji spisovatel právě opustil. Prohlídka s průvodcem je možná pouze na rezervaci. Kapacita jedné prohlídky je max. 7 osob.
Kersko se stalo kulisou jeho slavného díla Slavnosti sněženek, ve kterém s humorem a poetikou zachytil osudy místních obyvatel. Na Hrabalovu stopu zde narazíte na každém kroku – ať už na informačních tabulích Stezky Bohumila Hrabala, nebo v legendární hospodě Hájenka, kde můžete ochutnat kančí se zelím i se šípkovou omáčkou.
Kersko je však nejen literární, ale i filmovou destinací. Právě zde režisér Jiří Menzel natočil ikonickou adaptaci Slavností sněženek, a pokud se projdete po lesních cestách, možná si vybavíte některé známé scény. Filmové stopy vedou i k pramenu svaté Anny, kde Hrabal rád posedával, a k místům, kde se v příběhu odehrávaly vášnivé debaty o tom, jak nejlépe připravit kančí. Návštěva Kerska je tak nejen literárním zážitkem, ale i nostalgickou cestou do světa české filmové klasiky, která zde dodnes dýchá na každém kroku.
Tohle stojí za to navštívit
Svatojiřským lesem za B. Smetanou na tři výlety
Tři trasy a tři možnosti na nenáročnou procházku Svatojiřským lesem – místem, kde čerpal inspiraci hudební génius Bedřich Smetana.
Prozkoumat
Výlet Kerskem: Za Hrabalem, kočkami a šípkovou se zelím
Zavzpomínejte na slavná filmová místa v kraji, který proslavil spisovatel Bohumil Hrabal. Kerska vás zavede nenáročná trasa linoucí se podél Labe, kterou zvládnou i malí cyklisté.
Prozkoumat
Volmanova vila
Nevšední dílo dvou mladých architektů se stalo ozdobou pozdního funkcionalismu. Volmanova vila, vzdáleně připomínající zámořský parník, zažila chmurné časy, nedávno ji však byl navrácen dávný lesk.
Prozkoumat
Romantické zříceniny na řece Jizeře
Údolím řeky Jizery se příjemnou nenáročnou trasou dostanete k romantickým zříceninám hradů i k zajímavostem a kultuře města.
Prozkoumat
Poděbrady
Jedno z mála lázeňských měst středních Čech se pyšní dlouhou historií, bohatým kulturním životem i celou řadou úspěchů v léčbě srdečních onemocnění. Jen minerálními prameny ale věhlas Poděbrad rozhodně nekončí.
Prozkoumat
Z Kutné Hory do údolí Vrchlice
Okružní naučná stezka z Kutné Hory vás zavede do míst, která inspirovala spisovatele Jaroslava Vrchlického.
Prozkoumat
Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus
Umění řemeslníků všeho druhu nejen uvidíte, ale také si na vlastí kůži vyzkoušíte v centru Botanicus Ostrá, poblíž Lysé nad Labem. Seznamte se s dráteníkem, hrnčířem, provazníkem, mýdlařem, košíkářem či kovářem!
Prozkoumat