Go to content
Advent ve středních Čechách

Buďte v obraze

Advent je tu: kam pro pravou vánoční náladu?

22. 11. 2022

Rok se s rokem sešel a advent klepe na dveře. Nechte se unést příjemnou předvánoční atmosférou a vyrazte jí nasát do středních Čech. Buďte u slavnostního rozsvěcení vánočních stromů, adventních trhů i vánočního tvoření.

Nabídka akcí o prvním adventním víkendu je přepestrá a my pro vás máme malou ochutnávku, kam se 26. a 27. pro předvánoční náladu vydat. Ve středních Čechách můžete předvánoční výletování spojit s návštěvou vánočně vyzdobených zámeckých komnat anebo – tak trochu netradičně – zooparku či hrnčířského dvora. Tak kam to bude?

Zámecká adventní pohádka

město Mělník, vinice
i
Mělnický zámek a kostel sv. Petra a Pavla v zimě
Autor: MCU média, Libor Sváček

Ať už s půvabnou sněhovou pokrývkou anebo bez ní, středočeské zámky jsou (nejen) v době předvánoční kouzelné. Vydejte se na zámek Veltrusy, kde na vás 26. 11. po celý den čeká tvoření adventní výzdoby. Tvořivé dílny jsou připraveny pro děti i dospělé. Všichni si užijí projížďky koňským povozem rozlehlým zámeckým parkem. Během zámeckého tvoření bude otevřen i prohlídkový okruh Aristokracie: začátek konce, který bude uzpůsoben tématu Vánoc.

Vánoční melodie se rozezní zámkem Liteň, kde se 27. 11. uskuteční mimořádný koncert v sále Čechovny. Večerní koncert je již vyprodaný, pro velký zájem byl proto přidán ještě jeden odpolední termín – nenechte si ho utéct. A aby vánoční atmosféry nebylo málo, v zámeckém parku se během dne mezi 11 a 18 hodinou budou konat také adventní trhy.

Další koncert, tentokrát klavírní, se ve stejný den 27. 11. uskuteční také na zámku Liblice. Program tím ovšem nekončí, těšte se také na dětské tvoření zakončené rozsvícením vánočního stromečku.

Rozsvěcet se bude i první svíčka na adventním věnci, a ne ledajakém: na zámku Loučeň již v sobotu 26. 11. zažehnou svíčku na největším adventním věnci v Čechách, a to pod dohledem čtyř andělů a Bílé paní loučeňské. Obří adventní věnec tam každoročně zdobí kašnu na nádvoří. A proč se svíčka zapaluje už v sobotu? Navazuje se totiž na tradici z dob minulých, kdy nový den začínal už východem první hvězdy dne předcházejícího. Nenechte si ujít již tradiční výstavu Příběh vánočního stromečku v zámeckých komnatách. Letos poodhaluje, jaké radosti dala Evropa světu.

Na dohled zámků jako vystřižených z pohádkového příběhu si první adventní víkend užijete ve Zruči nad Sázavou i v Mělníce. Ve Zručském dvoře se 27. 11. uskuteční tradiční předvánoční jarmark. Těšit se můžete nejen na vánoční zboží, ale i na vystoupení zručských dětí. Příjemnou vánoční atmosféru navodí kapela hrající vánoční koledy a písně. Advent na Mělníku se bude konat ve stejný den na náměstí Míru. Naladí vás adventní trhy i bohatý kulturní program.

Advent mezi zvířaty, keramikou i sklem

Vánoce – vzor
i
Vánoce – vzor
Autor: Acton Crawford, Unsplash

Den před první adventní nedělí se vánoční stromek rozsvítíZooparku Zelčín, při té příležitosti je připraven i vánoční program. Přijďte na procházku mezi zvířátka, ozdobte si svůj vánoční perníček, pošlete dopis Ježíškovi, zazpívejte si koledy a zúčastněte se soutěže o nejhezčí vánoční ozdobu, a to s vlastnoručně vyrobenou ozdobou z přírodních materiálů, která poté zkrášlí zoopark. Jako vždy bude probíhat i komentované krmení, budete si moci zapůjčit zvířátko na vodítku nebo se projet na koníkovi.

V neděli 27. 11. vypukne adventní program také v rodinném Zooparku Zájezd. Od této neděle až do 23. 12. se můžete těšit na stezku Adventní putování, která dětem přiblíží lidové zvyky a tradice a na jejímž konci dostane každý zúčastněný malý dárek. Vánoční stromeček najdete v části u lemurů. Zanechte pod ním i vy dárek pro zvířátka anebo ho dozdobte vlastnoručně vyrobenou ozdobou. Přesvědčte se sami, že návštěva zooparku stojí za to i v zimě.

Co udělá zvířatům největší radost? Zelenina, především kořenová, ovoce kromě citrusů, ořechy, luštěniny i suché pečivo.

Chcete strávit advent v obklopení tradiční keramikou? Žádný problém! Od 26. 11. se těšte na Vánoce na Hrnčířském dvoře ve Zvířeticích. Chystá se výstava betlémů a vánočních dekorací, pracovní dílna, ukázky řemesel i vánoční fotoateliér.

Netradiční Vánoce v muzeu se opět uskuteční v Sedlčanech. Adventní období tam zahájí oblíbenými dny řemesel, letos ve dnech 25. a 26. 11. V sobotu se chystá i rozsvícení vánočního stromu s pokusem o rekord – nejvíce lidí s koledou.

Zpříjemnit si adventní čas můžete i v nižborské sklárně, kde si sami vyzkoušíte foukání skleněných vánočních ozdobiček. V průběhu celého dne bude 26. 11. také příležitost nakouknout pod ruce sklářským mistrům v rámci pravidelných exkurzí. Vánoční náladu vykouzlí dospělým stylové občerstvení a nejmenším návštěvníkům pohádkové dobrodružství a dětské divadelní vystoupení. Celý program zakončí rozsvícení vánočního stromečku a divadelní představení Polednice.

Co by byl advent bez trhů?

Advent na zámku Nelahozeves
i
Advent na zámku Nelahozeves, Vánoce
Autor: Zámek Nelahozeves

Adventní trhy už zdaleka neslouží jen k nákupu zboží, potřebného na vánoční vaření a pečení. Jsou ideálním místem, kde si v klidu vychutnat voňavý svařák i jiné dobroty a setkat se s přáteli. Jako bonus pořídíte neokoukané dárky pro své blízké.

Vydejte se třeba do kutnohorského GASKu, kde se 26. 11. uskuteční ADVENT DESIGN GASK aneb celodenní setkání s designéry – designové tržiště lokálních designérů a výrobců, jehož součástí bude doprovodný program, komentované prohlídky právě probíhajících výstav, živá hudba, workshopy i skvělé gastro.

Mladé Boleslavi od 27. 11. otevřou své brány večerní adventní trhy, jejichž součástí budou také vyhlídkové jízdy kočárem, vyhlídkové kolo, autodrom a další atrakce. Stánky s občerstvením a vánočním sortimentem vás nezklamou.

Oblíbený vánoční jarmark se chystá také 27. 11. v Bakově nad Jizerou, kde bude jeho součástí i řada vystoupení. Ve stejný den se budou adventní trhy konat také na Masarykově náměstí v Benešově, které zpříjemní doprovodný program v podobě vystoupení hudebních souborů či zpívání koled. Slavnostně se rozsvítí i místní vánoční strom. V Berouně se letošní adventní jarmark s originálními rukodělnými produkty uskuteční v neděli 27. 11.

Udělejte si příjemný adventní výlet. Vánoční nálady bude o víkendu ve středních Čechách na rozdávání.


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat