Go to content
Památník Lidice

Buďte v obraze

80 let od vypálení Lidic

7. 6. 2022

Připomeňte si tragický osud středočeské obce a jejích obyvatel. Je tomu už 80 let od chvíle, kdy se Lidice staly nevinnou obětí druhé světové války.

Psal se 10. červen 1942, kdy byla obec srovnána se zemí, 173 mužů bylo zastřeleno, ženy a děti většinou odvezeny do koncentračních táborů. Navštivte na místě zkázy Památník Lidice a připomeňte si krutou kapitolu naší historie. Ocitnete se mezi uměleckými díly i v Růžovém sadu. Na víkend 11. a 12. června je připravena připomínková akce.

Uctěte památku obětí války

Pomník dětským obětem války v Lidicích
i
Pomník dětským obětem války
Autor: Radek Mica

K 80. výročí vyhlazení Lidic se v Památníku uskuteční dvoudenní připomínková akce. V sobotu 11. června od 13 do 16 hodin proběhne na nádvoří muzea celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů „Světlo za Lidice“. Vystoupí Monika Abolonová a čtrnáct pěveckých sborů ze všech krajů České republiky, hostem bude Chorus Carolinus. Od 20 hodin se také uskuteční děkovný koncert Pro Lidice. Vystoupí Ústřední hudba Armády České republiky, sólisté 4TENOŘI, Monika Absolonová a Dáša Zázvůrková. V rámci komponovaného programu bude představen virtuální 3D model obce Lidice. Součástí programu jsou Světla z oken lidických domů – rozsvěcení svíček na místech, kde stávala původní lidická stavení.

V neděli 12. června začne program od 9 hodin mší svatou na základech kostela svatého Martina, sloužená Dominikem kardinálem Dukou. Následovat bude přesun hostů ke společnému hrobu lidických mužů, kde budou kladeny květinové dary. Následovat bude modlitba Dominika kardinála Duky za oběti lidické tragédie, poděkování ředitele Památníku Lidice, zazní státní hymna a hosté se přesunou k Pomníku dětských obětí války, kde budou rovněž kladeny květinové dary. Od 11:30 do 12 hodin dojde k předávání pamětních odznaků Památníku Lidice ve výstavní síni In Memoriam.

K 80. výročí lidické tragédie vznikl také nový interaktivní web: www.lidice.prostor9.eu

Ve výstavní síni Pod Tribunou bude představena obměněná výstava „Lidice (v) minulosti“ a ve výstavní síni In Memoriam nová putovní výstava „Lidická tragédie“. Vstup do výstavních prostor Památníku Lidice bude po celý den zdarma. K 80. výročí lidické tragédie vznikl také nový interaktivní web: www.lidice.prostor9.eu

Navštivte Lidice během celého roku

Památník Lidice_interiér
i
Památník Lidice_interiér
Autor: Radek Miča

Historii, kterou bychom neměli zapomínat, si v Památníku Lidice a jeho okolí můžete připomenout i jindy. Minulost pocítíte a poznáte v budově muzea s multimediální expozicí A nevinní byli vinni…

Po pěti letech od osudné noci byl 300 metrů od původní vesnice položen základní kámen nových Lidic. Jaké domy se tu tenkrát stavěly? To uvidíte na vlastí oči, zamíříte-li s průvodcem do rodinného domu s popisným číslem 116. Patří Památníku Lidice a je v něm v autentických prostorech umístěna stálá expozice Stavíme nové Lidice. Lidická Galerie, která vybízí k návštěvě, vystavuje dary Lidicím od umělců z celého světa.

Růže rostoucí v Růžovém sadu mezi novými a starými Lidicemi v počtu více než 24 000 keřů symbolizují lidické muže, ženy a děti. V roce 2015 získal sad v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů titul Rekord roku za největší počet růžových keřů v jednom sadu. Světová federace růžových společenství mu ve stejném roce udělila nejvyšší možné ocenění Award of Garden Excellence, díky němuž se stal jedním z nejvýznamnějších růžových sadů na světě.

Při pohledu na zdejší umělecká díla mrazí v zádech. Stěžejním dílem osazeným na pietním území je pomník 82 lidických dětí, které zahynuly v plynových vozech v Chelmnu. Autorka Marie Uchytilová jej věnovala všem dětským obětem druhé světové války. Na pietním území dále stojí socha truchlící ženy u hrobu lidických mužů a socha matky s dítětem u základů původní školy. Obě díla pocházejí z dílny Bedřicha Stefana. U základů bývalého kostela uvidíte sochu ženy chránící si obličej před plameny, jejímž autorem je Karel Lidický. Za sousoším chlapce s děvčetem od Karla Hladíka, které nese název Mír, se vypravte do Růžového sadu.


Podobné články