Ve středních Čechách se navazuje na nedocenitelnou hodnotu tradice. Chce to odvahu, šikovné ruce, vytrvalost a píli, ale s láskou všechno jde. Objevte kouzlo tradice i vy! Ať už se vydáte za jedinečným českým křišťálem, do svíčkárny, za keramikou, voroplavbou, chutí čokolády anebo třeba hořkým pivem, tradici okusíte na vlastní kůži a odnesete si jedinečný zážitek. Přijměte minimálně 9 tipů, kde tradice potkat a vyzkoušet.
1. Český křišťál: křehká krása, pevná tradice
Ve středních Čechách se dá zkoumat křehká krása sklářských výrobků hned v několika sklárnách – a nejen v nich. Zavítejte třeba do rodinné sklárny Rückl v Nižboru, která je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu už od roku 1846. Při komentovaných prohlídkách se dozvíte vše o jednotlivých fázích i tradičních technikách výroby skla. Zájemci si mohou dokonce sami vyzkoušet práci brusiče.
Oči vám budou přecházejí také v Centru sklářského umění v Sázavě. Z chátrající technické památky, Huti František, kterou v roce 1882 nechal postavit nedaleko místního kláštera Josef Kavalír, se stalo místo s největší vystavenou sbírkou moderního skla na světě. Zapsat se můžete také do některého z pořádaných sklářských kurzů.
2. Hrnčířství v Berouně aneb jak vypadá znovuobnovená tradice
Poznejte v Berouně znovuobnovenou tradici! Berounští hrnčíři byli proslaveni svou šikovností široko daleko již ve středověku. K rozmachu keramického řemesla pak došlo zejména na přelomu 16. a 17. století. A právě na tuto tradici místní opět navazují. Již od roku 1997 se ve městě pořádají oblíbené hrnčířské trhy. Od roku 2015 také můžete navštívit celoročně otevřené Muzeum berounské keramiky se zajímavou expozicí, která vás do tajů zdejší keramiky zasvětí. Co ji charakterizuje? Červené až červenohnědé zbarvení a bílé či zelené zdobení. Máte-li zájem, můžete se v místní dílně stát hrnčířem. A to jak na pár minut či hodin, tak díky některému z pořádaných dlouhodobých kurzů i (skoro) napořád. Už vyhrnujete rukávy?
3. Cvokaře znáte?
Znáte cvokařské řemeslo? Sice už dávno neexistuje, ale byla by škoda na něj zapomenout. Cvokaři byli vlastně drobní kováři, kteří se specializovali na výrobu mnoha druhů hřebíků a cvočků. Ve Starém Rožmitále se bouchání kladivem kdysi ozývalo snad z každého druhého stavení. Dnes se v Rožmitále pod Třemšínem za poznáním cvokařského řemesla můžete vydat do celoročně otevřeného muzea, které nikde jinde v Evropě a nejspíš ani na světě nenajdete.
4. Přivoňte k tiskařské černi a vytiskněte si pohlednici
Kutná Hora se může pochlubit bohatou tradici místních knihtiskáren. Přes 500 let historie knihtisku objevíte v expozici v místní Knihtiskárně – Muzeu Kutná Hora. Žádný nápis „nedotýkat se“ v něm přitom nepotkáte. Naopak! Všechny exponáty si můžete prohlédnout pěkně zblízka, osahat si je a některé si také sami vyzkoušet. Kdo chce přivonět k tiskařské černi hodně zblízka, může si ručně vytisknout vlastní pohlednici na sto let starém stroji. Jdete do toho?
5. Provoněný zážitek
Ve svíčkárně, mýdlárně, pastelkárně a výrobně kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích nestojí veškerá práce jen na místních lidech. Na veřejnost tu čeká zážitková výroba. Vyzkoušejte si různé místní výrobní dílny, ve kterých si sami vyrobíte a ozdobíte svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky, a také třeba perníky či belgické čokolády. Na vlastní kůži si osaháte tradici, odvezete si ručně vyrobené skvosty a příjemná vůně vás bude ještě dlouho doprovázet.
6. Řemesla všeho druhu autenticky a vlastníma rukama
Umění řemeslníků všeho druhu nejen uvidíte, ale také si na vlastí kůži vyzkoušíte ve vesnici umění a řemesel Botanicus Ostrá poblíž Lysé nad Labem. Seznámíte s dráteníkem, hrnčířem, provazníkem, mýdlařem, košíkářem, kovářem, lukostřelcem, svíčkařem i papírníkem a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii jejich řemesel. Jedinečnou atmosféru zažijete na středověkém tržišti, kde pořídíte stylové výrobky včetně místní kosmetiky. Toužíte po chvíli klidu a nicnedělání? Odpočiňte si v místní bylinkové zahradě.
7. Voraři opět na výsluní
Na konci roku 2022 se zápisu do Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO dočkala voroplavba. I když coby komerční doprava na Vltavě, kde se provozovala už od 11. století, s vytvořením Vltavské kaskády zanikla, tradice s ní spojená je stále živá. Pronikněte do jejích tajů! Udržuje ji mimo jiné spolek Vltavan Davle. Není náhoda, že Davle získala i titul Vorařská obec. Spolek provozuje malé muzeum, v létě pořádá zajímavé akce a organizuje projížďky na tradičním šífu.
8. Česká čokoláda mezi nejlepšími na světě
Věděli jste, že ještě před druhou světovou válkou patřila čokoláda vyrobená v Kutné Hoře k těm nejlepším na světě? Na své místo na výsluní se nyní opět vrací. Místní čokoládovna byla založena roku 1918 a pod značkou Lidka vyvážela čokoládu a bonbony do celého světa. Obnovena byla roku 2018 a její součástí je i malé muzeum. Člověk by nevěřil, jaká je čokoláda věda. Přesvědčte se na vlastní kůži a skrz vlastní chuťové buňky. Vše o historii čokolády, jejím pěstování i výrobě se dozvíte při komentovaných degustacích.
9. Tradičně hořká chuť českého piva
Poznejte tradici českého pivovarnictví i jinak než jen u stolu s pivem v ruce. Vydejte se do Černokosteleckého zájezdního pivováru, kde se postupně rozrůstá Národní muzeum pivovarnictví. Na ploše 4 000 m² v autentických prostorách historické sladovny se představuje především pivovarnická technologie Rakouska-Uherska a zdejší prostory se stávají muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě. Kromě ojedinělého muzea navštívíte také pivovarskou restauraci.
Zajímá vás historie výroby piva a chcete se o ní dozvědět co nejvíc? Dejte si do hledáčku parostrojní pivovar v Lobči. Technická památka, která před nedávnem vstala z popela, vás seznámí s příběhem půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Provede vás sám majitel, architekt Pavel Prouza. Ochutnávka je samozřejmostí. Myslete na teplejší oblečení a obuv se silnou podrážkou, v pivovaru je celoročně chladno.