Go to content
Huť František v Sázavě

Inspirace

20+ tipů na výlety za poznáním i za zábavou

21. 2. 2023

Vymýšlíte, jak si užít období konce zimy a začátku jara? Přemýšlíte o něčem zážitkovém, poznávacím, neobvyklém, novém i o nějaké té klasice? Nechte se inspirovat a přijměte pozvání do středních Čech, které ani touto dobou rozhodně nespí. Na zážitky budete ještě dlouho a rádi vzpomínat.

Adrenalin a zábava aneb kam pro endorfiny?

 

Vodní radovánky celoročně? Proč ne. V Aquapalace, největším akvaparku u nás, si užijete moře zážitků a dobrodružství hned ve třech palácích Vodního světa, a to bez ohledu na venkovní teplotu. Otevřeno je denně až do 22 hodin večer.

Za dobrodružstvím a adrenalinem se vydejte do TEPfactoru v Chotilsku poblíž Slapské přehrady. I ten se pyšní jedním nej: je největším zábavním parkem v Čechách. Pozvěte své kamarády, zábavná hra je zaměřena především na týmovou spolupráci.

Poznejte tradice netradičně

Kdy jindy poznat tradici českého sklářství než právě teď? Zajímá-li vás cesta, kterou musí urazit obyčejné zrnko písku, než se promění v křehkou pavučinu, navštivte Centrum sklářského umění ve sklářské huti František v Sázavě. Sklářský oheň tu zahoří obvykle při speciálních akcích, inspirativní expozici si v autentickém prostředí historického areálu můžete prohlédnout od středy do soboty celoročně.

Za sklem se od středy do soboty po předchozí rezervaci vydejte také do sklárny Rückl v Nižboru v malebném údolí řeky Berounky. Pořádají se tu exkurze s výkladem, kde se dozvíte vše o jednotlivých fázích a tradičních technikách výroby skla. Sklárna tu byla založena v roce 1846 a od té doby posouvá tradiční české sklářství na novou úroveň. Přesvědčte se sami!

Chcete prozkoumat tradici českého pivovarnictví i jinak než jen u stolu s pivem v ruce? Objednejte se na sobotu do Černokosteleckého pivováru, kde na ploše 4 000 m² v autentických prostorách historické sladovny vzniká Národní muzeum pivovarnictví, které se stále rozrůstá. Představuje především pivovarnické technologie Rakouska-Uherska a stává se muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě.

Středočeské osobnosti: seznamte se

Naši historii psaly známé osobnosti. Více o Josefu Ladovi se od středy do neděle i v tomto období dozvíte v Památníku Josefa Lady v Hrusicích, a to v domě, který jeho rodina využívala k letním pobytům. Největší místností v expozici je Ladova pracovna. Jedna z místností je zasvěcena zvykům a tradicím.

Osobnost Jana Palacha poznávejte ve Všetatech, kde přeměnou původního vesnického domu rodiny Palachových vznikl Památník Jana Palacha. Jeho součástí je nová expozice ukazující dobu a čin Jana Palacha v kontextu událostí 20. století. Otevřeno je od pátku do neděle.

Za T. G. Masarykem se vydejte do Muzea T. G. Masaryka v Lánech. Poznáte jeho rodinu, prezidentovo profesorské období i období jeho prezidentování, první světovou válku i první republiku. Jeho osobnost i historické události dané doby můžete v klidu zkoumat od úterý do neděle.

Za osobností a dílem Karla Čapka se od pondělí do pátku vydejte do jeho památníku ve Strži u Staré Huti u Dobříše. Expozice se navíc věnuje také životu a dílo Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky. Strž dokáže návštěvníky okouzlit v každém ročním období, ale v době přicházejícího jara je snad nejkrásnější.

Malíře Václava Rabase nejlépe poznáte prostřednictvím jeho děl. Zadívejte se do nich v jeho rodišti Rakovníku v místní Rabasově galerii. Jeho obrazy ukazují netušenou krásu a barvitost zdánlivě jednotvárné krajiny, složené z polí a chmelnic. Budete překvapeni. Otevřeno je denně kromě pondělí.

V Rakovníku si skočte na kávu do Galerie Samson Cafeé. V jejích prostorách se často konají výstavy převážně regionálních výtvarníků. Otevřeno je od pondělí do pátku.

Muzea vyprávějí o místních dějinách…  

 

Prozkoumejte do detailu místní historii, objevíte skvosty! Začít se dá třeba od úterý do soboty v Muzeu Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem. Jeho nová stálá expozice umístěná v barokním památkově chráněném domě seznamuje s významnými etapami bohaté historie města. V Muzeu Brandýs nad Labem je nově po částečné rekonstrukci zpřístupněna stálá archeologická expozice a pravidelně se tu konají dvě současně běžící archeologické výstavy. Otevřeno je od středy do neděle. Denně kromě pondělí od března prozkoumávejte také Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem. V bývalém mlýně se z expozic dozvíte vše o pánech z Rožmitálu i o místní osobnosti Janu Jakubu Rybovi. Muzeum představuje také nejucelenější sbírku 32 historických vozů automobilky Aero.

Nejen o bitvě u Lipan se dozvíte v Podlipanském muzeu v Českém Brodě, sídlícím v pozoruhodné secesní budově v historické vilové čtvrti. Na výlet se vydejte od pondělí do pátku. Vše o keltské historii na Novostrašecku se dozvíte od úterý do soboty v Muzeu Nové Strašecí. Mezi exponáty se vyjímá slavný nález – hlava Kelta.

Jílové u Prahy je spojeno s těžbou a zpracováním zlata, proto se i místní regionální muzeum na zlato v České republice specializuje. Navštívit se dá i v tomto období od úterý do neděle. Když se řekne Roztoky u Prahy, vybaví se letní byty. Více se nejen o nich dozvíte při prohlídce místního zámku, ve kterém sídlí Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Průvodce vás od středy do neděle poutavě provede okruhy pojmenovanými Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce a Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt.

Stále málo?

 

Zvídavosti se meze nekladou. Víte, že ve středních Čechách můžete o víkendu navštívit i Muzeum technických hraček? Sídlí ve Velvarech a seznamuje se základními typy plechových mechanických hraček, poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojkem nebo elektromotorem. Kromě toho seznamuje s produkcí železničních hraček méně známých československých firem.

Vážnější tematikou je prostoupen Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Expozice Zločin a trest seznamuje v jedním z nejhrůznějších období českých dějin a s událostmi, které předcházely rozpadu první Československé republiky. Památník je umístěn v prvním patře místního barokního zámku.

Chcete poznat Český kras, ale zrovna vás to neláká do přírody na výlet? Teoretických informací není nikdy dost! Navštivte Muzeum Českého krasu v Berouně, umístěné v jednom z architektonicky nejcennějších domů na Husově náměstí. Bonusem bude také seznámení s dějinami samotného Berouna a jeho významnými osobnostmi. Otevřeno je denně kromě pondělí.

Sázavský klášter zve celoročně na nový interaktivní prohlídkový okruh poutním místem. Ve svatoprokopském areálu s průvodcem od středy do neděle uvidíte mimo jiné také nové varhany či nově obnovenou kryptu s ostatky svatého Prokopa, patrona České země. Duchovní nádech má také poutní místo Stará Boleslav. Prohlídky se v něm i nyní pořádají denně kromě pondělí. Podíváte se do baziliky Nanebevzetí Panny Marie i kostela sv. Václava a kaple blahoslaveného Podivena a staroboleslavské brány. Bazilika je domovskou svatyní Palladia země české a stojí na místě, kde bylo Palladium v polovině 12. století vyoráno a kde se podle legendy odehrály první zázraky spojené s mariánskou ikonou.


Podobné články