Go to content
Sedlecká katedrála v Kuté Hoře

Buďte v obraze

300 let od éry génia: kam se vydat za Santinim?

2. 2. 2023

3. února – symbolicky v den narození geniálního Jana Blažeje Santiniho-Aichla – začíná celoroční projekt Santini Immortalis, který připomíná osobnost a dílo výjimečného architekta. Čeká nás rok plný přednášek, výstav, prohlídek a workshopů. Letos je tomu přesně 300 let od úmrtí tohoto slavného českého architekta italského původu.

Svou uměleckou cestu začal Santini ve středních Čechách v Kutné Hoře a právě tam začněte s putovánm po jeho stopách. Projekt Santini Immortalis startuje první rozsáhlou výstavou v podkroví sedlecké katedrály. Sledujte aktuální informace na jeho stránkách, bude to velké!

PROGRAM celého projektu je k dispozici ZDE.

 

Šnekovité schodiště, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie,Kutná Hora Sedlec, interiér
i
Santiniho samonosné schodiště
Autor: Ondřej Soukup

Za Santinim do Kutné Hory…

Ještě než se program dotáhne do posledních detailů, nalaďte se na zaoblenou Santiniho vlnu právě v Kutné Hoře – Sedlci, v jedinečné sedlecké katedrále. Ta je totiž prvním svědectvím Santiniho invence a mistrovského talentu. Do Sedlce byl přizván jako pětadvacetiletý a téměř nezkušený mladík, aby se podílel na obnově zdejší katedrály v areálu cisterciáckého kláštera, která po vyplenění husity přes dvě staletí ležela v ruinách.

A proč zaoblenou vlnu? Geniálnímu architektovi se dařilo osobitě propojovat gotiku s barokem. V sedlecké katedrále je jeho dílem originální řešení hlavního průčelí i celková úprava chrámového vnitřku s mimořádně působivou klenbou hlavní lodi. Do stavby také vetkl světově unikátní stavební prvky: samonosnou klenbu zvanou česká placka a samonosné točité (nebo chcete-li zaoblené) schodiště.

Co naplat, z chrámu se jen o několik desítek let později stalo skladiště mouky a v budovách sousedního kláštera byla zřízena tabáková továrna. Dnes je katedrála znovuobnovená a krásně zrekonstruovaná, ovšem místa, která byste ve svatostánku nečekali, v ní jsou i dnes. Třeba malý kinosál, ve kterém můžete zhlédnout animovanou historii kláštera. Do spletitých osudů této unikátní stavby se zaposlouchejte se při komentované prohlídce, budete žasnout.

Jen co by kamenem dohodil od katedrály se nachází unikátní a slavná kutnohorská kostnice pod hřbitovním kostelem Všech svatých. Spíš než na důmyslně sestavené lidské kosti se tentokrát zaměřte na expozici vstupního schodiště a portál, na nichž se při úpravách na počátku 18. století Santini rovněž podepsal. Ruku k dílu přiložil i při architektonickém řešení dekoru interiéru.

Samonosné schodiště
i
Samonosné schodiště
Autor: Ondřej Soukup

…a ještě o kousek dál

Putování po stopách Santiniho vás na Kutnohorsku zavede také do Horušic, kde si sedlečtí cisterciáci nechali postavit svou novou rezidenci. Prohlédnout si tu můžete dochovaný zámeček osmibokého půdorysu. Z někdejšího hospodářského klášterního dvora se dochovala pouze stavba drobné rezidence, která dnes slouží jako rodinný dům.

Středočeské putování za Santinim uzavírá výlet do Panenských Břežan. Zdejší kaple svaté Anny je jednou z nejkomplikovanějších, a přitom skvěle čitelných staveb ze Santiniho raného období. Má trojúhelníkový půdorys, odkazující jak na božskou trojici, tak na postavení svaté Anny jako generačně třetí v rodině Ježíše Krista. Mimořádný estetický dojem dotváří světlo pronikající do interiéru, kde modeluje jednotlivé čisté tvary. Prohlížíte si zkrátka geniální stavbu plnou geniálních myšlenek.

V Chotouni poblíž Kolína, rodišti zemského patrona svatého Prokopa, se Santini podepsal pod projekt kaple sv. Prokopa. Samotná stavba byla pak vyměřena za géniovy osobní přítomnosti.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články