Go to content
Volmanova vila

Inspirace

Archikousky středních Čech aneb výlet za funkcionalismem

21. 10. 2024

Ve středních Čechách sice nenajdeme ikonické stavby jako jsou brněnské vily Tugendhat a Stiassni nebo pražské klenoty typu Gočárova vila, výstavní síň Mánes či Müllerova vila od architektonického génia Adolfa Loose, přesto i náš region ukrývá neméně zajímavé funkcionalistické skvosty.

Mnohé z nich zůstávají širší veřejnosti stále neznámé a teprve čekají na své objevení, mnohdy i na rekonstrukci či přímo záchranu. Tyto stavby představují významné příklady funkcionalismu a odhalují jedinečnou tvář modernismu, který se mimo velká centra vyvíjel po svém.

 

Nádraží Poděbrady
i
Nádraží Poděbrady
Autor: Kryštof Petrášek

Brána k srdci s moderním šarmem

Poděbradské nádraží, dokončené v roce 1931, se stalo první funkcionalistickou stavbou v rámci československé železniční sítě, a v tehdejší době bylo považováno za jednu z nejmodernějších nádražních budov v celé zemi. Jeho architektonický návrh, jak exteriéru, tak interiéru, plně odpovídal zásadním principům funkcionalismu a představoval avantgardní řešení, které nemělo v zemi obdoby. Původně bylo nádraží projektováno bez restaurace, ale díky finančnímu příspěvku benešovského pivovaru zde nakonec vznikly i skromné prostory restaurace, doplněné o venkovní posezení na protějším dvorku. V interiéru se dochovaly i původní prvky, jako jsou dveře a svítidla, které dnes připomínají jedinečnou historickou hodnotu budovy.

Jeho elegantní, čisté linie a důraz na funkčnost jsou typickými znaky modernistického stylu, který se v té době začal v architektuře prosazovat. Budova nádraží je příkladem toho, jak se moderní architektura začlenila do veřejného prostoru, a dodnes slouží jako významná vstupní brána do Poděbrad. V roce 2023 zde bylo otevřeno nové turistické informační centrum s kavárnou a malým výstavním prostorem, které přibližuje návštěvníkům historii i současnost města.

Při cestě z nádraží do centra rozhodně nevynechejte Vilémovo pekařství & Koloniál, kde si můžete pochutnat na řemeslně vyrobeném pečivu. Procházkou pokračujte po lázeňské kolonádě, která vede až k poděbradskému zámku. Kromě malebné kolonády s lázeňskou atmosférou stojí za návštěvu také moderní galerie Ludvíka Kuby nebo relaxace v některém z místních lázeňských zařízení.

Volmanova vila
i
Décor vily
Autor: Volmanova vila

Funkcionalistický zážitek i s přespáním

Jen kousek za Prahou najdete jedinečný příklad funkcionalistické architektury ve středních Čechách – Volmanovu vilu, kterou si můžete snadno prohlédnout i díky příměstskému vlaku z Masarykova nádraží. Na rozdíl od jiných podobných staveb to tu opět žije čilým životem – v nově zrekonstruované vile se konají různé kulturní akce pro veřejnost, firemní eventy nebo pravidelné prohlídky s průvodcem. Vila nadchne nejen milovníky prvorepublikového funkcionalismu, ale i ty, kteří se chtějí dozvědět více o pohnuté historii této krásné vily. Josef Volman, úspěšný továrník z Čelákovic, si ji nechal postavit podle stylu Le Corbusiera, přičemž architekti Jiří Štursa a Karel Janů do ní vnesli i vlastní originální prvky, jako terasy nebo zvlněné stěny.

Pokud chcete zažít něco opravdu nevšedního, můžete ve vile i přespat – například v apartmánu slečny Ludi. Tento prostor, vybavený zrekonstruovaným nábytkem z 30. let a koupelnou s původní modrou vanou, vás přenese zpět do prvorepublikové elegance. Ráno si pak vychutnejte snídani na střešní terase s krásným výhledem do okolí, což dokonale zakončí vaši návštěvu tohoto architektonického skvostu.

Pokud je vám vila Volman povědomá, není to náhoda. Natáčela se zde totiž úvodní znělka populární taneční televizní show České televize StarDance...když hvězdy tančí. Tvůrci znělky se snažili elegantně zachytit radost z pohybu a hudby a vdechnout ji do úvodu 13. série série. Kromě vily, jednotlivých soutěžících a porotců si ve znělce zahrál i historický autobus značky Praga, který dodal celému dílu nostalgický nádech. Mrkněte sami 👇.

Muzeum věžáků Kladno
i
Interiéry jednoho z věžáků
Autor: Dagmar Malinová

Bydlení 50. let v kladenských věžácích

Kladno, největší město ve středních Čechách, se pyšní pěti ikonickými věžáky z 50. let 20. století, které jsou viditelné nejen ze všech okolních kopců, ale dokonce i ze západního okraje Prahy. Tyto bytové domy, patřící mezi nejzdařilejší realizace své doby, kombinují originální architektonický výraz s promyšleným uspořádáním prostor. Spojují to nejlepší z předválečného funkcionalismu, úvah o sociálním bydlení a sorele, socialistickém realismu – oficiálním uměleckém směru tehdejších socialistických zemí.

Do minulosti vás zavede hned vstupní hala, která je zachovaná v autentické podobě z doby svého dokončení v roce 1958, a nabídne jedinečný pohled na zdejší expozici. Ta přibližuje širší kontext vzniku sídliště a věžových domů, včetně umělecké výzdoby okolí. Seznámíte se také se životem hlavního architekta těchto věžáků, Josefa Havlíčka. Muzeum věžáků Kladno je otevřeno celoročně vždy v sobotu. Kromě obytných částí můžete navštívit i kryt civilní obrany vybavený tak, jak by ho mohli vidět tehdejší obyvatelé v případě nepřátelského útoku. A rozhodně si nezapomeňte vyjít na střešní terasu – naskytne se vám odsud úchvatný výhled na celé Kladno a okolí.

 

Savoy Kolín
i
Erhartův obchodní a hotelový dům Savoy
Autor: Roman Šulc, Městské informační centrum Kolín

Kolínské skvosty – Savoy, teplárna a vodárna

V Kolíně se nachází Erhartův obchodní a hotelový dům Savoy, který se pyšní svou polohou přímo pod Bartolomějským návrším, a tvořící monumentální zakončení taktéž funkcionalistického mostu. Tento nárožní dům, postavený v roce 1936 podle návrhu kolínského stavitele Lva Veletovského, si zahrál i ve filmu Miloše Formana Černý Petr z roku 1963. V přízemí dnes sídlí obchod s oděvy, v době svého vzniku tu však byl významný módní dům. Nad ním mohli tehdejší návštěvníci zajít do elegantní vzdušné restaurace s výhledem na řeku, v podzemí pak až do konce minulého století fungoval vyhlášený taneční bar. Dnes jsou v budově pouze nájemní byty, architektonický skvost si tak můžete prohlédnout pouze zvenku.

Dalším funkcionalistickým pokladem Kolína je teplárna, navržená architektem Jaroslavem Fragnerem. V letech 1930–1932 zde na břehu Labe, na místě bývalého Horského cukrovaru, vznikla moderní elektrárna ve funkcionalistickém stylu. Součástí návrhu byl i 117 metrů vysoký komín, tehdy nejvyšší ve střední Evropě. Tato elektrárna je považována za manifest moderní architektury a, i přes pozdější nevhodné zásahy, si zachovala podstatné prvky původního vzhledu českého industriálního funkcionalismu, což z ní činí významnou technickou památku.

Od konce 20. let se v Československu začaly objevovat skupiny funkcionalistických vil, které si často stavěli továrníci či jiní vlivní podnikatelé. Ve středních Čechách najdete v Berouně hned tři takové vily, a to domy manželů Hamplových, Markových a Průchových. Černokostelecká Budilova letní vila, kterou navrhl Jaroslav Fragner, patří k nejkrásnějším ukázkám české avantgardní architektury. Postavit ji nechal Ing. Václav Budil, majitel kolínské elektrárny ESSO, pro svou rodinu. Neméně výjimečným příkladem funkcionalismu je i vila Ferdinanda Hořejše v Černošicích, která zaujme svou prostornou terasou a zimní zahradou.

Vodárna Kolín
i
Vodárna Kolín
Autor: Ondřej Soukup

Věžový vodojem v Kolíně, postavený v roce 1928 podle návrhu architekta Františka Jandy, žáka slavného Jana Kotěry, a inženýra J. V. Hráského, je další z výrazných funkcionalistických staveb města. Tato věžovitá stavba s kruhovým půdorysem a výškou 45 metrů původně sloužila k zásobování města vodou, technologie však přestala po válce vyhovovat, a tak byl vodojem v roce 1977 odstaven. Po letech chátrání byla budova v letech 2014–2015 obnovena a proměněna na vyhlídkovou věž s informačním centrem. Dnes návštěvníkům nabízí celoročně otevřený prostor s expozicí o historii budovy a technické infrastruktuře, ve vodní nádrži i videoprojekci na téma voda. Když vystoupáte do nejvyššího patra rozhledny, otevře se vám nádherný výhled na Kolín a střední Polabí, při dobré viditelnosti uvidíte i Krkonoše, Ještěd či Milešovku.

Kolín z 20. a 30. let minulého století je plný architektonických skvostů, které si můžete vychutnat při nenáročné procházce. Za zastavení stojí i Masarykův most nebo Městské divadlo, které je jednou z nejvýznamnějších funkcionalistických divadelních staveb meziválečné éry a posledním dílem architekta Jindřicha Freiwalda. Další zajímavostí je kostel Církve československé husitské ve tvaru holubice se složenými křídly.

V nedaleké Kouřimi objevíte další zajímavý vodojem, i když dnes už není přístupný. Pokud se vydáte do Kouřimi, určitě navštivte místní skanzen, kostel sv. Štěpána nebo tajemný Lechův kámen. Na náměstí se pak můžete zastavit a posilnit v místním likérnictví nebo si o kousek dál posedět v pekařství a farmářské prodejně Náš chléb a dát si kávu a zakousnout něco z mnoha druhů voňavého pečiva, zákusků či farmářských produktů.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Skanzen v Kouřimi

Turistické novinky roku 2025 – nová inspirace pro vaše výlety

Turistická sezona už je za dveřmi, tedy nejlepší čas na plánování budoucích výletů a aktivit. A letos to bude jízda – čeká nás několik významných výročí a s nimi spojených kulturních akcí, muzea lákají na nové expozice, přírodou se projdete po nových naučných stezkách a cyklisty potěší vylepšené úseky Labské cyklostezky. A zkrátka nepřijdou ani vodomilové – na Labi přibude několik nových veřejných přístavišt. Prostě novinky, kam se podíváte. Tak honem zapisujte do diářů, ať vám nic neunikne.

Prozkoumat

Kolín, advent

Až se stromy rozzáří aneb Advent ve středních Čechách

V nejtemnějším období roku se najednou rozzáří okna domů i celá města, ulicemi se šíří vůně svařeného vína a cukroví, na náměstích už se chystají vánoční stromy. Advent se prostě nezadržitelně blíží. Pojďte s námi načerpat trochu vánoční atmosféry a užít si Středočeský advent. Zážitků se po celém kraji nabízí plno, pro inspiraci vám přinášíme několik tipů.

Prozkoumat