Go to content
Atrakce v parku Mirakulum

Inspirace

14 rodinných výletů

5. 5. 2022

Jak zaujmout malé děti? Kam s nimi na výlet? Může to být oříšek, ale máme hned patnáct řešení! Středočeské výlety nadchnou jak děti, tak dospěláky.

Přiznejme si, že zaujmout malé děti není vůbec hračka. A vykoumat, kam s nimi zajet na výlet, to už se blíží téměř nevyřešitelnému hlavolamu. Ale nebojte, máme řešení – a hned patnáct řešení! Jmenují se top středočeské výlety, které nadchnou jak děti, tak dospěláky. Protože moc dobře víme, že aby se společný den vydařil, musí se bavit komplet celá rodina. No a na místech, která jsme pro vás vybrali, to nebude sebemenší problém!

Areál Vrchbělá

Vzhůru do výšin! A ne jen tak ledajakých a vůbec ne úplně klasicky letadlem, ale… po lanech! V lanovém centru v areálu Vrchbělá, v místě jako stvořeném pro rodinnou dovolenou, na vás čeká mnoho rozmanitých zážitků. A to ať už máte chuť na oddech, nebo na poctivou fyzickou aktivitu, ať jste dospěláci, nebo děti školkou či školou povinné. V tomto rekreačním centru mají pro vás a vaše potomky kromě zmíněného lanového centra připravené hřiště s dřevěnými maketami středověkých hradů, malou zoo, kde se pozdravíte například s několika „emáky“, a naučnou stezku, díky níž se o krajině, ve které trávíte svůj volný čas, dozvíte mnoho zajímavého. Bude to poutavá procházka, protože Ralsko je nejen nádherné, ale také se k němu váže nevšední příběh. Už od roku 1949 se tu rozprostíral přísně střežený vojenský újezd. Není možné pronést takovou větu často, ale v tomto případě díky armádám, jež prostor využívaly, zůstala příroda dodnes zachovalá, pestrá a divoká.

Krmení zvířat ve Vrchbělé
i
Krmení zvířat ve Vrchbělé

Park Mirakulum

Víme o místě, kde se dějí zázraky… Přísaháme a také máme nepopiratelný důkaz! Je to totiž místo, kde vedle sebe leží tolik úžasných dětských atrakcí, že se muselo zrodit skutečným kouzlem. Podivuhodné čáry se udály v Milovicích a říká se jim park Mirakulum. Tady, na ploše deseti hektarů, spolu sousedí vodní svět, lanové centrum, lesní městečko vysoko v korunách stromů, pohádková vesnička, majestátní dřevěný hrad, tajné podzemní chodby, spletité bludiště, malá zoo, obrovské houpačky, trampolíny a mnoho dalšího. A v čem všem že to spočívají mirakulské zázraky? V proměnách! Z vašich dětí se tu stanou dobrodruzi a objevitelé, piráti, rytíři, víly, princové a princezny, strojvůdci, akrobati, umělci, ale především děti, kterým se splnil sen – sen o výletě na místo, kde je všechno stvořeno jen a jen pro ně, k hrám, zábavě i úžasnému poznávání.

Park Mirakulum
i
Park Mirakulum
Autor: Vladimír Kiva Novotný

Zámek Mníšek pod Brdy

I kdyby vaše cesta měla vést přes devatero hor a řek, nenechte se odradit a všechny je zdolejte, protože návštěva zámku Mníšek pod Brdy bude stát za to. Zatímco se budete kochat překrásnými prvorepublikovými interiéry, vaše děti se potkají se samotnou královnou. Do Mníšku totiž z nehostinného Ledového království přesídlila královna Elsa, kterou vaše děti určitě moc dobře znají. Aby jí nebylo smutno, vzala s sebou do středních Čech i svého pohádkového kolegu, sněhuláka Olafa. Společně děti provedou zámeckými komnatami a navštíví Kouzelné sklepení, kde jim Elsa představí další členy své pohádkové party – víly, vodníka, čerta, kamarádku princeznu Růženku a vynalézavou mníšeckou čarodějnici, která své zastaralé koště vyměnila za vysavač – prý se na něm cestuje mnohem pohodlněji.

Letecký pohled na Zámek Mníšek pod Brdy
i
Zámek Mníšek pod Brdy
Autor: Daniel Stiborek

Areál HistoryPark

Vykopejte jámu na mamuta! Uznáváme, že se může stát, že do ní žádného nechytíte, ale i tak to bude zážitek. On totiž takový lapač mamutů dá docela práci, ale zase si při ní užijete kopec zábavy a troška té hlíny za nehty ještě nikomu neublížila. A kde že se mamutí pasti tvoří? V HistoryParku, areálu, kde se s dětmi dozvíte úplně všechno nejen o tajuplných příbězích z pravěku, ale také o archeologii, která, čestné skautské, je také ohromně zajímavá záležitost. O tom ani na vteřinku nepochybujte, protože úplně všechno v HistoryParku je současně vzdělání i hra a každý se tu stává lovcem napínavých pradávných příběhů. Všichni unavení dospěláci si tu oddechnou s pohledem upřeným na uklidňující krajinu kolem hory Říp, zatímco jejich malé průzkumnice a malí průzkumníci budou s pomocí lektorů provádět zapeklitý archeologický výzkum, střílet z luků nebo vytesávat všemožná udělátka z pazourků.

HistoryPark Ledčice
i
HistoryPark Ledčice

Zahrady a Centrum řemesel Botanicus

Pohádky ani lidová vyprávění se bez moudrých kmotřiček neobejdou. A není divu, vždyť bez tajemných stařenek, které znají každou bylinku a její sílu, dokáží vykurýrovat všechny neduhy a změnit osudy celých království, by byly naše příběhy často bez šťastných konců! Co myslíte, nehodila by se i nám, v téhle překotné době, špetka jejich moudrosti, lásky k přírodě a úcty k poctivosti tradičních řemesel? Za věděním kouzelných kmotřiček a našich předků se se svými dětmi vypravte do areálu Botanicus, do zdejších bylinných a zeleninových zahrad, ovocných sadů a Centra řemesel. V něm se dozvíte, jak se tkalo, pletly košíky anebo co všechno museli umět vesničtí kováři. Vsadíme se o všechny mince ze zdejší mincovny, že v centru Botanicus zůstanou jako u vytržení nejen děti, ale i vy, dospěláci. A už teď můžete začít společně plánovat, jak bude vypadat loutka, kterou si v centru vyrobíte, nebo jak s dětmi nazdobíte své vlastní slaďoučké perníčky.

Rýžování zlata v Centrum řemesel Ostrá
i
Centrum řemesel Ostrá
Autor: Pojizeří a Polabí

Farmapark Soběhrdy

Kde vedle sebe uvidíte exotické velbloudy, klokany, emu a lamy spolu s nám, ve střední Evropě, důvěrně známými oslíky, ovcemi a kozami? Tihle všichni spolu šťastně žijí ve Farmaparku Soběhrdy a už se moc těší, až je přijedete navštívit. Každého ze zvířecích kamarádů si tu můžete pohladit a ani děti se nebudou bát, protože v Soběhrdech mají jen ta nejmilejší a nejpohodovější zvířátka. Na farmě pořádají dokonce i obědové a svačinové rituály neboli možnost zúčastnit se krmení téhle vůbec ne divé zvěře. Všechny malé návštěvníky určitě nadchne i nabídka atrakcí, která je velmi jemně řečeno bohatá – pro odvážné dobrodruhy mají v Soběhrdech lanové hřiště, pro hravé neposedy spoustu prolézaček, klouzaček, trampolín a dokonce i skákací hrad. Když se vašim dětem zachce projet se vláčkem, džípem nebo v létě na vodě na obřích plovoucích kruzích, tak i každé z těchto přání bude splněno dříve, než ho stačíte vyslovit.

Krmení zvířat ve Farmparku Soběhrdy, kozy
i
Farmpark Soběhrdy
Autor: Farmpark Soběhrdy

Farma Oslí stezka

Jen málokteré zvíře si od člověka vysloužilo tolik nefér pojmenování jako oslíci. Určitě jste také zaslechli, že osel je hloupý a tvrdohlavý a pomalý. Tak na všechny tyhle nesmysly rychle zapomeňte! O opacích vás přesvědčí na zážitkové rodinné oslí farmě, kde zjistíte, že oslíci jsou nejen roztomilí, ale také inteligentní a rozvážní, klidní a vyrovnaní, mají láskou překypující a věrná srdce a jsou až neskuteční mazlové a super výletní parťáci. Tohle vše odhalíte, až se s nimi vypravíte na pouť přírodním parkem, který se rozprostírá hned za humny farmy. Od průvodců se o oslích členech expedice dozvíte tolik zajímavostí, až vám půjde hlava kolem. A kdo že to v brašnách ponese všechny vaše nezbytnosti, od sváči až po foťák? Možná to bude služebně nejstarší oslík na farmě Bobíček, možná společenská Josefina anebo Luis, valášek, který se tváří jako velký frajer, ale v hloubi duše je to cíťa. Jedno ale víme jistě – na putování s oslíky nejen nikdy nezapomenete, ale také se mnohému novému naučíte.

Farma Oslí stezka
i
Farma Oslí stezka
Autor: Farma Oslí stezka

TEPfactor

Kdo by nechtěl získat truhlu s pirátským pokladem! Jenže abyste si svého úlovku skutečně vážili, musíte si ho zasloužit. V TEPfactoru, kde moc dobře vědí, jak důležité je posilovat týmového ducha a že dobrodružství je samo o sobě odměnou, si užijete nevšední zážitek, na který jen tak nezapomenete. Váš rodinný tým si v zákoutích pirátské jeskyně prověří svoji vytrvalost, vynalézavost, odvahu i trpělivost v rámci zapeklitých, ale zábavných úkolů. A v létě se určitě vypravte na Slapy, protože tady mají ukrytý poklad číslo dvě! Na motorových člunech budete brázdit hluboké slapské vody a kromě truhlice plné drahocenností objevíte také nejedno překrásné přírodní zákoutí, suchozemským červům často zapovězené. Teď už jen zbývá odhlasovat, kdo z rodiny se stane kapitánem vaší dobrodružné výpravy…

Zážitky v TEPfactor
i
Zážitky v TEPfactor
Autor: TEPfactor

Zoopark Zájezd

Staňte se na den ošetřovatelem a naplňte bříška svým hladovým oblíbencům v Zooparku Zájezd. V téhle rodinné zoo si můžete vyzkoušet, že práce chovatelů je pořádná makačka, ale pohled na spokojené lemury, surikaty nebo šťastného rysa ostrovida zvaného Blonďák je k nezaplacení. Jen snadné určitě nebude vybrat si ze sta druhů exotických a domácích sympaťáků, kdo že vlastně patří mezi ty vaše favority. Jestli máte vy i vaše děti pro strach uděláno, můžete si dokonce vyzkoušet krmení obyvatel zdejšího terária, kde mají mimo jiné největší kolekci chameleonů na světě. Nebo vás víc zajímá život vznešených sokolů? Pak si musíte vyzkoušet práci sokolníků! Menší děti si den zpestří v kontaktním koutku s domácími zvířaty a také v Ušákově, kde si budou hrát s největším druhem králíka, jaký po naší planetě hopká.

Chameleon a děti v Zooparku Zájezd
i
Zoopark Zájezd
Autor: Zoopark Zájezd

Zámek Loučeň

Dávno, pradávno je tomu, kdy řecký stavitel a vynálezce Daidalos navrhl labyrint, složitě zašmodrchanou a matoucí cestu, která se vine tak, že dostat se k cíli a zase ven je opravdu oříšek. Ale ono to složité a náročné být muselo, takový byl totiž Daidalův úkol. Nebo přesněji řečeno rozkaz, který mu zadal mocný král Mínós. V labyrintu měl být uvězněn strašlivý a nelítostný Mínotaurus, tvor s lidským tělem a hlavou býka. Troufnete si několik labyrintů pokořit? Není třeba cestovat časem ani jezdit daleko, vypravte se na zámek Loučeň, kde mají v rozlehlém parku labyrintů a bludišť dokonce dvanáct! Kamenné, světelné, pískovcové, ale také zvláštnůstky jako labyrint písmenkový nebo labyrint krále Karla IV. A že tu dětské záliby neberou na lehkou váhu, dokazují i prohlídky překrásných interiérů. O životě na zámku a v podzámčí vám povypráví sama vznešená kněžna nebo komorník, který zná každičký kout i tajnou chodbu… a do jedné takové se s ním i podíváte. Stále vám ještě přijde, že byste přeci jen rádi zažili něco víc extra? Není problém! Na loučeňském zámku si můžete prohlídku doslova osladit. A to v rámci speciální labužnické čokoládové exkurze, v jejímž průběhu se bude o téhle oblíbené laskomině nejen mluvit, ale bude se i koštovat. Dovedete si představit lahodněji strávené odpoledne?

Letecký pohled na bludiště u zámku Loučeň
i
Bludiště u zámku Loučeň
Autor: Jan Přerovský

Aquapalace Praha

Když je horko k zalknutí nebo zima taková, že rybníky a řeky pokrývá ledová krusta, když vás přepadne úmorná nuda anebo jen zatoužíte po oddechu, hrách a zábavě – Cože? Že dospělí nemají čas od času chuť pořádně si zablbnout?! – vypravte se do Aquapalace nedaleko Prahy, největšího aquaparku ve střední Evropě. Slova otrava a dlouhá chvíle tu totiž vůbec neznají. Naopak, zažijete tu spoustu legrace, okusíte špetku adrenalinu a vychutnáte si sladký relax – to až se vaše nezbedné ratolesti zabaví na jedné z dvaceti jedna skluzavek nebo budou sjíždět nejdelší tobogán v České republice. Jestli budete mít chuť, připojte se k nim při zdolávání divoké řeky nebo při pohupování ve vlnobití. Rodiče, kteří už únavou pletou nohama, určitě ocení možnost oddat se zaslouženému odpočinku v saunách nebo při masáži ve SPA a wellness centru. V Aquapalace mají tolik atrakcí, že se sem zkrátka a dobře budete muset vracet… často a věříme, že rádi.

Letecký pohled na Aquapalace Praha
i
Aquapalace Praha
Autor: Aquapalace Praha

Zoo Chleby

V zoo v Chlebech opatrují skutečnou vzácnost – nejkrásnější opičku planety! Jmenuje se langur duk a všichni vědátoři, cestovatelé, objevitelé, ošetřovatelé i šéfové zoologických zahrad se shodli na tom, že languři jsou bez debat topmodelky a topmodelové říše primátů. Chcete si jejich tvrzení raději ověřit? Zajeďte se na tyhle ultra roztomilé tvorečky podívat do Zoo Chleby. A co dalšího tu na vás čeká? V téhle přívětivé zoologické zahradě na středočeském venkově mají několik kontaktních výběhů, kde si vaše děti mohou pohrát s morčaty, želvami a kozami, pohladit si je i nakrmit. Další zdejší vzácností je kolekce soch vyhubených zvířat. Nečekejte žádné děsivé dinosaury, ale druhy, které jsme vyhubili my, lidé, během posledních pár set let. Při takovém pohledu si každý z nás uvědomí, jak důležité je o naši planetu a všechny její obyvatele pečovat a chovat se k nim s láskou a úctou.

Lvi v Zoo Chleby
i
Zoo Chleby
Autor: Jiří Teper

Areál Monínec

Vydejte se na výpravu na Sibiř! Nebojte, neposíláme vás za polární kruh, slibujeme, že i v rámci tohoto výletu nepřekročíte hranice našeho kraje. Pojedete na jih od Prahy, do areálu Monínec, protože ve středních Čechách jsme originální a sibiřská krajina se u nás nerozprostírá na severu. Už podle názvu Česká Sibiř je jasné, že sněhu je tu dostatek a zimy se tráví proháněním po skvěle upravených sjezdovkách. Ale ani v jiných ročních obdobích se na Monínci nudit nebudete. Součástí areálu je Aktivity park, kde na lanové dráze prověříte svoji zdatnost, na dráze kuličkové si užijete spoustu legrace a smích vás zajisté neopustí ani při psích kusech na trampolínách. Když bude při vaší návštěvě opravdu vedro, osvěžíte se na vodní skluzavce. Náš tip: určitě si nezapomeňte kola! Mají tu totiž senzační bikepark a okolí areálu je protkáno skvělými cyklostezkami.

Family trail v areálu Monínec
i
Family trail
Autor: Jan Přerovský

Zážitky na Želivce– Včelí svět a Vodní dům

Dovedete si představit svět bez včelky Máji a Vilíka? Viďte, že ne! Ale ono se to může stát a ne v tak vzdálené budoucnosti. Pilné včelky, které jsou nezbytnou součástí přírodního koloběhu, se staly ohroženým druhem. A proto je tak důležité, abychom o jejich životě zjistili víc, než se doslechneme ve školních lavicích. Vezměte své děti na výlet do Včelího světa v Hulicích, kde se v rámci zábavné vzdělávací expozice dozví o včelách úplně vše. Nemusíte se bát, že je znudí sáhodlouhé texty nebo exponáty, ke kterým se nesmí přibližovat ani na délku jednoho metru. Včelí svět je úplně jiným druhem muzea – tady se děti prochází vnitřkem obřího úlu, na dotykových monitorech si prohlíží anatomii včel a poslouchají, jak to v jejich příbytcích zní. A když už v Hulicích budete, navštivte také Vodní dům, kde vám zase prozradí vše o tomto životadárném živlu. I tady se vsadilo na hravou a interaktivní formu poznávání. Tak například ve vodním baru okusíte, že každá voda chutná ale úplně jinak, a při pohledu na akvária plná ryb a rostlin a poslechu zurčení vody se dostanete do učiněného zenového stavu. V té chvíli se vaše děti budou zabývat výrobou mraků a pod mikroskopem zkoumat částečky z tajuplného světa nacházejícího se pod hladinou. A nakonec se stanou vládci řek – to když budou zkoušet, jak se krotí svéhlavé vodní toky pomocí čerpadel, mlýnků a hrází.

Interaktivní expozice ve Včelím světě Hulice
i
Interaktivní expozice
Autor: Ondřej Soukup

Podobné články