Go to content
Bartolomějské návrší

Buďte v obraze

8 turistických novinek aneb na co se těšit v roce 2023?

16. 1. 2023

Určitě jste napnutí a zvědaví, jaké turistické novinky s sebou rok 2023 přinesl – my vám teď představíme zbrusu nové anebo upravené a znovu otevřené expozice, památky, zahrady i trasy, jejichž návštěvu vonící novotou byste si neměli nechat ujít. Tady je 8 turistických novinek letošního roku ze středních Čech.

Nová expozice Regionální muzeum Jílové u Prahy
i
Nová expozice Regionální muzeum Jílové u Prahy
Autor: Regionální muzeum Jílové u Prahy

1. Tramping v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy se dlouhodobě věnuje trampingu. Od března 2023 navíc zpřístupní zcela novou expozici věnovanou historii i současnosti trampingu. Bude hravá a interaktivní a osloví jak pamětníky, tak mladé zájemce o přírodu, chataření, muziku a sport na osadách.

Součástí expozice budou grafické stěny s vitrínami a panely, replika dřevěného trampského srubu s posezením a vyhlídkou na řeku Sázavu. Dále se můžete těšit na velkou interaktivní mapu osad, kajak s figurínou trampa a iluze řeky, lesa, přírody i ohniště s poslechem hudby. Chybět nebudou ani 3D hry a mnoho dalšího.

Připravte si bránici! Pro pobavení bude expozice doplněna krátkodobou výstavou trampských vtipů.

CHKO Český kras
i
CHKO Český kras
Autor: CHKO Křivoklátsko

2. Nový Dům přírody Českého krasu

Český kras loni oslavil padesát let od svého vyhlášení, na letošek chystá otevření nového návštěvnického centra. Už na jaře 2023 by měl být hotový nový Dům přírody Českého krasu, který se stane reprezentativním návštěvnickým centrem a zároveň vstupním prostorem do Koněpruských jeskyní.

Seznamte se s přírodou a významem Českého krasu, chráněné krajinné oblasti, která byla vyhlášena k ochraně nejcennější části barrandienské pánve. Protože v Domě přírody Českého krasu myslí i na zábavu, těšte se na různé pokusy i prolézačku umělou jeskyní.

Turistické značení
i
Turistické značení
Autor: Michaela Němcová

3. Do Prčice po nových dálkových trasách

Legendární pochod Praha–Prčice zná snad každý turistický nadšenec. Vydejte se do Prčice buď 20. 5. 2023, kdy se jeho letošní 56. ročník uskuteční, anebo kdykoliv jindy během roku: chystá se totiž vyznačení sítě dálkových tras do Prčice pro pěší i cyklisty.

Začínat budou v Táboře, Milevsku, Sedlčanech a následně i v Mladé Vožici a umožní vám prozkoumat krásný kout naší země: oblast Toulavy. Poznáte místa vyhlášená i ta méně známá a za každého počasí si uděláte nezapomenutelný výlet.

Zámek Brandýs nad Labem
i
Pohled od Kamenného mostu v létě
Autor: MCU Libor Sváček

4. Revitalizované zámecké zahrady v Brandýse nad Labem

Oblíbeným letním sídlem habsburského panovníka Rudolfa II. byl renesanční zámek v Brandýse nad Labem, obklopený zahradami, které od loňského roku procházejí revitalizací. Už aby to bylo! Svého času totiž patřily k nejvýznamnějším na starém kontinentě.

Od letoška se můžete těšit na novou Plantáž. Obnoveny budou mlatové cesty, kašna, přibude nová zeleň i příjemné posezení v konturách bývalých hospodářských stavení. Dochází k obnově zámeckého skleníku, který se stane místem pro komorní kulturní a společenské akce.

Beroun hradby
i
Beroun hradby
Autor: Vladimír Kasl

5. Královský Beroun znovu opevněný?

Unikátní berounské hradby, které chránily důležité královské město, procházejí revitalizací, která bude v tomto roce dokončena. Památkáři spolu s restaurátory zachraňují za pomoci nejmodernější technologie další úsek opevnění města.

Při opravách dojde i na zabezpečení bašt, které pro návštěvníky prozatím zůstávají přístupné. Také už se těšíte, až krásné historické město plné zajímavých zákoutí, ve kterém je stále živá hrnčířská tradice, letos navštívíte?

Beroun si letos připomíná výročí 140 let od narození dirigenta světového formátu Václava Talicha, který je svým soukromým životem spjat právě s tímto městem. Proto se v Berouně každoročně pořádá Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun. V Hudlicích nedaleko Berouna se také před 250 lety narodil národní buditel Josef Jungmann, kde dodnes můžete nalézt jeho památku.

Chrám sv. Bartoloměje Kolín
i
Chrám sv. Bartoloměje Kolín

6. Kolínská dominanta opět přístupná

K závěru se právě teď blíží rekonstrukce chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně na Bartolomějském návrší, který byl na nějakou dobu nepřístupný. Plné obnovení návštěvnického provozu téměř bez omezení se očekává už od letošního jara. Nadšeni budete i kostnicí, do které se při prohlídkách chrámu vždy dostanete.

Jen na varhany si budete muset ještě chvíli počkat, hudební nástroj se sem vrátí až v průběhu léta a k použití bude připraven do konce letošního října. V tuto chvíli probíhá sbírka na obnovu varhan, pojmenovaná Darujte tón.

Jezuitská kolej, sídlo GASK, Kutná Hora
i
Jezuitská kolej, sídlo GASK, Kutná Hora
Autor: Virtual Visit

7. Otevře se štola Bylanka v Kutné Hoře?

Nejspíš již od letoška bude v Kutné Hoře přístupný důl Bylanka, a to formou zážitkové turistiky. Za svitu hornických kahanů a s hornický vybavením bude vstup umožněn těm, kteří mají rádi dobrodružství. Troufnete si na lezení po žebřících, místy i po kolenou, a na brodění vodou?

Důl bude vybaven dle současných bezpečnostních standardů, ale historicky věrným způsobem. Původně to byla jen skála v lese na Bylance, odkud vyvěrala voda. Díky úsilí a vytrvalosti se členům kutnohorského Hornického spolku Barbora podařilo během čtrnácti let výzkumu postupně vyčistit, zprůchodnit a zmapovat více než kilometr odvodňovací štoly Bylanka IV.

Letos je tomu přesně 300 let od úmrtí významného českého architekta italského původu Jana Blažeje Santini-Aichela, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. V Kutné Hoře – Sedlci zanechal své výrazné stopy v klášterním kostele Nanebevzetí P. Marie a sv. Jana Křtitele. V nedalekých Horušicích postavil bývalou rezidenci sedleckých cisterciáků.

Sázava – zahrada kláštera, základy kostel sv. Kříže
i
Sázava – zahrada kláštera, základy kostel sv. Kříže

8. Klášterní zahrady v Sázavě zvou k odpočinku

Prvního dubna není jen apríl, ale také den, kdy se veřejnosti opět otevře severní zahrada Sázavského kláštera. Uvidíte i základy kostela sv. Kříže z 11. století, které svým tvarem připomínají čtyřlístek. Měkký travnatý koberec zdobí několik vzrostlých stromů.

Je velmi pravděpodobné, že od jara bude v části zahrady blízko svatoprokopské jeskyně probíhat další zjišťovací archeologický průzkum, ten ale přístupnost zahrady neovlivní. A k čemu severní zahrada kláštera sloužila v minulosti? Ve středověku byla sídlištěm laických služebníků. Dnes je místem odpočinku, relaxace a rozjímání.


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat