Go to content
Zámek Růžkovy Lhotice

Inspirace

Bedřich Smetana ve středních Čechách – místa vzniku české národní hudby

5. 3. 2025

Český hudební skladatel a dirigent, tvůrce jedinečného českého hudebního stylu, výborný klavírista i oblíbený učitel hudby. A také příjemný společník, gentleman, gurmán a milovník života. Hudebník, který se své milované hudby nevzdal ani po ztrátě sluchu. To vše charakterizuje Bedřicha Smetanu. Jeho život je spojený s mnoha místy středních Čech, která lákají k prozkoumání.

Zámek Růžkovy Lhotice
i
Expozice věnovaná Bedřichu Smetanovi
Autor: Dagmar Malinová

Zámek Růžkovy Lhotice: bezstarostné mládí a první lásky

V barokním zámečku nedaleko Čechtic žila rodina osm let, mladý Bedřich Smetana zde však trávil jen prázdniny, protože v té době již studoval na gymnáziu. I tak to pro něj bylo významné období – z jeho deníků vyplývá, že zde se cítil šťastný. Jako původně městské dítě tady poznával skutečný venkovský život a také prožíval první lásky. To se otisklo i v jeho hudbě, kterou v té době už začínal komponovat. Slavné jsou jeho radostné svěží polky Jiřinková a Louisina. Tu napsal pro sestřenici Louisu, do níž byl zamilovaný.

Dnes je v zámku expozice Muzea Podblanicka „Kraj tónů. Podblanicko v dějinách hudby“, představující zdejší kraj jako místo, které navštěvovaly nebo se zde narodily významné osobnosti české a evropské hudby. Část expozice je věnována Bedřichu Smetanovi, uvidíte tu třeba partitury i dva klavíry, na něž hrál.

Dílo Bedřicha Smetany je rozsáhlé, napsal 8 oper a mnoho orchestrálních a klavírních skladeb. Jistě se vám vybaví melodie symfonické básně Vltava i dalších z cyklu Má vlast, oslavujícího krásy české krajiny. Nejznámější jsou však jeho opery, Prodaná nevěsta svým úspěchem u publika u nás i v zahraničí překvapila i samotného Smetanu.

Růžkovy Lhotice
i
Busta Bedřicha Smetany, Muzeum Benátecka
Autor: Dagmar Malinová

Benátky nad Jizerou: učitelem hudby v hraběcí rodině Thunů

Po skončení gymnaziálních studií se Smetana rozhodl odejít do Prahy a věnovat se výhradně hudbě. Začátky byly krušné, protože jeho otec, sám ve vážných finančních potížích, ho už nemohl dál podporovat. Z bídy ho vytrhla velkorysá nabídka hraběte Felixe Leopolda z Thun-Hohensteinu, aby se stal učitelem hudby jeho pěti dětí, které si ho zakrátko velmi oblíbily. Práce to však musela být náročná, protože z pěti dětí mělo hudební nadání pouze jedno. Přesto dokázal, že nakonec všechny hrály na hudební nástroj a o hudbě uměly ve společnosti zasvěceně konverzovat.

Mladý Smetana se zakrátko stal součástí hraběcí rodiny a plně se účastnil jejího života. Tak navázal i mnoho užitečných kontaktů mezi aristokracií i hudebníky. S Thunovými také jezdil na letní pobyty na jejich sídla. Na jednom z nich, zámku v Benátkách nad Jizerou, bydlel v komnatách, kde v minulosti pobýval slavný astronom Tycho Brahe. Dokonce se zde v obnoveném zámeckém divadle podílel na provedení divadelních představení.

Muzeu Benátecka, které najdete ve zdejším zámku, mají jednu výjimečnou památku na Smetanu. Je jí sádrová busta od sochaře Strachovského, která jako jediná byla zhotovena ještě za skladatelova života. Kromě toho byla z místnosti, kde Smetana pobýval, vytvořena pamětní síň, která je vybavená i původním nábytkem.

Opera Libuše má pro nás zvláštní význam. Slavnostní fanfáry, které zaznívají v předehře, se používají jako prezidentské fanfáry a při oficiálních příležitostech vítají českého prezidenta. I samotný Smetana si přál, aby tato opera byla uváděná jen při slavnostních příležitostech. Poprvé se tak stalo při otevření Národního divadla, uvedena byla i při jeho znovuotevření po ničivém požáru.

Obříství, památník Bedřicha Smetany
i
Památník Bedřicha Smetany v Obříství
Autor: Dagmar Malinová

Lamberk: seznámení a svatba s druhou manželkou

Na Lamberk, dnes součást obce Obříství nedaleko Neratovic, vzal Smetanu jeho bratr Karel. Měl se zde rozptýlit po smrti své první manželky Kateřiny. A to se skutečně podařilo, dokonce dříve, než si kdokoliv představoval.

Hned druhý den se totiž v rodině ředitele obřístevského panství Ferdinandiho, jinak také bratrova tchána, seznámil s jeho dcerou Bettinou. Její krása, ušlechtilost i nemalé vzdělání ho okouzlily natolik, že se do dívky mladší o šestnáct let zamiloval a již po měsíci ji požádal o ruku. Svoje city k ní vyjádřil i ve známé Bettině polce, kterou pro ni zkomponoval.

Svatba byla na Lamberku až o rok později. Roční odklad si totiž vyžádala sama budoucí nevěsta. Navíc Smetana v té době působil jako dirigent Filharmonické společnosti ve švédském Göteborgu, kam se i po svatbě ještě několikrát vrátil.

Jak vznikala nejslavnější opera?

S Lamberkem je spojený i vznik Smetanovy opery Prodaná nevěsta (1863–1866). Při svých pobytech se rád procházel vesnicí, pozoroval zdejší život a klábosil s místními. Život obyčejných lidí v malé vísce ho silně inspiroval, a tak tu začal skládat svoji nejslavnější operu. Splnil si tak svůj záměr vytvořit národní komickou operu.

Libreto od Karla Sabiny nechal nejprve výrazně přepracovat a i samotná opera vznikala pomalu, Smetana hledal vhodný národní styl a vytvářel tak typicky český hudební sloh. I po premiéře ji ještě čtyřikrát přepracoval, a to skutečně významně: prodloužila se délka opery – přibylo třetí jednání, původní mluvené pasáže byly převedeny do zpívaných recitativů, připsal mnoho dnes populárních čísel, které v původní verzi vůbec nebyly, a celý tvar opery byl přestavěn.

 

Bedřich Smetana na zámku Loučeň
i
Zámek Loučeň, kostýmované prohlídky
Autor: Dan Řežábek

Nakoukněte do letního bytu Smetanových

Bývalý statek Ferdinandiových v Obříství-Semilkovicích, někdejším Lamberku, je dnes památníkem Bedřicha Smetany. V historické budově, která si dodnes uchovala původní atmosféru, je i většina původního vybavení. V obývacím pokoji uvidíte klavír, u kterého Smetana komponoval, jeho brýle i zápisník, kam si maloval různé skici. Pocit, že slavný skladatel každou chvíli přijde, umocňuje vybavení soukromých místností předměty denní potřeby, například v ložnici je stále manželská postel Smetanových.

Před statkem si pak odpočinete pod mohutným památným stromem jerlínem japonským, jehož korunou už se kdysi nesly tóny právě vznikajících Smetanových děl. A nedaleko odsud se pak můžete příjemně projít po břehu Labe alejí Bedřicha Smetany.

Chateau Mcely
i
Chateau Mcely
Autor: Chateau Mcely

Smetana na zámcích Loučeň a Mcely: oblíbený host i učitel

Smetana býval hostem rodiny Thurn-Taxisů, kteří byli jeho mecenáši. Alexandr Jan kníže z Thurn-Taxisu byl i Bedřichových osobním přítelem. Úzké přátelství s aristokratickou rodinou Thurn-Taxisů, kteří jeho tvorbu obdivovali a podporovali ho, přivedlo skladatele na jejich zámky Loučeň a nedaleké Mcely. Tady býval hostem a pořádal koncerty pro rodinu a také učil děti Thurn-Taxisů hře na klavír. Do společnosti byl zván jako velmi oblíbený a příjemný společník, gentleman, uznávaný umělec i gurmán. Na sklonku života věnoval knížecímu páru skladbu Z domoviny.

Za Múzou do Svatojiřského lesa

Bedřich Smetana se rád procházel Svatojiřským lesem, nejoblíbenější byly jeho cesty ke studánce Boží voda. Často také dlouho rozjímal v dodnes stojícím altánu na břehu rybníka Vidlák v Jabkenické oboře. Stejnou cestou se můžete vydat i vy po naučné stezce Loučeň, začínající u Loučeňského zámku, a vnímat krásy okolní přírody, tak jako slavný skladatel.

Smetanovy Jabkenice
i
Festival Smetanovy Jabkenice
Autor: Smetanovy Jabkenice

Jabkenice: místo, kde vznikla Má vlast

V jabkenické myslivně prožil Bedřich Smetana posledních 10 let života u své nejstarší dcery Žofie, jejíž manžel byl správcem thurn-taxisovských lesů. Sem se přestěhoval se svou rodinou, když zcela ohluchl. I přesto tady dokázal vytvořit řadu svých nejvýznamnějších děl, například výjimečnou symfonickou báseň Má vlast, kvartet Z mého života či klavírní cyklus České tance. Jabkenická obora a celý Svatojiřský les byly inspirací i pro opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna.

Po Smetanově smrti nechal kníže Alexandr Thurn-Taxis, jeho přítel a mecenáš, v domě, kde Smetana pobýval, vytvořit muzeum a daroval pozemek pro jeho památník.

Památníku Bedřicha Smetany naleznete autentický interiér Smetanovy pracovny a rodinného salónu. Pocit přítomnosti slavného skladatele je umocněn tóny jeho děl, která si tu můžete nerušeně poslechnout. Od památníku se vydejte značenou turistickou cestou Smetanova procházka a projděte se místy, která jej inspirovala.

Smetanova druhá manželka Barbora, zvaná Bettina, měla umělecké nadání. Hrála na klavír, zpívala a psala poezii. Výrazný byl její výtvarný talent - známá je skica, kdy zachytila svého muže při poklepu na základní kámen Národního divadla. V jabkenickém památníku je vystavena i krásná malovaná opona zdejších ochotníků, která je dílem Betty Smetanové.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

KCDII_GC_RIDER_0628d4861c

Kingdom Come: Deliverance II – kde příběh ožívá

Začátkem února spatřila světlo světa dlouho očekávaná hra Kingdom Come: Deliverance II. Zatímco Jindřichovy kroky v prvním díle mířily do Posázaví a ústřední lokací byl Sázavský klášter a Rataje nad Sázavou, pokračování slavné hry zavede nejen Jindřicha, ale i vás, na Trosecko a Kutnohorsko. Vydejte se na místa, kde se odehrává tato příběhová hra a kde rozhodujete o osudu hlavního hrdiny i vy.

Prozkoumat