Go to content
Panenské Břežany – zámek

Buďte v obraze

80 let od atentátu na Heydricha – připomeňte si dějiny

16. 5. 2022

Připomeňte si 80 let od úspěšného útoku na nenáviděného říšského protektora Reinharda Heydricha – kde jinde než v Panenských Břežanech!

Atentát na Reinharda Heydricha, nenáviděného říšského protektora, se stal nejvýznamnějším odbojovým činem doby. Spáchali ho členové skupiny Anthropoid dne 27. května 1942 a v letošním roce si tak připomínáme kulaté výročí 80 let od této hrdinné události. Parašutistům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, kteří byli na vojenský úkol speciálně vycvičeni, se ovšem nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě tamějšího kostela sv. Cyrila a Metoděje.

K atentátu došlo v pražských Holešovicích, kde parašutisté čekali na říšského protektora přijíždějícího ze svého sídla v zámku ve středočeských Panenských Břežanech. Obýval s rodinou a dětmi Dolní zámek, který byl spolu s místním horním zámkem krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava zabrán německou okupační správou. Horní zámek se stal sídlem tajemníka Karla Hermanna Franka. Od roku 2012 je majetkem Středočeského kraje a ve správě Oblastního muzea Praha-východ, které zde vybudovalo Památník národního útlaku a odboje, připomínající nacistickou okupaci českých zemí. Návštěvníci mohou celoročně navštívit moderní a interaktivně koncipovanou expozici Zločin a trest a také Santiniho kapli sv. Anny.

Panenské Břežany – zámek
i
Panenské Břežany – zámek
Autor: MCU Libor Sváček

28. května: vzpomínková akce v Panenských Břežanech

Právě v Památníku se v sobotu 28. května uskuteční vzpomínková akce na atentát na Reinharda Heydricha. Akce pojmenovaná Den Jana Kubiše se bude odehrávat po celý den od ranních 9 do večerních přibližně 23 hodin. Při její příležitosti bude unikátně vystaven dopis Jana Kubiše, který odeslal slečně Marii Žilanové jen dva týdny před uskutečněním atentátu. Na panelech umístěných na nádvoří Horního zámku a v jeho parku se dozvíte zajímavé informace o parašutistických výsadcích z období druhé světové války. Kromě toho je na celý den připraven bohatý tematický program s přednáškami, filmem i koncertem nejen v Horním, ale také v mimořádně zpřístupněném Dolním zámku. Uskuteční se exkurze do vojenského tábora v zámeckém parku, prohlídky vojenské techniky a bude možné zapůjčit si brýle k pozorování virtuální reality.

Další pietní akt se chystá 12. června v Památníku Lidice. Od vypálení obce letos 10. června uplyne přesně 80 let.


Podobné články