Go to content
Solenická podkova

Inspirace

10 neobjevených míst středních Čech

5. 5. 2022

Proslavené lokality středních Čech možná máte všechny na svém cestovatelském seznamu odškrtnuté, neobjevených míst je ale stále dost. Inspirujte se!

Na hradě Karlštejn jste už byli na školním výletě (zhruba tak třikrát), letní víkendy trávíte na slapské přehradě a Kutnou Horu máte prochozenou křížem krážem… Zkrátka a dobře střední Čechy pro vás nejsou velkou neznámou a jejich proslavené lokality máte na svém cestovatelském seznamu odškrtnuté. Tím by ale vaše prozkoumávání regionu skončit nemělo! Připravili jsme přísně tajnou desítku méně známých a turisty nezaplavených míst, jejichž půvab stojí za to objevit. (A přidaná hodnota? Na fotkách vypadají božsky!)

Na Berounsko za lidovou architekturou

Na okraji Zbečna stojí jedna z nejkrásnějších památek lidové architektury u nás. Selská usedlost Hamousův statek s roubeným obydlím, zděnými chlévy, stájemi a sýpkou nechává nahlédnout do někdejšího života na českém venkově, hospodaření, řemesel i zvyků. Obohacující návštěvu můžete spojit s objevováním drobných skvostů v blízkém okolí, jakými jsou vodní nádrž Klíčava či Masarykova vyhlídka s nádhernou podívanou do údolí líbezné Berounky.

Hamousův statek ve Zbečně
i
Hamousův statek ve Zbečně
Autor: Jan Valečka

Třemšín jako král brdských lesů

Při objevování Brd, kraje samoty a ticha, nelze vynechat výšlap na vrch Třemšín, který Jaroslav Vrchlický nazval „králem brdských lesů“. Cestou nahlédnete do zajímavé historie zdejší oblasti, a to klidně hned na začátku trasy v Podbrdském muzeu v Rožmitálu pod Třemšínem. Červená trasa směřující na vrchol míjí kapličku známou z pohádky Lotrando a Zubejda. Krátká zacházka po zeleném značení vám ukáže obnovený partyzánský bunkr.

CHKO Brdy
i
Pěchotní srub Jordán
Autor: Filip Jakubský

Kladenská černá historie

Ve Vinařicích nedaleko Kladna jako magnet láká skanzen Mayrau, kde si v prostorách bývalého dolu připomenete historii těžby černého uhlí a lousknutím prstu se ocitnete v době, kdy z dolů odešli poslední horníci. Jako by to bylo včera! Vždyť jejich mundůry tu v řetízkové šatně stále visí… Připravte se na prohlídku historicky vzácného areálu s unikátními dochovanými těžebními stroji a nabitou industriální atmosférou.

Důlní šachta v Hornickém skanzenu Mayrau
i
Důlní šachta
Autor: Ondřej Soukup

Poušť v Polabí

Že byste v Polabí písečnou dunu nehledali? A přece tam je! Jedinečná přírodní památka se nachází na okraji bývalého letoviska Písty vedle borovicového lesa. Její původ je potřeba hledat hluboko v prehistorických čtvrtohorách, kdy řeka Labe přinášela nánosy štěrku a písku, které pak vítr postupně navál a nahromadil do kopcovitých útvarů – dun. Ty se pak pohybovaly stejně jako duny v pouštích nebo na pobřežích.

Písečný přesyp u Píst
i
Písečný přesyp u Píst
Autor: Jiří Teper

Toulat se Toulavou do ráje vyhlídek

Vezměte si pevnou obuv a vyšlápněte si do náročnějšího terénu naučné stezky Drbákov – Albertovy skály. Postupně navštívíte deset dechberoucích vyhlídek. Obdivovat budete jižní část Slapské přehrady, divoké strmé skály i husté lesy. Stezka načíná na parkovišti U Křížku poblíž Nalžovicého Podhájí, kde je umístěna první z informačních tabulí, které vás budou na celé trase doprovázet a zásobit zajímavými poznatky.

Vyhlídka Drbákov – Albertovy skály
i
Vyhlídka Drbákov – Albertovy skály
Autor: Filip Jakubský

Zámecký park pod dohledem blanických rytířů

Je libo trochu romantiky v mimořádně rozlehlém krajinářském parku plném atraktivních staveb a přírodních scenérií? Zavítejte do zámeckého parku ve Vlašimi a objevte v něm třeba v našich končinách nevídaný Čínský pavilon.­ Nenechte si ujít ani odlehlejší místa doplněná kamennými i dřevěnými sochami a dopřejte si pohodové chvíle, tak jako si je v parku dopřávala šlechta. To vše poblíž hory Blaník, v níž se podle legend ukrývá bájné blanické vojsko.

Čínský pavilon v zámeckém parku Vlašim
i
Čínský pavilon v zámeckém parku Vlašim
Autor: František Ortmann

Chlad podzemí královského města na Kolínsku

Prozkoumejte podzemí pod Českým Brodem, kde vám možná občas přeběhne mráz po zádech. Už od vzniku města se tu v chladu uchovávaly potraviny i cennosti. Když bylo Českému Brodu uděleno právo várečné, stalo se podzemí ideálním místem ke skladování piva. Prostory současné galerie Šatlava sloužily jako vězení. Prý odsud vedla i tajná chodba do kostela.

Podzemí Český Brod
i
Podzemí Český Brod
Autor: Ondřej Soukup

Kokořínsko plné kamenné energie

Brouzdat Kokořínskem je balzám na duši. Kouzlo mu dodávají voňavé lesy a pískovcové skály, jejichž tvary probouzejí fantazii. Někde jí dopomohla lidská ruka. Projděte si okruh Václava Levého, pojmenovaný podle sochaře, který coby kuchař z nedalekého liběchovského zámku do skal vytesal dvě obří čertovy hlavy a také pískovcovou Sfingu, dlouhého Hada a dívku s harfou, sedící vedle dalších monumentálních hlav poblíž umělé jeskyně Harfenice.

Skalní reliéf Čertovy hlavy na podzim
i
Čertovy hlavy
Autor: Jan Valečka

Do Českého ráje… přes Mnichovo Hradiště

Procházky Českým rájem spojte s kulturou a objevte zámek v Mnichově Hradišti. Je vzácnou ukázkou vrcholně barokní architektury. Nechte se unést atmosférou doby, kdy tu pobývali Valdštejnové. Okouzlí vás bohatě vybavené interiéry a rozsáhlé sbírky umění, porcelánu, knih i historických zbraní. A také knihovna! Věřte nevěřte, v minulosti o ni pečoval proslulý spisovatel, dobrodruh a svůdník žen Giacomo Casanova.

Zámek Mnichovo Hradiště
i
Zámek Mnichovo Hradiště
Autor: Vladimír Kiva Novotný

Posázaví loupeživé

Poblíž Týnce nad Sázavou se vysoko nad řekou tyčí zřícenina kdysi honosného hradu Kostelec nad Sázavou, který po dobytí vojsky Jiřího z Poděbrad nikdy nebyl obnoven, a tak se mu říká Zbořený Kostelec. Až k němu půjdete podmanivým Posázavím a budete přemýšlet, proč ho vlastně král dobýval, pak vězte, že za vším stojí poslední hradní obyvatel – loupeživý rytíř. Na chátrající zřícenině se dochovaly obalové zdi, které se na hradech už jen tak nevidí.

Zbořený Kostelec
i
Zřícenina Zbořený Kostelec
Autor: Jiří Jiroušek

Podobné články